Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 16 Mayıs 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

İslâm korkusu bütünleşmeyi engelliyor

İngiltere’deki Irklararası İlişkiler Enstitüsünün yayınladığı rapora göre, Avrupa’da çok kültürlülüğün önündeki en büyük engel, İslâm fobisi. Rapor, çok kültürlülüğün önündeki engelin, Müslüman toplulukların bütünleşmekten kaçınmaları ya da bu konuda isteksiz davranmaları olmadığını ortaya koyuyor.

İngıltere’dekı Irklararası İlişkiler Enstitüsü’nün yayımladığı raporda, Avrupa’da çok kültürlülüğün önündeki en büyük engelin, İslam fobisi oluduğu belirtildi. Rapor, çok kültürlülüğün önündeki engelin, Müslüman toplulukların bütünleşmekten kaçınmaları ya da bu konuda isteksiz davranmaları olmadığını ortaya koyuyor. Bir yıl süreyle 6 Avrupa ülkesi incelenerek hazırlanan raporda, bu ülkelerde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 11 Eylül saldırılardan bu yana, Müslüman karşıtı ırkçılığın kurumsallaşmasında artış gözlendiği ortaya konuldu. Araştırma kapsamında sadece Fransa, Almanya ve İngiltere gibi büyük Müslüman azınlıkların yaşadığı ülkeler değil, Norveç gibi daha az Müslüman olduğu yerler de incelendi. 11 Eylül sonrasında medyanın, Müslümanları ve İslâmı sıklıkla bir tehdit olarak nitelediğine, yanlı haberlerle basmakalıp bir imajın oluşmasına ve korkuya sebep olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun, tek kültürlü, homojen bir toplum yapısına dönmek isteyenlerin tezlerini beslediği yorumu yapıldı. Raporda, araştırmacıların, bunun sonucu olarak Müslümanların marjinalleşmelerinin ardındaki sosyo - ekonomik sebeplerin de gözardı edildiği görüşüne de yer verildi.

Raporda, dikkat çeken bir diğer bulgu ise bu marjinalleşme olgusuna karşın Avrupa’da siyasi sürece ve sivil topluma dahil olan genç Müslümanların sayısının her zamankinden çok daha fazla olması. Rapor, buna rağmen, Müslümanların bu adımlarının, bütünleşme sürecinin bir parçası olarak görülmediğini vurguluyor. Avrupa’da en az 13 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor.

16.05.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 
GAZETE 1.SAYFA
Download

Kutlu Doğum Haftası Pdf

Bütün haberler

Başlıklar

  Depremden sonra sel korkusu

  İslâm korkusu bütünleşmeyi engelliyor

  ABD ve İngiltere’yi Irak lâneti çarptı

  İsrail’den, Gazze’ye kara harekâtı

  Olmert’ten, Erdoğan’a minnet ve şükran

  İran: ABD destekli sabotajcıları yakaladık

  Amerikalı milyarder Olmert’i akladı

  Rusya: Güvence vererek İran’ı masaya çekelim

  Chavez, Kolombiya’yı uyardı

  Hizbullah’a yönelik tedbirler kaldırıldı

  Atmosferde tehlike çanları

  Plâstik ambalajda obezite tehlikesi

  Korsan yazılım piyasayı sarsıyor

  “Cep telefonsuz hayat daha az stresli”

  New York’ta Türk mutfağı tanıtıldı

  En yaşlı hücre 15 yaşında

  Kutup ayıları tehdit listesinde

  Samanyolu’nun en genç süper novası bulundu