14 Şubat 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Güncel

Geçim sıkıntısı tasarrufa yöneltti

Global ekonomik kriz Türk halkı yeni yöntemler bulmaya itiyor. Geçim sıkıntısı çeken vatandaş, akla hayale gelmeyecek “ucuz hayat formülleri” üretti. Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) hazırladığı “Ucuz Hayat” raporuna göre, vatandaş, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan gıdaya kadar her alanda tasarruf yapmanın bir yolunu buluyor.

Ucuz yaşam formüllerini uygulayarak şirketler aylık giderlerinde yüzde 50’ye varan oranlarda, vatandaş ise yüzde 20-30 oranında tasarruf sağlıyor.

Rapora göre ev hanımların bulduğu tasarruf yöntemleri şunlar: Marketlerdeki indirimleri yakından takip ediyor. Raf ömrü dolmak üzere olan tavuk, süt, yoğurt, salça, ketçap, meyve suyu, bisküvi gibi ürünleri yarı fiyatına satan marketlere gidiyor. Markete gittiğinde önce ‘promosyonlu ürünler’, ‘indirimli ürünler’, ‘Ne alırsan 1 lira’ reyonlarına bakıyor. Sebze-meyve pazarına, fiyatların daha düşük olduğu akşam saatlerinde gidiyor. Çamaşır makinasından boşalan deterjanlı suyla önemsiz çamaşırlar ile elde yıkanması gereken çamaşırları ya da balkonu yıkıyor. Daha ucuz olduğu için kırık yumurta, kırık peynir, kırık pirinç alıyor.

Elektrik, su ve yakıt giderleri ailelerin bütçesinde kiradan sonra en önemli yeri tutuyor. Tasarruf yapan aileler, aydınlatmada floresan lamba ya da az enerji tüketen tasarruflu ampullere yöneliyor. Televizyon izlerken ışığı kapatıyor. Beyaz eşya alırken, az enerji ile çalışan ürünleri tercih ediyor.

Özellikle kış aylarında yakıt masrafları ailelerin bütçelerine ağır bir yük getiriyor. Konutlarda ısı yalıtımı yaygınlaşıyor. Bütün aile bireylerinin işe ya da okula gittiği için günü dışarıda geçirdiği evlerde, kombiler kapatılıyor ya da iyice kısılıyor. Kullanılmayan odaların radyatörleri tamamen kapatılıyor. Sobalı evde oturan alt gelir düzeyindeki vatandaş ise sokaklardan odun parçaları, sebze-meyve kasaları, karton kutu, gazete toplayıp yakacak yapıyor. Yemeğini ve çayını soba üzerinde pişiriyor.

AHMET TERZİ

14.02.2010

 
Sayfa Başı  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  Yakında çırak ithal ederiz

  AB ÜYESİ TÜRKİYE ABD’NİN ALEYHİNE

  Poyrazköy’de askerî tatbikat

  Sağlık Bakanlığı, 4/B’li personel alacak

  “Bankalar kâr ediyor, ama körleşiyorlar”

  Türkiye’nin bir numaralı sorunu siyasî yolsuzluk

  BDP ve KCK’ya operasyon

  Ecevit de Ergenekon dosyasında

  İktidar başka muktedir başka

  Orgeneral Başbuğ, ne biliyorsa konuşsun

  USAK: AB’nin sert üslûbu kabul edilemez

  Geçim sıkıntısı tasarrufa yöneltti

  Karayollarının öncelikli hedefi yolları bölünmüş hâle getirmek

  Trakya sular altında

  Kutlu Doğum 14-20 Nisan’da

  Trafikte insan hayatı değersiz

  Hasankeyf’te kamulaştırma iptal

  Sağlık Bakanlığı, personel alımına start verdi

  Yeni Şafak editörlerinden Can, dualarla toprağa verildi

  Bu deprem de İlâhî ikaz

  227 yıllık Kur’ân-ı Kerim’i satamadan yakalandılar

  Almanya’da ilkokul kitabında skandal

  Benim kolyem DNA’dan!

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl