Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 25 Mart 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Cheney niye geldi

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Afganistan’a Türk askeri gönderilmesi, İran’a karşı yaptırımlar ve Irak konusunu görüşmek üzere Türkiye’ye geldi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, “ABD’nin bölge politikalarına destek istemeye gelen Cheney de tıpkı Bush gibi, bütün dünyanın gözü önünde Irak’ta, Afganistan’da işlenen savaş ve insanlık suçlarından sorumludur. Üstelik çantasında yeni insanlık suçlarına hazırlık planları var” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, çıktığı bölge turu çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Cheney ve beraberindeki heyet, Esenboğa Havaalanında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara Valisi Kemal Önal ve Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir tarafından karşılandı. Cheney’e, Türkiye ziyareti sırasında, eşi Lynne Cheney ve ABD Dışişleri Bakanlığında müsteşar yardımcısı olan kızı Elizabeth de eşlik etti.

ABD BAŞKAN YARDIMCISI,

TÜRKİYE'YE NİYE GELDİ?

KÜRESEL Barış ve Adalet Koalisyonu Sözcüsü Tayfun Mater, yaptığı açıklamada, “ABD’nin bölge politikalarına destek istemeye gelen Cheney de tıpkı Bush gibi, bütün dünyanın gözü önünde Irak’ta, Afganistan’da işlenen savaş ve insanlık suçlarından sorumludur. Üstelik çantasında yeni insanlık suçlarına hazırlık planları var” dedi. Cheney’nin, ABD desteğiyle yapılan Kuzey Irak operasyonları karşılığında Türkiye’den Afganistan işgaline ve muhtemel İran harekâtına destek istediğini savunan Mater, “İncirlik Üssü geçtiğimiz günlerde 7 haftalığına kapatılıp bakıma alındı. Bu hazırlığın ABD’nin İran’a yönelik planıyla bir ilgisi var. ABD’nin İran’a yönelik saldırı tehdidi sürüyor ve Cheney Türkiye’ye İran saldırısına destek istemek için geliyor. AKP hükümeti Ortadoğu’da savaş ve gerilim politikalarının parçası kesinlikle olmamalıdır” açıklamasında bulundu.

CHENEY'YE “GO HOME” DENİLDİ

ABD Başkan Yardımcısı Cheney’in Türkiye ziyareti, bazı sivil toplum örgütleri tarafından Yüksel Caddesi’nde protesto edildi. Halkın Kurtuluş Partisi’nin gerçekleştirdiği ilk protesto eyleminde konuşan Ankara İl Başkanı Sait Kıran, Cheney’in Türkiye’ye “füze sistemi yerleştirme ve Afganistan’daki Türk askeri sayısının arttırılması” talepleriyle geldiğini iddia etti. Daha sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB üyeleri, Yüksel Caddesi’nde Cheney’in Türkiye ziyaretine tepki gösterdi. Grubun dağılmasının ardından Haklar ve Özgürlükler Cephesi üyeleri de Cheney’in ziyaretini protesto etti.

/ ANKARA

25.03.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Cheney niye geldi

  Yargı devletten bağımsız olmalı

  Toptan’dan sağduyu çağrısı

  Perinçek cezaevine konuldu

  Alemdaroğlu'na adlî kontrol

  Nevruz olayları esnafı vurdu

  CHP, Vakıflar Kanununu da mahkemeye taşıdı

  Kuraklık Meclis gündeminde

  Akgündüz: Bediüzzaman laikliğin tanımını yaptı

  Said Nursî toplumun hafızasını tazeledi

  Konya ve İstanbul'da 21 kişi ‘kapan’a kısıldı

  Profesör evinde öldürüldü

  Çanakkale'ye ziyaretçi akını

  Berdimuhamedov’a Pembe Köşk’te karşılama

  Darülaceze'ye baklavalı ziyaret

  MEB, OKS'yi kaldırdı, yerine SBS’yi getirdi

  Kullanmadıkları eşyalarını paylaştılar

  Turistlere namaz dersi

  Kanserin kaynağını belirleyecek test bulundu


 Son Dakika Haberleri