12 Haziran 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Kültür-Sanat

Mimar Sinan Çankaya’ya ışık tuttu

MUSTAFA Aksay imzasıyla Doku Film tarafından hazırlanan ‘’Mimar Sinan the Architect’’ isimli belgesel, yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucu ortaya çıktı.

Mimar Sinan’ın Türkiye’de ve yurt dışında bulunan eserlerinin yer aldığı belgesel projesinin yanı sıra Aksay tarafından Mimar Sinan ve eserlerinin yer aldığı 230 sayfalık Türkçe-İngilizce bir kitap ile fotoğraflardan oluşan bir sergi de tamamlandı.

Yönetmen Aksay, Mimar Sinan’ın 421. ölüm yıl dönümünde düzenlenen anma faaliyetlerinin ilk kez devletin zirvesinde gerçekleştiğini vurgulayarak, yıl sonuna kadar yurt içinde ve dışında çok sayıda faaliyet gerçekleştirileceğini kaydetti.

Hazırlanan 4,5 saatlik belgeselin de bu faaliyetlerin bir parçasını oluşturduğunu dile getiren Aksay, 50 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’na ‘’Başmimarlık’’ yapan Mimar Sinan’ın, hâlâ dimdik ayakta duran yüzlerce eserle adından söz ettirdiğini aktardı.

Mimar Sinan’ın çoğunluğu İstanbul’da olmak üzere Anadolu’da ve yurt dışında 477 adet eseri bulunduğunu belirten Mustafa Aksay, bu olağanüstü zenginlikten bugüne kalanların sayısının 203 olduğunu söyledi.

Belgesel çekimlerinin profesyonel bir ekiple başta Türkiye olmak üzere Suriye, Irak, Suudi Arabistan, İsrail, Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan, Ukrayna ve Bosna Hersek’te gerçekleştiğini dile getiren Aksay, Mimar Sinan’ın ayakta kalan bütün eserlerinin adım adım tesbit edildiğini vurguladı. Ünlü tiyatrocu Kenan Işık’ın birçok sahnesinde Mimar Sinan’ı canlandırdığı belgeselde, Işık’ın kullandığı kavuk ve kostümleri modacı Faruk Saraç hazırladı. Belgeselde kullanılan 10 ayrı müzik de Fahir Atakoğlu tarafından bestelendi.

Yıl sonuna kadar yurt içi ve yurt dışında düzenlenecek çeşitli faaliyetlerde gösterilecek olan belgeselde, Mimar Sinan’a ait İstanbul’daki 336 eserden geriye kalan 177 eserin görüntüleri yer aldı. Proje kapsamında yapılan özel bir çalışmayla da Mimar Sinan’ın eserlerine ait 6 binden fazla fotoğraf çekildi. Projeye destek veren Vakıflar Genel Müdürlüğü ise yurt içinde ve yurt dışındaki eserleri mercek altına alarak, restorasyon ve bakımlarını yapmak üzere çalışmalar başlattı.

Mimar Sinan’ın hayatını anlatan bir sinema filmi projesi için de hazırlıkların sürdürüldüğünü kaydeden Mustafa Aksay, Osmanlı İmparatorluğu’nun Suriye, Ürdün, Lübnan, İsrail ve Suudi Arabistan’daki 100 yıllık mirasını anlatan ‘’Hicaz Demiryolu’’ belgeselinin de yönetmenliğini yapmıştı.

1999 yılında tamamlanan söz konusu belgesel, aynı yıl Türkiye Yazarlar Birliği tarafından ödül alırken, başta TRT olmak üzere dünya çapındaki birçok televizyon kanalında izleyiciyle buluşmuştu.

12.06.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  Mimar Sinan Çankaya’ya ışık tuttu

  Sivas’ta öğrenciler yararına kermes

  Gaziantepli hanımlardan “mutlu aile” programı

  Kur’ân kursu öğrencileri diplomalarını aldı

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.