"Gerçekten" haber verir 17 Ekim 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Yağış tamam sıra kuraklık desteğinde

ÇİFTÇİLER, tarlaya inmek için eylül ve ekim ayında beklediği yağışı aldı. Konya’da eylül ayında uzun yıllar ortalamasının yaklaşık 5 katı yağış düştü.

Tarlaya inmeye hazırlanan çiftçiler tohum, gübre ve mazot ihtiyaçları için 20 Ekime kadar kuraklık desteğinin ödenmesini istiyor.

Konya Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, tarlaların, ekime hazır hale gelmesi ve yüksek verim için ihtiyaç duyduğu yağış eylül ayında beklenenin üzerinde gerçekleşti. Uzun yıllar ortalaması metre kareye 10.5 kilogram olan eylül ayında, bu yıl 52 kilogram yağış düştü. Kuraklığın yaşandığı geçen yıl eylül ayında ise metre kareye düşen yağış 4,1 kilogramda kalmıştı. 2008 eylülündeki rakam, geçen yıl düşen yağış miktarının yaklaşık 12,68 katına denk geldi. Yetkililer, ekim ayının uzun yıllar ortalamasının ise metre kareye 28,9 kilogram olduğunu belirterek, ‘’Bu yıl ekim ayında şu ana kadar 2 kilogramın üzerinde yağış oldu. Dün ve bugünkü yağışı henüz toplama eklemedik. Bunlarla birlikte toprak yağmura doymuş olacak’’ dedi. Konya Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kara, çiftçinin yağışlarla yüzünün güldüğünü, toprağın ihtiyacı olan yağışların istenilen düzeyde düştüğünü bildirdi Toprağın ve çiftçinin yağmur açısından ekime hazır olduğunu ifade eden Kara, şunları kaydetti: ‘’Sıra çiftçinin ekime nasıl gideceğine geldi. Çiftçi, ekime hazır ancak gübre, tohum ve mazot almak için biraz paraya ihtiyacı var. Bu yüzden kuraklık desteklerinin 1 hafta içinde ödenmesi gerekiyor. Ekim dönemi olan 20 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında tarlaya tohum atılırsa verim ve kalite yüksek oluyor. Yüksek verim için çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Yani çiftçinin 20 Ekime kadar tarlaya inmesinin önü açılmalı. Bu yüzden de beklenen kuraklık desteğinin bu tarihe kadar ödenmesi, çiftçinin rahatlatılması, tarlasına gitmesinin sağlanması gerekiyor.

20 Ekimden sonra yapılacak ekimlerde verim ve kalite düşüklüğü yaşanıyor.’’ Kara, şu ana kadar yağışlara bakıldığında, şartların oldukça olumlu geçtiğini belirterek, hava şartlarının bu şekilde devam etmesi durumunda hububat üretiminde sıkıntı yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

17.10.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 
GAZETE 1.SAYFA

Başlıklar

  AB: Ekonomide köklü reform şart

  G-8 kriz için toplanacak

  AYM: Türkiye'deki yatırımları destekleyeceğiz

  İhracatçı krizi fırsata çevirmenin arayışında

  Hızlı trenle yeni “İpek Yolu” projesi

  Yağış tamam sıra kuraklık desteğinde

  Krize hazırlıksız yakalanmayın

  FAO: Malî kriz, küresel açlığı ağırlaştırabilir

  Silva: Dünyayı devasa kumarhaneye çevirdiler

  Aso: ABD'nin bankaları kurtarma planı yetersiz

  Asya'da petrol fiyatları 14 ayın en düşük seviyesinde

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır