"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“İnsaniyet ‘îmanla parlatılmış şefkat’le kurtuluşa erebilir”

09 Nisan 2019, Salı
GENÇ YORUM

* “[Bebek] koku[su]nun kaynağı kesin olarak bilinemese de bu kokunun en azından tespit edebildiğimiz bir hikmeti (‘bebeğin yaşama şansını arttıran bir sebebi’ de denilebilir) olduğu muhakkak...) ”

(Büşra Bakırcı)

 

* “Hiçbir îman dolu yürek Cennet sevgisi olmadan yaşayamaz—dünya hayatı dahi sırf Cennet’ten ayrı kalmanın verdiği bir gurbet olarak geçmektedir. (...) Cennet’te bulunan her bir şey, dünyadaki ibadetlerin ve hayırlı işlerin meyveleridir.” 

(Caner Kutlu)

 

* “[İstanbul’daki] Köprülü Camiinde dikkatimizi en çok çeken şey, lâmbaların zincirlerine asılan ‘deve kuşu yumurtaları’ oldu. Camiin görevlisine ‘neden bunların asıldığı’nı sorduk. Bu yumurtalar camiin örümceklenmemesi için asılıyormuş!” 

(Fatma Zehra Şimşek & Duygu Yüksel & Esra Yavuzyiğitoğlu)

 

* “İnsan, kâinatın düzenini bozan tek unsur. O zaman dünyayı kurtarmak, insanla mücadele etmekten geçiyor! İnsanın neyiyle ve nasıl mücadele edeceğiz peki? Onun dünyaya zarar veren yönleriyle: Şöhret sevgisi, hırsı, sınır konulamamış iştahı, arzusu ile... Hele ki bu asırda!” 

(Handenur Yaşar)

***

BİZİM AİLE

* “(...)Üzülerek ifade ediyorum ki dindarlık artık ‘göreceli’ bir kavram olarak kabul ediliyor; hem de din, tâbilerine yasakladığı ve mubah kıldığı davranışları apaçık ortaya koyan bir olgu olmasına rağmen!” 

(Ayşenur Aydoğdu Akten)

***

* “Yalnızca yöneticilik değil, diğer iş alanlarında da kadınlar stresli ve yoğun bir tempoda çalışabilmekte ve bu durum da ‘ev içi yatırım’ın az olmasına neden olabilmektedir. (...) [Hâlbuki] kadınlar için çalışma hayatı, ‘eş, çocuk, aile’ kavramlarının önüne geçmemelidir...” (Banu Arslan)

***

* “Aynı dönem eserleriyle kıyas edildiğinde Risale-i Nur’da kullanılan dilin kendine has, Kur’ânî bir terminolojisi olduğu ve bu özelliğinden dolayı da dilinin oldukça anlaşılır olduğu görülür. Yani ‘anlamamamız’ın nedeni dilin ağırlığı değil, ‘yabancılaştırılmamız’dır!” 

(Berfin Betül Karakoyun & 

Büşranur Yıldız)

***

* “İslâmiyet ve insaniyet ‘îmanla parlatılmış şefkat’le kurtuluşa erebilir...” 

(Fatmanur Şahin Öztaş)

***

* “(...)Anlaşılamayan kadın fıtratı insanları, hattâ toplumları yanılgıya götürmüştür. Bu yanılgı kadının erkekleşmesine, erkeklerin de kadını ezmesine sebebiyet vermiştir!” 

(Feyzanur Elif Mutlu)

***

* “Öğle yemeğini atlarsak gözümüz kararmaz, başımız dönmez, hâlsizleşmeyiz... Dünya beslenme üzerine ne kadar didinirse didinsin sonu hep nereye çıkıyor hep birlikte söyleyelim: ‘Sünnet-i Seniyye...’” 

(Handenur Yaşar)

***

* “Hazır meyve suları etiket bilgilerine bakıldığında ‘jelâtin’in kaynağı belirtilmediği için, [bunlara] şüpheyle yaklaşılması gerekmektedir!” 

(Nurcanan Akbaş Aydın)

***

* “İslâmiyet dini, ‘kadınların fıtrî vazifelerini ihmal etmemek’ şartıyla, şartları münasip olduktan sonra ‘eğitimlerine, öğrenimlerine, meslek sahibi olmalarına, ticaret yapmalarına, faaliyet ve çalışmalarına’ bir kayıt koymamıştır.” 

(Said Yüksekdağ)

***

* “(...)Îdam edilirken iki rekât namazı ilk kılan sahabî, Hz. Hubeyb bin Adiy’dir (ra). Ve bu [uygulama] Peygamber Efendimizin (asm) onayıyla ‘sünnet’ olmuştur...” 

(Şeyma Kösmene Özdemir)

***

* “Çocuklar, gençler ve kadınları hedefleyen küresel ahlâksızlık çalışmaları tüm teknolojik vasıtaları kullanarak yayılmaya çalışılıyor!” (Yasemin Güleçyüz)

***

Not: Yukarıdaki tespitler, dergilerin Mart 2019 tarihli sayılarından derlenmiştir. 

Okunma Sayısı: 921
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı