19 Eylül 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Eğitim

149 bin öğretmene ihtiyaç var

EĞİTİM-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, KPSS sonuçları üzerindeki tartışma yüzünden 30 bin öğretmenin atamasının ertelenmesinin eğitim-öğretimin başlamasıyla öğretmen ihtiyacı olan okullarda ciddî sıkıntılar oluşturacağını söyledi.

Gündoğdu, 149 bin öğretmene, 76 bin dersliğe ve 30 bin hizmetliye ihtiyaç olduğunu kaydetti.

2010-2011 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, “Eğitimin pek çok sorunu çözüm bekliyor; eğitimcilerin kendilerini eğitim hizmetine odaklamasına engel olan pek çok sorunu devam ediyor. Ancak sorunsuz bir Türkiye’ye giden yolda milletin belirleyiciliğiyle atılan güçlü adımlar, eğitimin ve eğitimcinin sorunlarının çözümüne ilişkin umut vaat ediyor” dedi.

149 BİN ÖĞRETMENE,

76 BİN DERSLİĞE İHTİYAÇ VAR

Türkiye genelinde 149 bin öğretmen açığı bulunduğunu, bununla birlikte 250-300 bin öğretmen adayının da atama beklediğini ifade eden Ahmet Gündoğdu, öğretmen açığının giderilmesi için en az 100 bin öğretmen atanması gerektiğini söyledi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde öğretmen açığı oldukça fazla olduğunu bildiren Gündoğdu, bu bölgelerde çalışan öğretmenlere ücret anlamında pozitif ayrımcılık yapılarak, illerin durumuna göre tazminat ödenmesi gerektiğini ifade etti. Derslik başına ortalama 28 öğrenci düşmesi için toplamda 76 bin dersliğe ihtiyaç bulunduğunu da söyleyen Gündoğdu, bu açığın giderilmesi yönünde çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi. OKULLARA BÜTÇE AYRILMALIDIR Gündoğdu, bağış adı altında velilerden para toplanmasını doğru bulmadıklarını da vurgulayarak, “Her kayıt döneminde ‘bağış’ adı altında velilerden para toplanması, başta maddî durumu iyi olmayan veliler olmak üzere toplumda rahatsızlığa neden olmaktadır. Bakanlık, bunun önüne geçmek için okullara belli bir bütçe ayırmalı, ihtiyaçlar bu bütçeden karşılanmalıdır” teklifinde bulundu.

19.09.2010

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Son Dakika Haberleri

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.