20 Mayıs 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Ali OKTAY

Risâle-i Nur Gençlik Şöleni notları


A+ | A-

Geçtiğimiz hafta Pazar günü Ankara’daydık. Programda yer alma davetini aldığımız günden beri genç kardeşlerimizle bir arada bulunacak olmanın tatlı bir heyecanı içinde idik. İstanbul’dan sabah namazının ardından otobüsle yola çıktığımız genç kardeşlerimiz ve ağabeylerimizle beraber öğlen saatlerinde ulaştık başşehre. Yıllar sonra tekrar aynı salonda program yapacaktık. Kulise geçtim. Bizbize Musıkî Topluluğu’nun değerli san'atçıları kanunî Bahri Güngördü, bestekâr ve udi Mehmet Emin Altıntop Ağabeylerimiz ve ritm sazda Cem Murat Dişçi ve neyzen İsmail Hakkı Okur dostlarımızla birlikte sıra bize gelene kadar provalarımızı yaptık. Genç kardeşlerimiz salonda hoş dakikalar geçirirken biz de az sonra seslendireceğimiz eserleri çalışmanın güzelliğini yaşıyorduk. Nihayet sıra bize geldi ve sahneye dâvet edildik. Evet 4 bin kişilik salon tamamen dolmuştu. Programa, besteleri Mehmet Emin Altıntop tarafından yapılan eserlerle başladık. Önce Risâle-i Nur’da ismi ve şiirleri geçen Niyazi Mısrî’nin “Günde bir taşı binayı ömrümün düştü yere” ilâhisi ile başladık. Ardından Hasan Feyzi Ağabeyin “Güzel oku her zerrede coşkun birer mânâ var” ve Mustafa Özsoy’un “Feyzin kalbimize doldu Üstadım” şiirlerinin ilâhilerini, Üstad Hazretlerinin yazdığı Yıldıznâme’yi ve son olarak da hiç eskimeyen “Annem beni yetiştirdi bu hizmete yolladı” diye başlayan marşı söyledik. Bize ayrılan zaman dolunca programımızı da sonlandırdık. Sahnede kaldığımız süre boyunca salondaki genç kardeşlerimizin coşkusuna ortak olduk. Keşke sahnede daha fazla kalabilseydik. Daha söylenecek çok güzel eserler vardı. İnşallah o da bir başka şölene artık.

Gerçekten iyi düşünülmüş, iyi organize edilmiş bir şölendi bu. Bir defa gençlerin, merkezinde bulunduğu bir şölen fikri başlı başına orijinal bir fikir. Şöleni oluşturan alt başlıklar da iyi tesbit edilmişti: Kısa film yarışması, karikatür yarışmaları, ihtida öyküleri, sinevizyon ve şiir okumaları. Asıl önemlisi ise tamamı gençlerden oluşan çalışma masası gruplarının hazırladığı bildirinin teşkili idi bence.

Organizasyonda aldıkları görevleri tam bir profesyonellikle ve samimiyetle yerine getiren özellikle “kırmızı kravatlı” gençler grubunu tebrik etmek isterim. Dikkat çekmek istediğim bir iki hususu daha paylaşmak isterim: Salon kalabalık ve hava da biraz sıcak olunca salonda havalandırmanın eksikliği hissedilir oldu. Bu da zaman zaman programda dikkatin dağılması veya dışarıya çıkıp oradan izleme düşüncesini getirdi. Bir de Gençlik Şöleninde gençlerin sahnede daha çok yer alması iyi olurdu. Keşke daha çok genç kardeşimiz şiir okusa, müzik yapsa, tiyatro veya skeç sergileseydi, diyorum.

Kalbiniz ziyarete açık mı?..

‘ZEJD Soto (Zeyd Şoto diye okunuyor) bir Boşnak sanatçı. Ama onu farklı kılan ve yazımıza konu eden özelliği sadece sesinin güzelliği değil elbette. Halis bir niyetle, Cenâb-ı Allah’a (c.c), Hz. Peygamber’e (asm) duyduğu muhabbeti ve aşkı aynı zamanda. İşte bu aşkdır ki Zeyd’e ilham verip şiirlerine hece, müziğine nağme olmuş ve bir albümde cisimleşmiş. Peki Zejd Soto kimdir? Zeyd, Bosna Hersek’te 1979’da doğmuş. Küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu müzik ona başka bir âlemin kapılarını açmış. Türkiye’nin de arasında yer aldığı bazı ülkelerde konserler vermiş. Sami Yusuf, Yusuf İslâm, Nativee Deen gibi müzisyenlerle çalışmalar yapmış. Zeyd, yeni bir albümü ile Türkiye’deki müzikseverlerle buluştu şimdi. Albümün adını “Kalbe Ziyaret” koymuş. Bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “... En büyük ilhamım Yüce Allah’a Peygamberimize (asm) ve insanlara karşı beslediğim sevgim ve aşk olmuştur. Allah’ın varlığına şehadet etmemizin ana şartlarından birisi de aşktır. Bundan dolayı da albümüme ‘Kalbe Ziyaret’ ismini verdim. En güzel ziyaret, kalbe ziyarettir.” Albümde ikisi Türkçe, ikisi Arapça, üçü İngilizce ve dördü de Boşnakça olmak üzere toplam 11 eser yer alıyor. Özellikle böyle çok dilli, hareketli, ritmik müzikten hoşlanan gençlerin beğeneceğini düşündüğüm bir albüm. Moral Prodüksiyon’un yapımcılığını üstlendiği bu albümü müzik marketlerde bulabilirsiniz. 0(212) 551 32 25

20.05.2010

E-Posta: alioktay@alioktay. net


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (13.05.2010) - Risâle-i Nur Gençlik Şöleninde buluşalım

  (22.04.2010) - Mevlid (Vesilet’ün Necât)

  (15.04.2010) - Geçmiş zaman olur ki…

  (08.04.2010) - Baharın zamanı geldi...

  (01.04.2010) - Risâle-i Nur ve müzik

  (25.03.2010) - Nur Cemaati deyince akla her şey gelir de müzik gelmez!..

  (18.03.2010) - Çanakkale Destanı

  (11.03.2010) - İstiklâl Marşı nasıl bestelendi?

  (25.02.2010) - Sevdim Seni, Mâbuduma Cânan diye sevdim...

  (18.02.2010) - Vefat yıldönümünde Sâdeddin Kaynak

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Yeni Asya Gazetesi - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat-Promosyon - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım