02 Ekim 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Güncel

IMF BAŞKANINA AYAKKABI FIRLATILDI

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesinde konferans verdiği salonda dinleyiciler arasındaki bir kişi tarafından ayakkabı fırlatılarak, protesto edildi. Başkan Dominique Strauss-Kahn, konferans sırasında konuşmasının ardından soruları cevaplarken, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi ve Birgün gazetesi çalışanı Selçuk Özbek ayağa kalkarak ayakkabısını Kahn’ın bulunduğu sahneye fırlattı.

IMF Başkanına da ayakkabı

UluslararasI Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, Bilgi Üniversitesinde konferans verdiği salonda dinleyiciler arasındaki bir kişi tarafından ayakkabı fırlatılarak, protesto edildi. Başkan Dominique Strauss-Kahn, konferans sırasında konuşmasının ardından soruları cevaplarken, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi ve Birgün gazetesi çalışanı Selçuk Özbek ayağa kalkarak ayakkabısını Kahn’ın bulunduğu sahneye fırlattı. Ayakakkabı Kahn’a isabet etmezken, soru sormaya hazırlanan bir öğrencinin başına çarptı. Başkan Dominique Strauss-Kahn’ı, konferans sırasında konuşmasının ardından soruları cevaplarken, ayakkabı fırlatan Özbek salondan çıkarılması sırasında da yanında bulunan Zeynep Çatalkaya adlı öğrenci pankart açmak istedi. Güvenlik görevlileri Çatalkay’nın pankart açmasını engelleyerek, salondan çıkardı. Ayakkabı fırlatma protestosundan sonra konferans salonundaki bazı öğrenciler de alkışlarla Kahn’ı protesto etti. Bu sırada Kahn, son soruyu da cevapladı ve konferansı bitirdi.

Kahn’ın konferans salonundan dışarıya çıktığı sırada da, bazı öğrenciler ayağa kalkarak IMF ve AKP aleyhinde slogan atarak Kahn’ı protesto etti.

Protestonun ardından, konferansın bitmesiyle salon boşaltılarak basın mensupları üniversiteden çıkarıldı. Bu arada, ayakkabı fırlatan Özbek yanında pankart açmaya çalışan Çatalkaya polis tarafından göz alatına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğüne götürüldü. Öte yandan Strauss-Kahn’ın konuşması sırasında Bilgi Üniversitesi’nin Dolapdere’deki yerleşkesinin girişinde protesto eylemi yapan 15 kişi emniyet güçlerince gözaltına alındı.

STRAUSS-KAHN: TÜRK ÖĞRENCİLERİ KİBAR

Kahn, kendisine yönelik protestoyla ilgili olarak, Türk öğrencilerinin kibar olduğunu, şikayetlerini dile getirmek için toplantının sonuna kadar beklediklerini ifade etti. Kahn, IMF olarak açık tartışmalara önem verdiklerini, öğrencilerle bir araya gelerek onların görüşlerini almaktan memnun olduklarını belirtti. Kahn, herkes görüş birliği içinde olmasa bile IMF olarak yapılması gerekeni yapmak durumunda olduklarını kaydetti.

ATALAY: SINIRI AŞAN BİR ŞEY

İçİşlerİ Bakanı Beşir Atalay, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn’a yapılan ayakkabılı protestoyla ilgili olarak, “Sınırı aşan bir şey. Doğrusu IMF Başkanı ve heyet de çok fazla önemsemediler konuyu ama bizim için üzücü. Türkiye böylesine büyük bir toplantıya ev sahipliği yapıyor. Bizim bunu iyi karşılamamız, toplantıların iyi geçmesi lâzım” dedi.

TOPLANTI DA PROTESTO EDİLDİ

Bu arada, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarını protesto eden biri kadın 3 kişi, AKP Şişli İlçe Merkezi’nin bulunduğu binaya ‘’IMF Defol’’ yazılı pankart astı. Protestocular daha sonra gözaltına alındı.

02.10.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  IMF BAŞKANINA AYAKKABI FIRLATILDI

  FAKİRLİĞİN SEBEBİ SÖMÜRÜ DÜZENİ

  Tuzla’da 128. ölüm

  C. G’nin kemik yaşı tesbit edildi

  Sağlıkta katılım payı, yargıda

  El bagajındaki sıvılara sınırlama

  ZEYDİ DE, BUSH’A FIRLATMIŞTI

  TÜSİAD: İcraat listesinde AB yok

  ‘Halk’ Partisi halkın seçmesine karşı

  Ergenekon’da 112. duruşma yapıldı

  Atalay: Bursa’daki tahrik araştırılıyor

  Avusturya’da başörtü yakan öğrenciler okuldan atıldı

  Yeni yasama yılı başladı

  JİTEM, Genelkurmay’a sorulacak

  Mahkemeler, elimizi kolumuzu bağlıyor

  Alzheimer Çağrı Merkezi, Türkiye geneline yayıldı

  Konyalılardan Moğolistan’a cami

  Depremlerde kelebek etkisi

  Çikolata ile suç arasında bağlantı

  İnternette, ABD’nin egemenliği bitiyor

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.