18 Haziran 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Haberler

İyileşme yok, kötüleşme azaldı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bazı ekonomik verilerde iyileşme olduğunu belirtirken, “Fakat bu iyileşme artıya geçiş değil, kötüleşmenin hızının azalması” dedi. Yılmaz, hâlâ düşüşün devam ettiğini, fakat baş aşağı 150 kilometre hızla giden arabanın 120-130 kilometre hıza düştüğünü, içinden geçilen olayın bu olduğunu söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Ankara Sanayi Odası’ndaki (ASO) konuşmasında ihtiyatlılık uyarısı yaptı.

Yılmaz verilerde iyileşme olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi: “Bir takım ekonomik verilerde iyileşme var ama bu artıya geçiş değil; kötüleşmenin hızının azalması. Verilerdeki iyileşmeye rağmen ihtiyatlı davranmak gerekiyor. Piyasa oyuncuları habere aç olduğu için pozitife oynuyor. Türkiye’ye ilişkin risk priminin azaldığı gözlemleniyor. Veriler Türkiye’deki kısmÎ toparlanmaya işaret ediyor. Sanayi üretimi ikinci çeyreğinde istikrar kazandı. Kapasite kullanımı Nisan’da artış gösterdi, bu eğilim sürüyor. Vergi indirimleri stok eritme sürecini hızlandırdı. Reel kesim güven endeksindeki yükseliş ve tüketici güvenin artışı iç talepte toparlanma yaşandığını teyit ediyor. Büyümenin son çeyrekten itibaren pozitif rakamlara geçeceğini öngörmekteyiz. Türkiye’deki toparlanmanın küresel ekonomiye göre daha erken başlayacağını öngörüyoruz.”

ÖNCEKİ TOPARLANMALAR GİBİ OLMAYACAK

Daha önceki gibi hızlı bir toparlanma olmayacağını kaydeden MB Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomideki toparlanma alışılagelmiş tecrübelerden farklı olacak. Yatırım harcamalarında da hızlı bir toparlanma beklenmiyor. Gerçekleştirilen faiz indirimine rağmen finansal koşullardaki ek sıkılık devam ediyor. Kredi faizleri ile MB faizleri arasındaki farkın yüksek seviyesini koruduğu ancak nominal faizlerin düşüş eğilimine girdiğini görüyoruz. Şu anda mevcut yaklaşık yüzde 4.6 olan ortalama takibi gereken alacakların oranı 15 puan artıp 20’ye yaklaştığında bile bankacılık sermaye yeterlilik oranı yüzde 12’nin altına düşmüyor.” Yılmaz ihtiyatlılık uyarısı yaparak “Bir iyimserlik havası var. Değişik faktörleri ele aldığımızda bir takım iyileşmelerin olduğu ortaya çıkıyor. ‘En kötü arkada kalmış’ gibi ifadeler kullanılıyor dedik, ama bir parantez açarak ‘ama’ dedik. İhtiyatı elden bırakmayalım. Bu artıya geçiş değil, negatif hızın kesilmesi. Tünelin içine girdik, zifiri karanlıktı öbür tarafta ışık göründü. Bu ışık araba mı, yoksa çıkışı mı gösteriyor belli değil. Bu nedenle ihtiyatlı olalım” dedi. “Uzun vadeli faizlerin tek haneli seviyelere gelmesi güçlü orta vadeli malî disiplinle mümkün, bunu hükümetten talep ediyoruz” diyen Yılmaz, ekonominin gereği olarak faizlerin düştüğünü, günü geldiğinde ise faizlerin artacağına dikkat çekti. Yılmaz, yeni ÖTV düzenlemelerinin enflasyona katkısının Haziran’da 0.56, Temmuz’da ise 0.54 olacağını ifade etti.

18.06.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  ALBAY ÇİÇEK'İN İMZA ÖRNEKLERİ İSTANBUL'A DA GÖNDERİLECEK

  Genelkurmay kalkan olmasın

  52 polis 17 yıldan bu yana yargılanıyor

  NAMAZDAN ETKİLENDİ, MÜSLÜMAN OLDU

  İyileşme yok, kötüleşme azaldı

  Benzin ucuz değil

  AB kapıları Türkiye’ye açık

  Kredi kartı tasarısını bankacılık lobisi hazırladı

  Ufuk Uras, ÖDP’den istifa etti

  Yayladağı’nda, 4.5’luk deprem

  İki ailenin mera kavgası: 2 ölü, 6 yaralı

  Otomobile yüzde 7 zam

  . Darfur krizi, İstanbul’daki konferansta ele alınacak

  ‘CeBIT Bilişim Eurasia’, 10 yaşında

  “Alevî Çalıştayı” 8 Temmuz’da

  “Annemle biz kanseri yeneriz”

  Kemah Meslek Yüksekokulu açılıyor

  700 bin kişi alkolden ölüyor

  Şehit imam, örnek gösterildi

  Çölleşme tehdit ediyor

  BBC: Türkiye yeni bir darbeyi araştırıyor

  PKK operasyonunda 9 gözaltı

  Molozların arasından suikast silâhı çıktı

  Adliye önünde eylem

  Uzayda canlılar var mı?

  Süt çeşmeleri

  Risâle-i Nur'u daha iyi anlamak için

  Okuma programında irade terbiyesi

  Kastamonu

  İklim değişikliği kendini gösterdi

  Endeavour yine fırlatılamadı

  BM’den siber-nefrete karşı çağrı

  Hastalanmadan önce şifa arayın

  Sigara yasağı arabalara da giriyor

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.