"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gençlik: Coşkun akan çağlayan gibi

M. Latif SALİHOĞLU
22 Kasım 2017, Çarşamba
Bir hafta arayla, iki ayrı “Gençlik Buluşması” toplantısına iştirak ettik. Tahdis-i nimet olarak hemen ifade edelim ki, ikisi de birbirinden feyizli, bereketli, istifadeli geçti.

Geçen hafta sonu genç erkeklerin; bir önceki hafta ise, genç hanım kardeşlerimizin programı vardı. Katılımcıların ağırlığını yüksek tahsil talebeleri teşkil ediyordu; ama, hepsi de “Nur mekteb-i irfânı”nda okuyan üniversite seviyesindeki bahtiyar kardeşlerimiz idi.

Pazar günü sabahtan akşama kadar devam eden bu programların akışı içinde, hem yılların tecrübesi konuştu-konuşturuldu, hem de gençliğin o dinamik enerjisiyle geleceğe dair ümitler coşturuldu. Tecrübe ve enerjinin imtizacıyla da, ortaya çok güzel fikirler konuldu, gayet parlak projeler sergilenmiş oldu.

Bize en çok şevk ve ümit veren husus ise şu nokta olsa gerek: Bu kardeşlerimizin istisnasız tamamı, Yeni Asya bünyesinde yapılan ve yapılması düşünülen hizmetlerde aktif şekilde yer almak, katkı sağlamak, bunları daha ileriye taşımak, hâssaten “Nur’un ilânâtı” hizmetini umum muhtaçlara götürmek, yani daha geniş kitlelere ulaştırmak arzu, emeli ve iştiyakı ile lebâleb dolu idiler.

Öyle ki, onların o coşkulu iştiyakı, hepimizi gayrete, heyecana getirdi; şevkimizi, ümidimizi tazeleyip arttırdı.

Esas gençlik budur işte: Temiz, ama coşkulu akıp giden çağlayan misâli. Etrafa hem canlılık ve güzellik katan, hem bol enerji üretip sinerji yayan bir çağlayan...

* * *

Gönül isterdi ki, bu programa yurt genelindeki ve hatta yurt dışındaki bütün enerjik kardeşlerimiz katılsın, katılabilsin.

Hepsinin aynı gün, aynı yerde toplanması mümkün olmadığından, ama mahrum da kalmamaları adına, bu tür programların önümüzdeki dönemde başka muhtelif merkezlerde de tekrar edilmesi arzusu, daha şimdiden müşterek bir fikir ve kanaate dönüşmüş durumda.

İnşaallah, önümüzdeki günlerde bunun tezâhürlerini görme imkânımız olacak.

BAZI TAVSİYELER

Bu vesileyle, genç kardeşlere yönelik düşündüğümüz ve yaptığımız bazı tavsiyeleri burada şöylece sıralamak istiyoruz:

* Hizmetlerimizi, büyüklerin tecrübesi ve gençlerin enerjisi ile buluşturup kaynaştırarak yürütmek durumundayız. Biri diğerisiz olmaz; olsa bile, ya akim kalır, ya da iş çığrından çıkar.

* Genç kardeşlerimizin, kaliteli hizmet yapabilmeleri için, öncelikle kendilerini iyi yetiştirmesi gerekir. Bunun için de, daimî okumalar şart. Ferdî okumalarla şahsî inkişâf-kalite hâsıl olduğu gibi, müşterek okumalarla da içtimaî/müşterek inkişâf vücuda gelir.

* Tahsil hayatı döneminde kendimizi iyi yetiştirmek için, duygusal (kalbî, nefsî, ırkî...) anaforlardan uzak durmalı, vargücüyle branşımızda terakkiye çalışmalı, dünya çapındaki hizmetler için, yaygın bir yabancı dili profesyonelce öğrenmeye gayret göstermeli.

* İyi derecede bildiğin bir lisân, okuduğun fakülte kadar, aldığın diploma değerinde, bazan daha ziyade bir kıymete tekabül ediyor.

* Şahıslara bağlılık, düşünce tembelliğine yol açar. Emir-komuta sistemi, sivil hayatta kabiliyetleri köreltir. Şahsa odaklı yapılanmalarda, hür fikirli entelektüel çıkmaz, yetişmez. Bu açıdan bakıldığında, Yeni Asya camiası içinde bulunmaktan dolayı şanslı ve avantajlı durumdasınız. Çünkü, burada “şahs-ı vahid”e bağlılık durumu yok; esas olan, şahs-ı manevîdir. Hepimiz, eşit kardeşler olarak ona bağlıyız. Burada, onurlu kişilikleri azap içinde bırakan ayrımcılık, imtiyaz, farklı muamele düşüncesi yok.

Bu sebeple, burada herkes şâhâne hür ve serbest bir şekilde kendini yetiştirebilir, kabiliyetini geliştirebilir, hür iradesiyle meslek veya branşının zirvesine doğru engelsiz bir şekilde tırmanabilir ve çıkabilir.

Bu istikamette, tekrar buluşmak üzere, hayırlı muvaffakiyetler dileğiyle...

@salihoglulatif: İletişim araçlarına asla karşı gelinmez; Karşı gelmenin bir mânâsı da yoktur zaten. Söylemek istediğimiz hakikat kısaca şudur: "Derman bile hadden aşarsa dert getirir." Aileler dertli maalesef...

Okunma Sayısı: 4700
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • SertaÇ

  22.11.2017 09:29:56

  Gençlik Buluşmaları Ankara,Konya,Adana vs. merkezlide olsa iyi olur.Zira katılamayan kardeşler var.

 • Abdullah TUNÇ

  22.11.2017 06:50:33

  Bu tavsiyeler bir manifesto gibi.Enfes tavsiyeler.İlmi terakki yolunda birer müstakim rehberler...Evet,gençlerimiz tecrübeden azami derecede faydalanmalıdırlar.Çünkü bunlar yılların birikimi,emeği ve göz nurudur. Kestirmeden bunlardan istifade etmek,gençliğe daha hızlı ilerleme imkânını sağlar. Genliğin enerjisiyle,tecrübenin birleşmesi, harika hizmetlere,inkişaflara vesile olur inşaallah... Gençlerimize hizmet yolunda başarı ve inayetler diler, kamil insanlarımıza da tecrübenin konuşturulmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.

 • Hasan Koç

  22.11.2017 00:09:00

  Gençlik buluşmalari İstanbul merkezli olmamalı sadece. Her şehirde olmasada Anadolu şehirlerinin merkez şehirlerinde bu buluşmalar yapilmalı ki katilamayan yüzlerce gencin fikirlerinden de mahrum kalinmasin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı