"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dindarlarda ‘aşk-ı siyaset’ ateşi

M. Latif SALİHOĞLU
03 Ocak 2018, Çarşamba
Din adına siyasete atılanlarda, İslâma zarar gelmemesi için “olmazsa olmaz” şartların başında “aşk-ı İslâmiyet” gelir.

Yani, dindar siyasetçilerin hedefi, gayesi gibi, esas kaynağı ve hareket noktası da aynı aşk, aynı şevk, aynı sevdâ olmalı.

Bu temel yörüngenin dışına çıkanlarda “aşk-ı siyaset” galebe çalar; bunlar, zamanla ve gitgide düğüm bağlayan bir açmazın, bir çıkmazın içine fena halde düşüp boğulurlar.

* * *

“Siyaset aşkı”nı “İslâmiyet aşkı”ndan üstün tutanlar, ilk başlarda güçlenerek marjinal bir yükselişin içine girebilirler.

Zira, yanlış ve sakat bir kulvarda yürümekle beraber, yine de aşkla-şevkle çalışıp çabalarlar. Adeta “ibadet aşkı”yla bir cehd ve gayret içine girerler.

Haliyle, bu üstün gayretlerinin meyvesini de alırlar: Rakiplerinin hemen hepsini geçip açık ara üstünlük sağlarlar.

Tökezledikleri zaman ise, çok fenâ halde düşerler. Korkunç bir karamsarlığın, ızdıraplı bir ümitsizliğin içine yuvarlanırlar.

Çünkü, kendi düşüşlerini, dinin yıkılması, İslâmiyetin düşmesi mâna ve mahiyetinde anlarlar. Yani, öyle telâkki ederler.

Bundan dolayı da, bir ye’is ve ümitsizlik girdabının içinde yuvarlanıp giderler.

Nitekim, 1909’da “Abdülhamid düşerken”, böylelerinin nazarında “Din düşmüş, şeriat yıkılmış, İslâmiyet mahvolmuş...” gibi fecî bir vaziyet hasıl olmuş.

Benzer veya aynı mânadaki zihniyetin sahipleri için, dün olduğu gibi bugün de durum hemen hemen aynıdır: Ümmetin reisi, milletin vekili, dinin asıl sahibi şahıstır, liderdir, sultandır, halifedir, vs... O varsa herşey var, o yoksa herşey elden çıkıp yok olmaya mahkûmdur. (“Biz varsak siz varsınız” saplantısını tahattur ediniz.)

Oysa, asıl önemli ve öncelikli olan hükümdar değil, hükümdür, ahkâmdır, kànundur, ölçüdür, dengedir, düstûrdur, prensipler manzumesidir, vesaire...

Aynen, şu vecizede ifade edildiği gibi: “İstibdat, zulüm ve tahakkümdür; meşrûtiyet adâlet ve şeriattır. Padişah, Peygamberimizin (asm) emrine itaat etse ve yoluna gitse halifedir; biz de ona itaat ederiz. Yoksa, Peygamber’e (asm)  tâbi olmayıp zulmedenler, padişah da olsa, hayduttur.” (D. H. Örfî)

* * *

Şimdi de, “aşk-ı İslâmiyet”i geriye iterek, “aşk-ı siyaset” ile öne çıkan iktidar tutkunu bağnazların, sıklıkla kullanmış olduğu etkili silâh ve propagandalarına dair bazı tesbitlerimizi sıralamaya çalışalım.

Siyaset aşkıyla sarhoş olanlar, hem nazarları, hem de bazı duyguları körelmeye yüz tutar. Kendi liderine tapınırcasına bağlanırlar. Liderlerinin doğrularını da, yanlışlarını da aynı aşk çılgınlık hali içinde alkışlar durur. Hataların, zikzakların, U dönüşlerin farkına bile varmaz. Çünkü, aklı başında olmadığı gibi, iradesi de elinde değil. Tam bir sürü mantığı (yani mantıksızlığı) içinde meçhûl bir âkıbete doğru sürüklenir gider. Tâ ki, sert bir kayalığa toslayıp aklını-beynini dağıtıncaya kadar kör-kütük bir sarhoşlukla gider.

Siyaset aşkıyla “şahsiyet meftunu” haline gelenler, aynı zamanda korkunç birer “damgacı” haline gelirler. Ellerinde kirli-boyalı bir mühür, önüne gelen her muhalifin alnına yapıştırıverirler: Sen şusun-busun, yahut şucu-bucusun diyerekten... Bu bağnazların kasıtlı şekilde vurduğu o korkunç damgaları, sen ve senin gibi kırk bin akıllı kırk yıl uğraşsa yine de çıkaramaz. O derece etkili. Çünkü, o işi de bir nevi ibadet telakki ederek yapar ve yaptırır.

Akıl-vicdan terazisi bozulmuş siyaset aşıkları, siyaset ve iktidar uğruna, düpedüz yalan ve yanlış şeyleri hiç çekinmeden ve hiç yüzü kızarmadan söyler. Çünkü, aslında Cenâb-ı Hakk’a ait olan netice-i siyaseti ve iktidar menfaatini düşünerek öyle hareket eder. Oysa, bile bile yalan “bir lâfz-ı kâfirdir”; mü’minin vasfı değildir ve hiçbir şekilde cevazı yoktur.

İslâmiyetten çok siyasetin câzibesine kapılan aktörler, açık ve şeffaf iş yapmazlar. Çünkü, hukuk ve demokrasiye hakkıyla inanmadıkları için ikili oynamaya mecbur kalırlar. Meselâ, masa başında ve zahirde görüştükleri, yahut onlarla çetin bir pazarlık-müzakere yapıyor gibi göründükleri halde, aynı muhataplarla masa altında el sıkışmak veya gizli mutabakata varmak gibi kapalı devre iş çevirme yoluna saparlar.

Velhâsıl, buna benzer daha başka garipliklerin acaipliklerin, tuhaflıkların içine girerler de, muhibleri tarafından bunların hiçbiri fark edilmez. Zira, o muhiblerin, uğrunda yanıp tutuştukları aşk “aşk-ı İslâmiyet” değil, vâ-esefâ ki “aşk-ı siya-set”tir. Bu ise, onlara her türlü fenalığı yaptırır ve ne yazık ki yaptırıyor.

***

@salihoglulatif:

TESBİT: İran'da var gibi görünen hürriyet, adâlet, cumhuriyet, demokrasi, kànun hakimiyeti, temel insan hakları vs., bunların tamamı Âyetullah ve ona bağlı Mollaların tesiri-baskısı altında.

TEMENNİ: Bu komşu ve kardeş ülkenin bir ân evvel huzura, sükûna kavuşması...

 

Okunma Sayısı: 4246
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah TUNÇ

  3.1.2018 11:11:49

  2-Bugün kilere daha isim bulunamamış.Parçada geçen vasıflara, içinde bulunulan duruma göre ilave yapılırsa nasıl bir manzara ortaya çıkar tahmin etmek bile çok zor...Bu korkunç hallere düşmemek için Üstadımız 70-80 sene evvel gerekli uyarıları yapmıştır.Yeni Asya yarım asra yakın bir zamandır aynı istikamette uyarılarına devam etmiş ve emektedir. Fakaf ne çare ki;insanların yüzde sekseni ehli tahkik olmadığı ve yüzeysel düşündükleri içindir ki (Üstadımız Kızıl İcaz eserinde yüzeyselliği elim bir hastalık olarak tanımlıyor.) bu uyarıları idrak edemedi,dinlemedi. Zahirperestlikle hareket ederek bu günkü keşmekeşlikleri netice verdi.Gerekli uyarı vazifesinin zamanında yapılması nedeniyle gönlümüz rahattır.Yalnız manevi tahribat ve zarar itibarıyla de üzülüyoruz.Bu siyasi ve içtima-i sarsıntılar; gelecek baharın şimşek ve gürültüleri olarak düşünüyor ve arkasında,parlak,saadetli günlerin geleceğini rahmet-i ilahiye'den bekliyoruz.

 • Abdullah TUNÇ

  3.1.2018 10:52:12

  1-Bugünkü siyasetin ve tarafgirlerin,hali pür melali olduğu gibi ifade edilmiş.Fotoğraf net olarak çekilmiştir.Kastamonu Lahikasında; ''Üstadımız diyor ki: Evet, bu zamanda merakla radyo vasıtasıyla (bugün ondan kat kat daha şiddetli etkiye sahip olan;televizyonlar,gazeteler, sosyal medya v.s. var) ciddi alakadarane kür-i arzdaki,boğuşmalara merak edip,dikkat edenler,maddi ve manevi pek çok zararları vardır: ya aklını dağıtır,manevi bir divane olur;ya kalbini dağıtır,manevi bir dinsiz olur;ya fikrini dağıtır,manevi bir ecnebi olur.'' O günün şartlarında merakla radyoyu dinleyenler ki,sadece ortada bir ses var.Bu gün ondan çok daha fazla tesire sahip,görüntülü,televizyon ve telefonlar var. Bir de çok sayıda gazete ve sosyal medya var.Bunların yaptığı ve yapacağı tahribatı kim tarif edebilir?Kim nasıl bir isim koyabilir? Yukarı ki parçada radyonun etkisiyle insanlar ne kadar feci bir hale geldikleri,ne kadar derin manevi bir girdaba girdikleri,aynıyla ifade edilmiş.

 • Osman Yıldırım

  3.1.2018 08:49:05

  Evet malesef ve maatessüf bu aşk ı siyasetle hareket edenlere son yıllarda Risale i Nurla uştgal eden bazı gurupları da ilave ederek genis bir kesim meydana getirildi ve işin en vahin tarafı da bu olsa gerek. Risale i Nur kültüründe aşk ı siyaset değil akı din esas olması gereken son yıllarda bazı nur guruplarının da aşk ı siyaset ve aşkı Reisle hareket ettiklerini görmekteyiz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı