"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

OHAL komisyonu ne karar verdi?

Hüsnü ŞAHİT
04 Ocak 2018, Perşembe 00:05
İhraç edilen binlerce insanın gözü kulağı adaleti tesis ettirecek diye lanse edilen OHAL Komisyonundaydı.

Sonunda komisyon karar verdi. Ama ne karar verdi belli değil. Kaç kişi hakkında karar verdi o da belli değil. Bilinen, söylenen tek şey ‘postacıyı bekleyeceksiniz.’ Sanki devlet sırrı. Ya hu! Açıklamaktan niye çekiniyorsunuz? Bu adamları ihraç ederken boy boy isimlerini ilan ettiniz. Şu kadar insanı ihraç ettik diye rakamları verdiniz. Bu adamlar terör ile irtibatlı, iltisaklı dediniz. Sonra; ”Pardon! Bir yanlışlık olmuş biz seni iade ediyoruz, ama sus sesini çıkarma, kimse duymasın, yarın sen git işe başla” demek yakışıyor mu? ”Meydanda yapılan kabadayılığın tenhada özrü olmaz.” demiş atalarımız. Allah aşkına bu insanların itibarıyla oynamak değil mi? KHK ile ihraç edilmek basit veya önemsiz bir şey mi ki iade işlemleri Ohal Komisyonu tarafından bu kadar gizli kapaklı yapılsın?

Acaba iade sayısı ve incelenen dosya sayısı çok az olduğu, toplum nazarında; “Bakın komisyon çalışıyor, mağduriyetler gideriliyor, adalet yerini buluyor, sapla saman ayırt ediliyor” algısı oluşturmak için olabilir mi? Bilemiyoruz. Eğer öyleyse-ki inşallah öyle değildir- toplumun gazını alarak adalet sağlanmaz.

Bir adam iade ediliyorsa devletin bu insandan açık ve aleni özür dilemesi gerekmez mi? “Bak biz seni terörist sandık, sana 17-18 ay kim bilir neler yaşattık, senin, ailenin, çoluk çocuğunun gözünden yaşlar akıttık, ama bir yanlışlık olmuş, sana yaşattıklarımızı ne yapsak telâfi edemeyiz, ama senin gönlünü almamız gerek, itibarını iade etmemiz gerek” demesi gerekirken yapılan muameleye bakın. Müthiş bir gizlilik, bir gizemli hal. Kimden neyi, niye saklıyorsunuz?

Bir insanı hele mahkeme kararı olmadan boy boy isim listeleri ile teröristsin ilân etmek, işinden atmak, yaftalamak ve sonrasında da pardon demek? Sözün bittiği, aklı selimin kaybolduğu yer işte burası. Hukuk devletine ne oldu böyle?

Peki iade edilen vatandaş “Ben neyin bedelini ödedim?” derse kim ne diyecek? İnsanları bu kadar yıpratmanın manası nedir?

Komisyonun iade kararı bir affı şahane değildir. Devletin yaptığı bir hatadan dönmesidir. Ama bu hatadan dönme işini de devlet kendine yakışır alicenaplıkta, şeffaflıkla, hak, hukuk ve adalet ekseninde yapması lâzımdır. Cumhurbaşkanın her hafta sarayda muhtarlara düzenlediği toplantılara bir hafta da iade edilen memurlar dâvet edilip, devlet adına iade-i itibarda bulunması gerekir.

Bir de iade edilen bu adamı başka kuruma vermek hangi akla hizmet. Nüfus müdürlüklerini öğretmenlerle doldurup, sınıflara öğretmen bulamayacak kadar lüks ve fantezi de neyin nesi? Yetişmiş hazır öğretmenini sen gel nüfus memuru yap, sonra bu adama “ben sana iade-i itibarda bulundum” de. En kötü ihtimal öğretmen olanı yine öğretmen olarak başka bir okula verirsin olur biter. Öğretmenin nüfus müdürlüğünde, nüfus memurunun da okulda ne işi var?

Neresinden tutsak elimizde kalıyor. Bir işte baştan hukuksuzluk, adaletsizlik yapılırsa sonrasında ne yapsan da toparlayamıyorsun. Batırdıkça batırıyorsun.

Hepimiz biliyoruz ki bazı düşük seciyeli insanlar bu süreci kendi menfaatleri için kullandı. Kendine rakip olarak gördüğü veya sevmediği insanı “bu fetöcüdür “diye ihbar etti. Sen bu ihbarcı hakkında hiçbir işlem yapmayıp ta mağdur olana ceza verir gibi ‘yok seni başka kuruma vereceğim’ dersen müfteriyi ödüllendirmiş olursun.

Komisyonun bir an önce kriterleri açıklaması, şeffaflaşması elzemdir ki üzerinde baskı azalsın. Verilen kararlarda eşitlik ilkesine uyuluyor mu yoksa adamına göre mi karar veriliyor? Bunları bilmek toplumun vicdanını da rahatlatacaktır. 

Komisyondan ret kararı alanları uzun bir hukukî süreç bekliyor. Önce idari mahkemeye sonrasında da AHİM’e kadar yolu var, ama bu uzun yılları alabilecek bir süreç.

Hukuksuzluk devletlere saygınlığını, itibarını kaybettirir, vatandaşını devlete küstürür, hukuksuzluk en çok terör örgütlerinin işine yarar. Şer güçler hiçbir zaman ülkede hukuk, adalet ,demokrasi olsun istemezler.

Mesele aslında işe alma–almama meselesi değil, ülkemin hak, hukuk ve demokrasi mücadelesidir.

Her ne olursa olsun OHAL’de de olsak, bu halde de olsak bize en lâzım olan şey hak, hukuk ve demokrasidir. 

Okunma Sayısı: 24145
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yildiz

  8.5.2018 10:20:55

  Terör ile mücadelede; Abim şehit edildi Diğer bir abim ortaliktan kaybedildi Babam dayanamayıp bir terör sempatizanini beylik silahi ile vurup yıllarca hapis yatti Şimdi o babanin oglu, o şehitlerin kardeşi sebep gosterilmeden ihraç edilmiş. Rahmetli babam; devletin gözleri yaptıklarını görmez ama kulakları çok iyi işitir derdi. Doğru ya baba! terorle mücadelede verdiğimiz bedeller, görmezlikten geliyorlar. Allah görüyor yaaaa Kanunsuz hukuksuz hiç bir iş yapmadım. Mutlaka bir gun hak tecelli edecektir.

 • Nesli

  14.2.2018 13:55:51

  Bu yazıyı yazan insan Allah sizden razı olsun okurken ağladım, istifa edilmiş bir sendika üyeliği yüzünden iki senedirişsizis, Allah bunu yapanların yanına bırakmasın.

 • M.Kemal

  6.1.2018 11:06:54

  Elinize sağlık çok güzel olmuş.dermize derman oldunuz

 • M.Kemal

  6.1.2018 00:57:54

  Mor beyin kumpasi nedeniyle ihraçedilen magdurlar için yeni bir KHK yayınlanacağı soylendi. Sorusturmasi ve davası olmayan , İHBAR nedeniyle ihraç edilen bir sürü mağdur var. Bir nevi kurum amiri (Mor beyin) kisisel egolari ve koltuğunu kaybetmemek icin magdurriyetlerin yaşantilmasına sebep oldu. Sizden ricamız yeni cikarilacak KHK'ya sorusturmasi ve davası olmayan Mağdurları da bu iade listelerine eklenmesi. Bir nebzede olsa bazı mağduriyetleri giderileceginden eminim. Konuya Vesile ,sesimizide ilgili yerlere duyurmaniz dileğiyle.. .. sagilarimla..

 • Alper Atmaca

  5.1.2018 18:23:48

  Noktasi virguli ile bu kangren olmus yaraya nester vurulmus. Allah razi olsun.

 • Esra Öğretmen

  5.1.2018 00:03:41

  Kimsenin doğruları bu kadar net söyleyemediği bir zaman ve ortamda sizin gibi hak diye bağırabilmek gerçek bir müslümanın özelliği olsa gerek. Allah sizden bin defa razı olsun.

 • Rıza Öndem

  4.1.2018 21:20:28

  Tebrik ederim Hüsnü Bey, tam olarak gönlümden geçeni dle getirmişsiniz. Ama bunu anlayacak izan irfan sahibi dürüst politikacılar nerede?

 • İsmail

  4.1.2018 18:43:27

  Allah razı olsun. Duygularımızı dile getirmişsiniz. Ne fetöcüyüm nede hain, vatanımı milletimi çok seviyorum. Allahım biliyor...

 • Kemal Kaya

  4.1.2018 13:50:54

  Allah razı olsun, düsüclerimize, duygularımıza, hissettiklerimize tercüman olmuşsunuz.

 • Hasan unlu

  4.1.2018 13:49:06

  Birtek sikayetle bir insana zulmedilen, haklari elinden alinan yerde kimse kusura bakmasin devlet falan yoktur zaten ki telafisi olsun.

 • ali

  4.1.2018 12:18:04

  OYALAMACA komisyonu...

 • ali

  4.1.2018 12:17:23

  ne kritreri yaa. sendika mı,gazetemi,banka mı,iletişim uygulaması mı,okul dersane mi,dernek mi bunlardan kriter olmaz.ÇÜNKÜ HEPSİ YASAL.Atılanlara haksızlık zulüm yapıldı.

 • ali

  4.1.2018 12:13:34

  hukuk yok insanlık yok.Zulüm var

 • METİN

  4.1.2018 11:50:55

  Elinize sağlık .Ben ve benim gibileri ,kimsenin anlamadığı dinlemediği şu günlerde yazan elimiz konuşan ağzımız oluyorsunuz.Allah sizden razı olsun.Bende istiyorum ki gizli kapaklı değil ayan beyan özür dilenerek görevime döneyim.Yada suçlu isem kriterleri söylesinler ,suçumu dedili ile beraber sunsunlar bende suçsuzluğumu ıspatlamaya çalışayım.2 sene olacak ne arayan var ne soran.tekrardan çok çok teşekkürler bundan sonra gazetenizi herzaman takip edicem

 • Mazlum

  4.1.2018 11:41:44

  Allah sizlerden razı olsun Hüsnü ŞAHİT kardeşim.Duygularımıza en güzel şekilde tercüman oldunuz,gerçekten masum ve mazlumun yanında yer aldınız.Çok teşekkür ediyorum.

 • Şengül

  4.1.2018 11:32:07

  Durumu çok güzel özetlemişsiniz.Allah razı olsun.Hergün ihraç edilen insanlar î çarşaf çarşaf yayınlayanlardan ses çıkmıyor.Geçtiğimiz hafta da bylock haberlerinden sonra piyango listesi yayınlar gibi bir site kişilerin numaralarına yer vermiş.Gerçekten çok yazık.

 • Selim

  4.1.2018 10:29:27

  Allah senden razı olsun cesaretle, madurların sesi oldunuz ya Rabbim size ebediyyen sıkıntı yaşatmasın. Derdimiz büyük bundan daha iyi anlatılamazdı. Zülüm üstüne zülüm birde sesini çikarma daha madurları var deniyor. Daha ne olsun ben devletimin yanındayken birilerine güç verdiniz beni terörist ilan etti. İrtibatim iltisakim yok diyorum kime derdimi anlatayım anlattığım kişileri söyleyince kripto fetocu diyorlar. Fetöcü olsaydın çoktan işine dönmüştün anlamıyormusun diyorlar. bu ne haldır. Aman Allahım sen kurtar yarabbi.. kuluna muhtaç etme bizi...

 • Levent

  4.1.2018 10:22:54

  Hakikaten bu durum daha iyi açıklanamazdı. Allah razı olsun sizlerden.

 • Fadme

  4.1.2018 09:49:10

  Barı kırıterı soylesınle bız bu kadar beklemıyelım allh peygmber askına yeter artık dayanmıcaz sendıkadan ınsan atılırmı ısten

 • Cemil

  4.1.2018 00:16:04

  Allah razı olsun. Ne kadar da doğru yazdıklarınız.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı