"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yeni Asya’nın kuruluş safhası (3)

M. Latif SALİHOĞLU
08 Şubat 2018, Perşembe

Salih Özcan faktörü

Gerek İttihad gazetesi ve gerekse Yeni Asya gazetesinin kuruluş merhalelerinde etkili rol oynayan Salih Özcan’ı biraz daha yakından tanımakta fayda var.

Elinde ciddî mânâda finans gücü olduğu anlaşılan Özcan, elindeki bu gücü kullanarak söz konusu neşriyatta inisiyatif sahibi olmaya çalışır.

Bu halin, mutlaka ki önemli sebepleri vardır. Sebeplerin mahiyetini daha iyi anlayabilmek için, evvelâ bir önceki bölümde yarım kalan kısmı aktaralım.

O dönemin en yakın şahitlerinden biri olan Mehmet Kutlular, Salih Özcan ile ilgili ikinci müşahadesini şu sözlerle anlatır:

“...Biz günlük gazeteyi (Yeni Asya) kendi imkânlarımızla çıkarmaya başladıktan sonra, Salih Özcan, (yüzde 51 hissesini elinde bulundurduğu) İttihad’ı bize devretmek istedi. Defalarca konuşmalar, görüşmeler oldu...

“Bir seferinde, Ankara Sincan’da onun evinde, İttihad’ı devretme isteğini konuşmak için oraya gidiyorduk. Bütün ağabeyler de toplantıda bulunacaktı. Salih Özcan’ın evine doğru yürürken, Zübeyir Ağabey rahatsızlığından dolayı koluma girmişti. Koluma dayanarak yürüyordu.

“Zübeyir Ağabeyin şöyle bir endişesi vardı: ‘Salih’e âlem-i İslâmdan bir kısım insanlar, Nur Talebesi bilindiği için yardım ediyorlar. Salih ise, bunu hizmete ve cemaate aktarmıyor. Şahsında kalıyor.’.. Bu endişelerini doğrulaması bakımından, evinin önüne gelince bir apartman, yanında da tek katlı bir evi göstererek ‘Kardeşim Kutlular! Hilâl Yayınları ve mecmuasıyla bu apartman dikilir mi?’ sorusunu sormuştu. Hiç unutmadım. Bu, aynen kendi ifadesiydi.

“Zübeyir Ağabeyin endişelerini doğrulayacak başka ipuçları da vardı. Zaman zaman basında ‘Nurcular Rabıta’dan para alıyor’ gibisinden haberler çıkıyordu. Böyle konularda onların kulağı delik olduğundan, bu kabil haberler, sıhhat bakımından, ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ cinsinden de olsa dikkat çekiciydi. Hâlbuki, biz Nurcular olarak böyle bir konudan haberdar değildik ve böyle bir yardımı da görmüyorduk. Dolayısıyla, benzeri haberlere mesnet olan yardım veya para akışı gibi konuların tek muhatabı Salih Özcan demek oluyordu. Tabiî ki bu gibi haberler doğru ise... İşin gerçeği bizzat Salih Beyden araştırılabilir.” (İşte Hayatım: 114)

“Siyasî İslâm” fikirli

Salih Özcan (1929-2015), Risâle-i Nur’u Arapça’ya tercüme ile bu eserlerin âlem-i İslâmda ilânâtını yapmak yerine, o gider tam tersini yapar.

Nitekim, kendileri İhvân-ı Müslimîn hareketinin kitaplarını Türkçeye tercüme ile onların fikriyatını (Siyasî İslâm) ülkemize ithal (transfer) edenlerin başında gelir.

1983’te Turgut Özal’ın yardımı ile Faysal Finans Kurumu’nu kurdu. Kral Faysal’ın oğlu FFK’nın başkanı, kendisi de başkan yardımcısı oldu.

FFK, isim değişikliği ile önce Family Finans, sonra da Türkiye Finans Katılım Bankası oldu.

* * *

Salih Özcan, Üstad Bediüzzaman’ı her ziyaretinde mutlaka siyasî konulara girer. Millet Partililerin daha dindar olduğunu, onları desteklemek gerektiğini söyleyip durur. (Bkz: Son Şahitler’deki hatıraları.)

Zaman zaman azarlanmalara rağmen, bu tavrını yine de terk etmez; hatta, ömrünün sonuna kadar bu siyasî tavrını (Fevzi Paşa, N. Erbakan, R. T. Erdoğan) aynen sürdürür.

Salih Özcan, 1977 genel seçimlerinde Millî Selamet Partisi'nden Urfa milletvekili seçildi.

Aralık 2012’de vefat eden Mustafa Sungur’un Fatih Camii’ndeki cenaze merasimine katılan AKP’nin kurucu başkanı R. T. Erdoğan, konuşmasını bitirirken, şahsî inisiyatif kullanarak mikrofonu Salih Özcan’a uzattı ve onu şu sözlerle takdim etti: “Şimdi, mikrofonu Said Nursî’nin birinci talebesi Salih Özcan’a veriyorum...”

Hilâl Yayınları ile mecmuasının sahibi ve 12 Eylül 1980 Darbesine kadar Millî Selamet Partisi Urfa milletvekili olan Salih Öcan, 1983’te Turgut Özal’ın siyasî ve kànunî desteği sayesinde Faysal Finans’ı (Türkiye Finans) kurarak, bu kurumun başına geçti.

(Devamı var)

@salihoglulatif: 90 yıllık Nur Hareketi tarihinde, Demokrat Nur Talebelerinden bir tek kişiyi:

- Halkçılar, tutup Kemalist ya-pa-ma-dı;

- Türkçüler, ırkçı-Turancı ya-pa-ma-dı;

- Kürtçüler, bölücü-terörist ya-pa-ma-dı;

- Peki ya Dinciler? İşte bu zihniyet, binlerce Demokrat Nur Talebesini iğfal edip ana çizgisinden saptırmayı başardı.

Okunma Sayısı: 3963
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Toygar

  8.2.2018 16:37:23

  Ne dehşetli bir imtihan! Ne kadar aciz ve zavallı beşer! Ne acayip hikmet! Ne bahtsız insanlar! Ne mümtaz şahsiyetler! Nu kutlu ve zor dava! Rabbim bu dava da Yeni Asyaları muhafaza etsin! Bizleri de bu dava da vazifeli kılsın! Rabbim yâr ve yardımcımız olsun!

 • Abdullah TUNÇ

  8.2.2018 14:27:47

  Son cümle son derece önemli,Her zaman tehlike soldan gelmiyor.İşte böyle sağdan da umulmadık şekil ve çapta tahribat yapılıyor.İğfal ve saptırma yaptırılıyor.Nur camiasını en çok meşgül eden ve Risale-i Nur'un içtima-i ve siyasi prensip ve kaidelerinden koparan işte bu millet partisi zihniyetidir.Demokratlar, demokratlıkla ve Nur talebeleriyle en çok uğraşan bu akımdır. Bin dokuz yüz kırk altılar dan beri bu akım devrede.Her seçim arefesinde muhakkak bizden bir parça koparıp gidiyorlar. Tabii ki bunda sadece bunların hatasını görmek doğru değildir. Muhataplarının da burada kusuru vardır.Eğer yumuşak karınları olmazsa aldanmaları mümkün değildir. İçtima-i ve siyasi noktalarda kafa ve gönüllerde bir boşluk varsa,menafii cüziye ve hissiyat-ı süfliye derelerinden geçilmemişse,bu yumuşak yerlerden siyasi cereyanların girmesi ve saptırması her zaman için mümkündür.Onun için kabahati devamlı dışarıda aramamak lazımdır. Bir iç kontrolde gerekiyor.Her neyse bu hamur çok su götürür...

 • omer

  8.2.2018 12:27:17

  Latif bey kaleminize sağlık mükemmel yaşanmış bir yazı dizisi,bu gazetemizin ve çalışanların yaşamış oldukları olayları anlatan bir kitabı sizin ve yeni asya yayınlarından okumak büyük bir onur olur.Cenabı Allah sizin ve camiamızın yar ve yardımcısı olsun muhabbetlerimle

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı