"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Pirüs zaferi

M. Latif SALİHOĞLU
18 Nisan 2017, Salı
Bilinen hikâyesi tâ Milat’tan öncesine (MÖ 280) kadar giden meşhûr “Pirüs Zaferi”, aslında ağır ve yıkıcı bedeller ödenerek elde edilen “fecî üstünlük” halleri için bir tâbir, bir deyim mânasında kullanılır.

Bu noktadan bakıldığında, 16 Nisan’da (2017) yapılan referandum, özellikle iktidar partisi açısından aynen bir “Pirüs zaferi” anlamını taşır.

Zira, aşağıda sıralayacağımız üzere, devletin bütün kaynakları kullanılarak, maddî-mânevî  çok ağır bedeller ödenerek ve pek büyük mânevî yıkımlara sebebiyet verilerek elde edilen sonuç, envâ-i çeşit hile, hurda, baskı, tehdit, şantaj, hakaret ve şaibeli işlere rağmen, iktidar cenahının aldığı oy yine “bıçak sırtı” veya “kıl payı” denilecek bir oranda gerçekleşti: Yani, % 51 küsûr...

Bu referandum, şayet hür, eşit, âdil ve şaibesiz şartlar altında yapılmış olsaydı, neticenin farklı, hatta tam tersine olacağına adımız gibi eminiz.

İşte, bu noktaya haklılık kazandıran sebepler ve gösterge mahiyetindeki delillerden bir kaçı...

* * *

Devletin tepesindeki zevât, daha ilk günden başlamak üzere, referandum kampanyası boyunca, avaz avaz bağırarak kerratla şunu söyleyip durdular: Teröristler HAYIR diyor. Kandil ve Pensilvanya ağzıyla konuşarak HAYIR diyenler de teröristlerle, darbecilerle, vatan hainleri ile bir ve beraber sayılırlar. Onların ekmeğine yağ sürüyorlar. Dış düşmanlarımızı sevindirmeye çalışıyorlar. İşte, biz onun için EVET diyoruz.

İnsafsızca, vicdansızca bir ağız; hukuk ve demokrasi dışı bir söylem ve eylem biçimi.

Şayet, gerçek durum onların dedikleri gibi olsaydı, sonuçlar açıklandıktan sonra çıktıkları o meşhûr “Balkon Konuşması”nda milyonlarla alay edercesine “Referandum geride kaldı; artık hepimiz kardeşiz” demezlerdi; dememeleri gerekirdi.

* * *

Devletin, hükümetin ve kendilerine bağlı belediyelerin bütün gücü ve bilumum kaynakları, 16 Nisan Referandumu için adeta seferber edildi.

Bütün bu imkânlar, sınırsız şekilde ve son âna kadar tepe tepe kullanıldı.

Devlet memurları, öğrenciler ve belediye çalışanları, bindirilmiş kıtalar halinde miting alanlarına taşındı; tatil günü-mesai günü ayrımı yapılmaksızın, bu insanların hemen tamamı, yapılan siyasî faaliyetlere katılmaya mecbur edildi.

* * *

Anketçilerin çoğu adeta satın alındı. Belli ki, onlara yalan-yanlış şeyler söylettirilmeye çalışıldı. Havuz medyasına “çanak yalayıcılığı” yaptırıldı. Yasak kapsamı dışına çıkılarak, kànunlar alenen çiğnendi. Aynı günah kazanı içine TRT, Anadolu Ajansı gibi devlet kurumları da fütursuzca atıldı.

* * *

Umum köy muhtarları üzerinde ve özellikle Doğu-Güneydoğu Bölgelerindeki köy korucuları üzerinde inanılmaz derece maddî-manevî baskılar uygulandı. Bazı köylerden bir tek HAYIR oyunun çıkması halinde, başlarına neler geleceği, kelimenin tam anlamıyla “gözdağı” verilerek söylendi.

* * *

En tepedeki adamların ağzından, sandıktan yüzde 60’ın üzerinde EVET çıkacağı söylenip duruldu. Yalan yere Elma-Armut toplanarak hesap şöyle yapıldı: AKP+MHP+BBP...

* * *

Gerilim ve kutuplaştırma politikası kasten, bile bile, zevkle ve pür iştahla uygulanmaya çalışıldı. Özellikle, yatıştırıcı konumdakilerin bunu en üst perdeden yapması, tarihin affedeceği türden hatalar, yanlışlar değil.

* * *

Bütün bunlara rağmen, yine de Türkiye’nin en büyük kentlerinde, yani İstanbul, Ankara ve İzmir’de kaybediyorsun.

Dahası, altı büyük kentin beşini ve “Büyükşehir” statüsündeki vilayetlerin de yarıdan çoğunu kaybediyorsun; ama, yine referandumu “kazanmış” oluyorsun.

“Oy deposu” mahiyetindeki ülkenin en büyük şehirlerinde oy kaybına uğrayanların, nasıl olup da seçimde galip geldiklerinin izâhı, bugün değil, ama gelecekte daha rahat yapılabilir fikir ve ümidindeyiz.

Gelişmelerin hayırlar getirmesi duâ ve temennisiyle...

@salihoglulatif:

Geride kalan 16 Nisan Referandumu sonrası kànunî süreç, haliyle “Tek Adam lehinde” işleyecek; İnsanî, vicdanî süreç ise, "Demokrasiden yana" işlemeye devam edecek.

Okunma Sayısı: 6992
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • serdar

  18.4.2017 08:47:32

  ezici çoğunlukla evet çıksaydı bugün tam donanımlı cumhur başkanı erken seçim sözleri söyleyecekti, bu yetkilerle donatılacak seçim 2019 kasımında, 2019 seçimlerine kadar yeni düşman oluşturması lazım ki 2019 u kazansın, yoksa mazallah kanunu biz çıkardık, onlar uyguluyor feryadı çınlayacak, magdurum... magdur..

 • ferhat

  18.4.2017 02:28:19

  mutlak gelip Allahtır.........Görelim neyler neylerse güzel eyler

 • Ali Tam

  18.4.2017 01:39:11

  Türkiye'de hük(ü)met(et)mek artik cok zor olacaktir. Ülke iki cepheden olusuyor. Yüzde 50 MUHALEFET ITTIFAKI. Ve bu MUHALEFET bütün zamanlarin MUHALEFETINDEN daha müteyakkiz, daha tahkikci ve tedkikci daha ciddi ihtar edici olacaktir. BASKANLIK sistemi MUHALEFET CENDERESINE MARUZ VE MALULDUR bundan cikis yoktur. Burda artik Parti söz konusu degildir HALK MUHALEFET OLARAK ve tek vucüt olarak BASKANLIGI SISTEMI dahil anbean denetleyecek ve uhdesinde olan bu yetkiyi elden birakmayacaktir. Müstakbel BASKAN uzun ince yol senin, kuvvet ve yetki ve denetleme halkindir. Allah'tan baska hicbirseyden korkmayan bu millet gerektiginde seni o makamdan derhal indirir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı