02 Ekim 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Güncel

Konyalılardan Moğolistan’a cami

Dostelİ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Yıldırım, yaptığı açıklamada, Moğolistan’ın, Moğol ve Kazak halklarından oluşan bir ülke olduğunu, toplam nüfusunun iki buçuk milyonu bulduğunu söyledi.

Ülkenin ağırlıklı nüfusunun Moğollardan meydana geldiğini ifade eden Yıldırım, ‘’Moğolların hemen hemen tamamı Budisttir. Kazaklar ise Müslüman. Yani ülkenin yüzde 93’ü Budist, yüzde 7’si Müslüman. Buradaki Müslümanlara yardım amacıyla 2007 yılında Ulanbatur’a gittiğimizde, Müslümanların dinleri hakkında çok fazla bilgisi olmadığını gördük. Daha önce Rusya ve Çin hakimiyetinde kaldığı için Müslümanların dini konularda bilgi eksiklikleri olduğunu tesbit ettik’’ dedi.

Dini bilen ve yaşayan insanların da baskıcı yönetimler tarafından sindirildiğini ifade eden Yıldırım, ‘’Bunun sonucunda da korkunun hakim olduğu bu ortamda Müslüman halk kendisini sadece ‘Müslümanım’ diyerek Moğollardan ayrı görmüş. İslâm dini hakkında sahip oldukları bilgiler ise oldukça sınırlı’’ diye konuştu.

Ulanbatur’da Müslümanların, ‘’Çocuklarımızın Budist gibi olmasını istemiyoruz’’ diye kendilerinden yardım istediklerini anlatan Yıldırım, bu sebeple kendilerinin de Dost Eli Derneği olarak Moğolistan’da çalışmalara başladıklarını bildirdi. Yıldırım, bu çerçevede Ulanbatur’a bir cami yaptırmaya karar verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: ‘’Bu proje, cami, eğitim birimi, lojman, salon ve bir de kütüphaneden oluşuyor. Şu anda son aşamaya geldik. Caminin kubbesi kaldı. Kubbe de yapıldıktan sonra projemiz tamamlanmış olacak. Arsamızı Konya’dan bir hayırsever satın aldı. Geri kalan kısmını da diğer hayırsever insanlarımızın katkıları ile tamamlıyoruz. Caminin alt kısmında 60 metre karelik bir alanda yaptığımız eğitim biriminde halk için bilgisayar kursları, kadınlar için el işi, yemek yapma gibi kurslar düzenlemeyi düşünüyoruz. Yani bu cami çok amaçlı bir kültür merkezi gibi olacak.’’

İki katlı caminin 200 bin dolara mal olacağını ve bütün yapım masraflarının hayırseverler tarafından karşılandığını anlatan Yıldırım, bölge halkının yapılan çalışmalardan büyük memnuniyet duyduğunu, bu yardımlarından dolayı Türk halkına çok teşekkür ettiklerini bildirdi.

02.10.2009

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

Bütün haberler

Başlıklar

  IMF BAŞKANINA AYAKKABI FIRLATILDI

  FAKİRLİĞİN SEBEBİ SÖMÜRÜ DÜZENİ

  Tuzla’da 128. ölüm

  C. G’nin kemik yaşı tesbit edildi

  Sağlıkta katılım payı, yargıda

  El bagajındaki sıvılara sınırlama

  ZEYDİ DE, BUSH’A FIRLATMIŞTI

  TÜSİAD: İcraat listesinde AB yok

  ‘Halk’ Partisi halkın seçmesine karşı

  Ergenekon’da 112. duruşma yapıldı

  Atalay: Bursa’daki tahrik araştırılıyor

  Avusturya’da başörtü yakan öğrenciler okuldan atıldı

  Yeni yasama yılı başladı

  JİTEM, Genelkurmay’a sorulacak

  Mahkemeler, elimizi kolumuzu bağlıyor

  Alzheimer Çağrı Merkezi, Türkiye geneline yayıldı

  Konyalılardan Moğolistan’a cami

  Depremlerde kelebek etkisi

  Çikolata ile suç arasında bağlantı

  İnternette, ABD’nin egemenliği bitiyor

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.