"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur, nur üstüne nurdur

Adil SÖYLEMEZ
12 Temmuz 2017, Çarşamba
Risale-i Nur, Nur üstüne Nurdur.

İman hakikatlerini en mükemmel bir şekilde anlatan ve asrımızı adeta irşad eden bir tefsir-i azamdır. Kuvvet ve ferasetini Kur’ân-ı Kerîm’den alan Risale-i Nur, bu sebeple, akıl ve kalbe büyük tesir eder. Risale-i Nur’un sözü, dili ve belâgati onu okuyan gönüllerde adeta akis bulur. 

Risale-i Nur bir dâvâ kitabıdır. Risale-i Nur bir müjde kitabıdır. Felâket asrındaki bütün insanlara bir kurtuluş fermanıdır. Hakkıyla ve samimiyetle okuyan her insan için Risale-i Nur, ehl-i necat olma imkânını sunar.

Risale-i Nur, bir muhabbet kitabıdır, ehl-i muhabbet yarenlerine hitap eden bir eserdir. Kalbinde ancak muhabbet besleyebilen insanlar bu hissi tadabilirler. Risale-i Nur bir barış kitabıdır. İnsanlığın huzuruna ve selâmetine hizmet aynı zamanda da anarşinin karşısında asayişi temin etmeye gayret eden bir eserdir.

Risale-i Nur, bir isbat kitabıdır. Tevhidi, Nübüvveti ve Haşri en beliğ ve açık bir şekilde izah edip muhataplarına deliller sunarak anlatan gayet bir eserdir.

Risale-i Nur, bir iman kitabıdır. Bütün emeğini iman hakikatlerini anlatmaya adamış ve bunu yaparken de en belâgatli sözlerle izah etmiş bir eserdir. 

Risale-i Nur, bir İttihad kitabıdır. Dağılmış ve parçalanmış olan ehl-i İslâm’ın Kur’ân hakikatleri ışığında birleşmesine ve kardeş olmasına gayret eden bir eserdir.

Risale-i Nur, bir meşveret kitabıdır. Kur’ân’daki ‘her işinizi danışarak ve meşveret halinde yapınız’ emrine uyarak meşveret ve şûrâyı ön plana çıkaran bir eserdir. Risale-i Nur, bir hizmet kitabıdır. Allah’ın rızasını kazanmak ve din kardeşinin gönlünü hoş etmek amacıyla hizmet aşkını sürekli canlı tutan bir eserdir,

Risale-i Nur, bir ümit kitabıdır. Yeis ve karamsarlık bataklığında boğulmuş nefisleri selâmete çıkaran bir eserdir.

Risale-i Nur, bir hikmet kitabıdır. Kâinat ve insandaki sırların hikmetini anlatan ve izah eden bir eserdir.

Risale-i Nur, bir hayat kitabıdır. İnsan nereden geldi, nereye gidecek, ölümden sonra ne olacak gibi sorulara cevap veren mümtaz bir eserdir.

Son olarak, Risale-i Nur’un esas vazifesinin ne olduğunu Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’nin dilinden şöyle aktarabiliriz: ‘’Evet, Risale-i Nur’un vazifesi ise, hayat-ı ebediyeyi mahveden ve hayat-ı dünyeviyeyi de dehşetli bir zehire çeviren küfr-ü mutlaka karşı imanî olan hakikatlerle gayet kat’î ve en mütemerrid zındık feylesofları dahi imana getiren kuvvetli burhanlarla Kur’ân’a hizmet etmektir. Onun için Risale-i Nur’u hiçbir şeye âlet edemeyiz.’’ 

(Tarihçe-i Hayat – Afyon Hayatı )

Okunma Sayısı: 1806
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı