14 Şubat 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Güncel

Bu deprem de İlâhî ikaz

Haiti’deki depremde inanılmaz kurtuluşlardan birini de başkent Port-au-Prince’teki Nur Camiinin imamlığını yapan 44 yaşındaki Abdullah Antoine yaşadı. Sekiz çocuğu ve ailesiyle depremde iki kat enkazın altında kalan ve yarım metrelik bir delikten ailesi ve 8 çocuğuyla dışarı çıkan İmam Abdullah, depremin bütün insanlık için bir uyarı olduğuna dikkat çekerek, “Bu deprem sadece Haiti için değil, bütün insanlık için bir ikazdır. Bu deprem Allahtan gelen birşey. Bu depremle Allah insanlara birşeyler öğretiyor. Allah ‘Ben varım, Beni bilin, Yaratıcınızı unutmayın’ diyor” şeklinde konuştu.

Haitili İmam Abdullah’ın inanılmaz kurtuluşu

Ocak ayında Haiti’de meydana gelen deprem, arkasında birçok kurtuluş hikâyesi bıraktı. Son olarak 27 gün sonra enkaz altından bir Haitili çıkarılırken, inanılmaz kurtuluşlardan birini de başşehir Port-au-Prince’teki Nur Camii’nin imamlığını yapan 44 yaşındaki Abdullah Antoine yaşadı. Cuma hutbelerini Arapça olarak okuyan, hutbelerini gözyaşı içinde veren biri olarak bilinen imamın 8 çocuğunun içinde olduğu ev ve imamlık yaptığı cami depremde yıkılmış. Ancak sadece bir sütunun ayakta kalması, evin tamamen yıkılmasını önlemiş. Ayakta kalan sütunun oluşturduğu boşlukta açılan yarım metrelik bir çukurdan da İmam Abdullah’ın sekiz çocuğu sağ salim olarak enkazdan çıkarılmış.

Nur Camii imamı Abdullah Antoine cemaati tarafından sevilen biri olarak biliniyor. Depremde Nur Camii ile birlikte evi tamamen yıkılan İmam Abdullah şimdi 8 çocuğu ve ailesiyle sadece 2 yatak sığacak kadar küçük derme çatma bir çadırda yaşıyor. Komşu çadırın çocukları çadırın deliklerinden kafasını uzatıp içeriyi görebiliyor. İmam Abdullah’ın oğlu hâlâ enkazlar arasında banyosunu yapıyor. Kız çocuklarının banyo yapma imkânı ise yok.

İmam Abdullah şimdi geceleri güvenlik görevlisi olarak çalışıyor ve az bir maaş alıyor. İmam Abdullah Haiti’de sadece kilise görevlilerinin maaş aldığını söylüyor ve cami imamlarına maaş verilmediğinden dert yanıyor.

“ALLAH 8 ÇOCUĞUMU KURTARDI”

Sekiz çocuğu ve ailesiyle depremde 2 kat enkazın altında kalan ve yarım metrelik bir delikten ailesi ve 8 çocuğuyla dışarı çıkan İmam Abdullah, Allah tarafından korunduğuna inanıyor ve şöyle diyor: “Allah bizleri çok seviyor. Depremde 2 katlı enkazın altında kalan 8 çocuğumu kurtardı. Allah beni nasıl kurtardı sokağa çıkıp Haiti’ye ve bütün dünyaya anlatmak istiyorum. Ben ve ailem Allah’ın bir mu'cizesi olarak kurtulduk. Çok ilginç bir şekilde cami sütununun biri dik kalıyor ve bizim kurtulduğumuz mağara gibi bir yer oluşuyor. Yoksa kurtulmamız asla mümkün değil.” İmam Abdullah, Allah depremin bütün insanlık için bir uyarı olduğuna dikkat çekerek, “Bu deprem sadece Haiti için değil bütün insanlık için bir ikazdır. Bu deprem Allah’tan gelen bir şey. Bu depremle Allah insanlara bir şeyler öğretiyor. Allah ‘Ben varım’ diyor. ‘Beni bilin, Yaratıcınızı unutmayın’ Biz bu depremle Allah’ın uzakta olmadığını, Allah’ın her zaman her yerde olduğunu anladık. Allah, Kur'ân-ı Kerim’de her şeyin Allahın izniyle olduğunu söylüyor” diyor.

ÇOCUKLARINI TÜRKİYE’DE OKUTMAK İSTİYOR

İmam Abdullah “Türkiye Müslüman bir ülke olduğu için çocuklarımı Türkiye’de okutmak istiyorum.” diyor. İmam Abdullah’ın çocuklarının isimleri ise şöyle Hafza, Fatıma, Ayşe, Hatice, Muhammed İbni Abdullah, Zekiye, Nazike Zara, Tamara. Çocuklarının en büyüğü 22 yaşında en küçüğü ise 7 aylık. Oğlu ise 9 yaşında. İmam Abdullah, Haiti halkının en büyük probleminin de açlık olduğuna dikkat çekiyor. İmam Abdullah Kur'ân’-ı Kerim’den İnşirah suresinden “Her sıkıntıdan sonra bir kolaylık gelecektir. Mutlaka her sıkıntıdan sonra bir kolaylık gelecektir” âyetini okuyor. Sahabelerin çektiği sıkıntıları kendisine örnek aldığını anlatıyor.


Gündemin nabzını tutmak için tıklayın!
www.sentezhaber.com

14.02.2010

 
Sayfa Başı  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  Yakında çırak ithal ederiz

  AB ÜYESİ TÜRKİYE ABD’NİN ALEYHİNE

  Poyrazköy’de askerî tatbikat

  Sağlık Bakanlığı, 4/B’li personel alacak

  “Bankalar kâr ediyor, ama körleşiyorlar”

  Türkiye’nin bir numaralı sorunu siyasî yolsuzluk

  BDP ve KCK’ya operasyon

  Ecevit de Ergenekon dosyasında

  İktidar başka muktedir başka

  Orgeneral Başbuğ, ne biliyorsa konuşsun

  USAK: AB’nin sert üslûbu kabul edilemez

  Geçim sıkıntısı tasarrufa yöneltti

  Karayollarının öncelikli hedefi yolları bölünmüş hâle getirmek

  Trakya sular altında

  Kutlu Doğum 14-20 Nisan’da

  Trafikte insan hayatı değersiz

  Hasankeyf’te kamulaştırma iptal

  Sağlık Bakanlığı, personel alımına start verdi

  Yeni Şafak editörlerinden Can, dualarla toprağa verildi

  Bu deprem de İlâhî ikaz

  227 yıllık Kur’ân-ı Kerim’i satamadan yakalandılar

  Almanya’da ilkokul kitabında skandal

  Benim kolyem DNA’dan!

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim oktay usta yemek tarifleri Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl