28 Ağustos 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Bir sahabenin günlüğü

Allah hayır dilesin - Salİha Ferşadoğlu

Cemaziye’l-Ahir, Hicretin 8. Senesi, Medine

Bugün Cuma hutbesinde Peygamberimiz (asm) öyle bir şey söyledi ki, duyduklarıma inanamadım.

“Allah bir topluluk hakkında hayır dilerse, âlimlerini çoğaltır, cahillerini azaltır. Öyle ki âlim konuştuğunda kendisini destekleyen pek çok kimse bulur. Cahil konuştuğunda ise sesi bastırılır.

“Allah bir topluluk hakkında şer dilerse, cahillerini çoğaltır, âlimlerini azaltır. Öyle ki cahil konuşursa kendisini destekleyen birçok kimse bulur. Âlim konuşursa sesi bastırılır.”*

Efendimiz gelecekte ümmetinin başına da bu durumun geleceğini anlatırken, gözyaşlarımı tutamadım. Onun da sakalından aşağı gözyaşları damla damla iniyordu. O zamanda yaşayacak kardeşlerimin nasıl bir imtihan ile karşı karşıya kaldığını duymak hüzünlendirdi beni. Bu anlatılanların meydana geleceği zaman diliminde yaşamak asla istemezdim. Allah’a şükürler olsun ki, bu devirde, Peygamberimizin (asm) ümmetinin ilklerinden oldum. Onun dizinin dibinde ilim mayası ile yoğruldum. Yediğinden yedim, içtiğinden içtim. Onun mu'cizelerine şahit, duâlarına nail oldum.

Ahir zamanın çetrefilli asrında yaşamanın ve sevap kazanmanın önemi Efendimizin (asm) katında da çok büyük. Kendisi başka bir sefer de, o zamanda yaşayan herhangi bir kimsenin, sünnetine uyduğu vakit kurtulacağı müjdesini vermişti. Gerçekten çok zorlu ve çetin bir devir olacak. Allah o insanların yar ve yardımcısı olsun duâsını bundan sonra duâlarıma katıyorum.

Ey hiç görmediğim kardeşlerim! Efendimizin yolundan ve Kur’ân’dan ayrılmayın. Hak dinin mensubiyetini hiçbir zaman yitirmeyin. Âlimi cahil, cahili âlim etmeyin. İsyan hortumlarına karışıp yok olmayın. Ne zulmeden, ne de zulmedilenlerden olmayın… Peygamberimizin (asm) ümmeti olma şerefini kaybetmeyin… Allah hakkınızda her daim hayır dilesin… Âmin…

* Deylemî’nin Müsnedü’l-Firdevs’inden.

28.08.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Başlıklar

  BİR ÂYET, BİR YORUM

  Bir sahabenin günlüğü

  RAMAZAN HALLERİ

  PEYGAMBER KISSALARI

  SOHBET İKLİMİ

  RAMAZANİYE

  DENİZCİNİN RAMAZANI

  ŞEYTANIN DESİSELERİ

  BEHLÜL DÂNÂ VE HARUN REŞİD

  MİNİKLERİN DÜNYASINDA RAMAZAN

  İLMİHAL

  DÜŞÜNCE KIRINTILARI

  MİNİ HİKÂYELER

  BEDİÜZZAMAN’IN VASIFLARI VE SOSYAL İLİŞKİLERİ

  İNCİR ÇEKİRDEĞİ

  RAMAZAN TAKVİMİ

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.