16 Ekim 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Dünya

 

İsrail’i istemedik makul karşılandı

Başbakan Erdoğan, Anadolu Kartalı tatbikatının şu anda yapılamayacağını, bunun İsrail dışındaki katılan ülkelerle yapılması veya ertelenmesi konusunu söylediklerini belirterek, “Bu yaklaşım makul karşılandı” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ‘’Anadolu Kartalı’’ tatbikatının uluslararası bölümünün ertelenmesi ile ilgili olarak ‘’Türkiye güçlü bir ülkedir kendi kararını kendisi verir. Birilerinin tavsiyesi veya birilerinin talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz’’ dedi.

Erdoğan, Irak’a gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, bir gazetecinin ‘’İsrail’le Türkiye arasında tatbikat gerginliği yaşanıyor. Dün de İsrail’in Türkiye’ye Neronları teslim etmeyeceği bilgisi geldi. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?’’ sorusuna da şu cevabı verdi: ‘’Ben konuyla ilgili düşüncelerimi daha önce açıkladım. Dışişleri Bakanlığımız bir cevabı oldu. Fakat ben çok açık ve net bir şey söyleyeyim, her siyasi iktidarın kendi ülkesindeki kamuoyunun yaklaşımlarını halkının taleplerini göz önünde bulundurma mecburiyeti vardır. Bakın mecburiyeti vardır, diyorum. Ben halkımın taleplerini bir kenara koyamam halkımın talebi bu istikamettedir. Daha önce verilen eğitim çalışmalarıyla ilgili konuda bile bu hassasiyeti gösterdiler. Ama biz bu konuda Silahlı Kuvvetlerimizin de yaptığı açıklamalarla bu konudaki tavrımızı söyledik. Fakat tatbikat konusuyla alakalı olarak da bunun şu anda yapılamayacağını bunun İsrail dışındaki katılan ülkelerle yapılması veya ertelenmesi konusunu söyledik. Bu yaklaşım makul karşılandı ve böylece biz eğer yaparsak bunu sadece Türkiye olarak tek başımıza yaparız ama aksi bir halde de bizim için bu bir kıyamet değildir. Şunun bilinmesini isteriz, Türkiye güçlü bir ülkedir, kendi kararını kendisi verir. Birilerinin tavsiyesi veya birilerinin talimatı ile Türkiye karar vermez, karar almaz.’’

Türkiye ile İsrail arasında Neronlarla ilgili ve başka konularda da birçok anlaşma bulunduğunu belirten Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Bunun tabii uluslar arası hukuk noktasında da bağlayıcılıkları var ama şu ana kadar bana gelmiş resmî bir bilgi yok. Sadece dün aldığım bir bilgi, İsrail radyosu böyle bir şey söyledi noktasında... Ben medya üzerinden bu tür konuları değerlendirmem ama bu konuda resmî bir bilgi bize ulaştığında bizim Dışişleri Bakanlığımız bu konuda çalışmalarını yapar, hukuk noktasında bu konudaki çalışmaları yaparız. Millî Savunma Bakanlığımız, Silâhlı Kuvvetlerimiz biraraya geliriz, çalışmalarımızı yaparız. O zaman da bununla ilgili gerekli açıklama yapılır.’’

ABD Büyükelçisi:

Erteleme ortak

karardı

ABD’nın Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’in, tatbikatın erteleme kararının ortak alındığını söylediği belirtildi. Gelen bilgilere göre, Büyükelçi Jeffrey konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “ABD ve diğer katılımcılar, tatbikatın ertelenmesi için ortak karar aldı. Bu kararı, planlı senaryodaki, tatbikatı bu kez katılımcılar açısından daha değersiz hale getiren değişiklikler dolayısıyla aldık. Erteleme konusundaki çalışmalarda Türk Ordusu ve hükümeti ile yoğun bir işbirliği yapabildik. Sergiledikleri işbirliğini takdir ediyor, gelecekte tatbikatın yeniden planlanmasını dört gözle bekliyoruz.”

İsrail’den “Ayrılık” tepkisi

TRT’nın yeni dizisi “Ayrılık”, İsrail’de büyük tepki topladı. Dizinin önceki gün ilk bölümünün yayınlanmasının ardından, akşam saatlerinde Yedioth Ahranot gazetesinin İbranice haber sitesi Ynet, diziyle ilgili geniş bir yazı yayımlayıp, İsrail’in, dizinin yayımlanmasından doğan “travma”yı yaşadığını belirtti. Kanal 2 televizyonu da dizinin İsrail ve Yahudi düşmanlığını tesis etmeye yönelik “provokatif bir dizi” olduğunu öne sürdü. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın, yeni atanacak Türk Büyükelçisini en kısa zamanda Dışişleri’ne çağırıp izahat isteyeceği belirtilirken, Ynet, Lieberman’ın Büyükelçiye vekalet eden Türk Büyükelçilik görevlisinin, diziyle ilgili protesto vermek için bakanlığa çağrılması talimatını verdiği ifade etti. “Türkiye’nin devlet Televizyonu TRT 1, bu hafta Gazze’deki Dökme Kurşun operasyonu sırasında geçen olayları anlatan bir diziyi yayına soktu” diyen Ynet, dizide İsrail ordusu askerlerinin, “çocukların üzerine bilinçli olarak ateş eden, Gazzeliler’i idam mangalarının önüne diken, sivillere ateş eden kana susamış askerler” olarak gösterildiğine işaret etti. Ynet, dizinin Youtube’de yayımlanan bölümünün linkini verip, resimlerine de habere ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise Ynet’e “Bu, ciddi bir provokasyondur ve devlet desteğiyle yapılmıştır. Böylesine provokasyon ve nefret dolu bir dizinin düşman ülkeler arasında bile yayınlanmasının doğru olmadığını düşünüyorum.” dedi. Lieberman, dizinin “İsrail ile yüzde 100 dolu diplomatik ilişkileri olan Türkiye’de yayınlanmasını da çok manidar ve üzücü” olarak nitelendirdi. Televizyon dizisiyle ilgili eleştirel bir haber de İsrail’in önde gelen TV kanallarından Kanal 2’nin akşam haberlerinde geniş bir şekilde yer aldı. Kanal 2 Televizyonu, TRT’nin yapmış olduğu “Ayrlık” adlı dizinin “devlet televizyonu”nda yayınlanmış olmasına dikkat çekti; en üst dereceden provokasyon malzemesi içerdiğini ve gerçeklere aykırı olduğunu ileri sürdü. Tel Aviv / aa

16.10.2009


 

Erteleme ortak karardı

ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, İsrail’in Anadolu Kartalı tatbikatından dışlanmasıyla ilgili olarak, “ABD ve diğer katılımcılar, tatbikatın ertelenmesi için ortak karar aldı” şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Geoff Morrell, ülkesinin, “Anadolu Kartalı” tatbikatının uluslar arası bölümünün ertelenmesi için geçen hafta katılımcı ülkelerle birlikte çalıştığını belirterek, “Türk hükümeti, tatbikatın senaryosunun konseptini değiştirme kararı almıştı ve bu, ABD’nin (tatbikata) katılımına imkân vermiyordu” dedi. Morrell, Pentagon’da düzenlediği olağan basın toplantısında, “Türkiye’nin, İsrail ve ABD’nin de katılacağı tatbikatı son dakikada ertelemesine Pentagon’un tepkisinin ne yönde olduğuna” dair soruyu cevapladı. Sözcü Morrell, “Bu kararın bir tarafı olduğumuzu bilmiyorum. ABD, tatbikatın ertelenmesi için geçen hafta katılımcı ülkelerle birlikte çalıştı” diye konuştu. “NATO’nun kilit bir müttefiki olan Türkiye ile geniş çapta askeri işbirliğine önem verdiklerini” vurgulayan Morrell, “Gelecekte daha da yakın işbirliğini teşvik etmeye her açıdan niyetliyiz. Bunun bir sonraki adımı, Türkiye ve ABD’nin 2010 yılı baharında ikili düzeyde yapmayı planladığı ‘Anadolu Şahini’ tatbikatı. Bu tatbikatın planlaması yeni başlıyor ve burada bir sorun beklemiyoruz” dedi. Morrell, “ABD’nin üçlü tatbikatın ertelenmesine neden ilgi gösterdiği” sorusunu da şöyle cevapladı: “Türk hükümetinin, (tatbikatın) senaryosunun konseptini değiştirme kararı vardı ve bu, ABD’nin katılımına imkân vermiyordu. İsrail, tatbikatın katılımcı ülkeler listesinden çıkarılmıştı ve ABD hükümeti, herhangi bir ülke için, listeden son dakikada çıkarılmanın yakışık olmadığına inanıyor” Morrell, “Türkiye’nin neden böyle bir karar aldığını açıklayıp açıklamadığının” sorulması üzerine de, “Bize bir açıklama yapmış olabilirler, ama İsrail’in neden katılımcı listesinden çıkarıldığını Türk hükümetine sormanız lâzım” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü, üçlü tatbikat için yeni bir tarih belirlenip belirlenmediğine dair bu aşamada bilgisinin olmadığını sözlerine ekledi.

16.10.2009


 

Filistinliler “Mickey Mouse” devletini kabul etmeyecek

BATI Şeria’daki Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad, Filistinlilerin, İsrail’in zihnindeki barış anlaşmasına göre kurulması istenen bir “Mickey Mouse devleti”ni kabule zorlanamayacaklarını söyledi.

Feyyad, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nin böyle bir devlet düşünüyor veya böyle bir devlet beklentisi içindeyse, Orta Doğu’daki barış sürecinin beklemede kalacağını belirtti. Sözlerindeki “Disney karakteri” benzetmesini, önemsiz ve gülünç bir duruma vurgu yapmak üzere kullandığını kaydeden Feyyad, “Tüm göstergeler bizi, (İsraillilerin) akıllarında ‘bir Mickey Mouse devleti’ düşündüklerine götürüyor” dedi. İsrailli liderlerin Filistinlilere barış görüşmelerinin devamı için baskı yapmadan önce, kendilerine “ne tür bir devlet”i kabul etmeye istekli oldukları yolunda temel bir soru sormaları gerektiğini ifade eden Feyyad, Filistinlilerin, sürekli olarak ‘Hadi bir deneyelim” diyen Netanyahu ile görüşmeleri başlatmaktan yana olmadıkları kaydetti. Filistinlilerin, sadece işlediğini gördükleri bir barış sürecini kabul etmekten yana olmadıklarını, sonuçta ne alacaklarını bilmek istediklerini ifade eden Feyyad, İsrail’in Oslo Anlaşması ile üstlendiği yükümlülükleri yerine getirmediğine ilişkin bir anlayışın hakim olduğunu da vurguladı. Başbakan Feyyad, 2011 yılının Filistin devletinin kuruluş yılı olacağını ifade ederken, “Devlet kurumlarımızı oluşturmak için görüşmelerin sonunun gelmesini beklemeyeceğiz” diye konuştu. Batı Şeria / aa

16.10.2009


 

Urumçi’de, 6 idam daha

ÇİN’İN kuzeybatısındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi’de 5 Temmuz’da yaşanan ve 197 kişinin ölümüyle sonuçlanan etnik çatışmada suçlu bulunan 6 kişiye daha ölüm cezası verildi. Resmî Xinhua haber ajansının, Urumçi Orta Halk Mahkemesi’ne dayanarak verdiği haberinde, mahkemenin 3 kişiye de cinayet, sabotaj ve kundaklama gibi suçlardan ömür boyu hapis cezası verdiği kaydedildi. Ajans, dün 14 kişinin duruşmasının yapıldığını duyurmuştu. Söz konusu olaylarla ilgili olarak, 12 Ekim günü 6 Uygur Türkü ölüm, 1’i de ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Olayların başlamasına sebep olan güneydeki Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında çıkan ve 2 Uygur’un öldüğü söylenen kavgada suçlu bulunan bir Han Çinlisi ölüm cezasına çarptırılmıştı. Pekin yönetimi, Urumçi olaylarına karışanlara müsamaha tanımaksızın şiddetli cezalara çarptırılacağını duyurmuştu. Urumçi / cihan

16.10.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.