Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 01 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Zafer AKGÜL

İmdaat! Kurtarmayın beni...



Yahu kardeşim bıktım bu sizin bizi kurtarmanızdan. Siz bizi kurtardıkça biz batıyoruz ya... Ne zaman bu yurtseverler, vatanseverler bizi kurtarmaya kalkmışsa, bakıyoruz ki daha çok batmışız. İşler daha çok karışmış. İçinden çıkılmaz hal almış.

Bir zamanlar Memalik-i Osmaniyyeyi padişahlıktan, tek devlet oluştan, istibdaddan kurtarmak isteyen İttihat ve Terakki komiteleri kurulmuştu. Bizi II. Abdülhamid Handan kurtarmak için huzuruna hal’ edildiğini bildirmek üzere giden dört kişiden birisi Ermeni, birisi Yahudi, birisi bilmem neydi. Bizi Abdülhamid’in tabasbusundan kurtardılar. Millet tam rahatlamışti ki birden kanlı Balkanlar savaşı çıktı, birden vatan elden gitti, birden Ermeniler bu yana, Kürtler şu yana, Türkler öteki yana sürüldü, süründü ve neticede bir de baktık ki milyon kilometrekarelik imparatorluk topraklarından kala kala bir avuç iç Anadolu toprakları kalmış. Güneyde İtalya, güneydoğuda Fransa, Marmara’da İngilizler, Ege’de Yunanlılar meydan almışlar. Derken bir Kurtuluş Savaşı verdik. Anadoluyu zar zor tutabildik. Bir de baktık ki 780 bin kilometrekarelik küsurluk toprak ancak var elimizde.

Sonra ilk dönemler. Tek parti dönemi. CHP’nin 27 yıllık icraatı milletin feleğini şaşırttı. Camiler kapandı, tekkeler kapandı, buğday ambarı yapıldı. Ezan sesi gelmez oldu. Kur’ân okumak yasaklandı, vs. Harpten ve düşman işgalinden kurtulan gariban dedelerim, ninelerim şaşırıp kalmışlar. Biz kurtuluş savaşından galip mi çıktık, yoksa mağlup mu? Anlaşılmaz bir kırılma noktası ve zihin karmaşası.

Sonra çok partili sistem gelmiş. 1946-1950 Beyaz İhtilâl yapılmış sandıklarda. Demokrat Parti başta ve inanılmaz bir ekonomil, kültürel, siyasî atılım ve hamlelerle millet de, vatan da bahtiyar. Ama çok sürmemiş, vatanı, milleti kurtaranlar bir gecede Demokrat Parti’yi alaşağı ederek bizi kardeş kavgasından kurtarmışlar. CHP kökenlileri tekrar başa getirmişler. 1965 seçimlerinde millet bu kurtarıştan kendini kurtarmak için Adalet Partisine oy vermiş. 1971’e kadar sürmüş bu kalkınma dönemi. 12 Mart Muhtırasıyla millet AP’nin despotluğundan(!) zulmünden kurtarılmış. Herkes sevincinden göbek atar hale gelmiş.(!) İkinci bir Menderes daha devrildiği için. Ardından anarşi dönemleri. Sağ/sol kavgaları körüklenmiş. 1979’da olası bir AP iktidarına ramak kalmışken 12 Eylül 1980’de tekrar aylarca akan kanı bir gecede durduran ihtilal yapılmış. Vatan yine kurtarılmış. Yunanistan NATO’nun askerî kanadına geri dönmüş, Kıbrıs’ta işler aleyhimize dönmüş. Önemli değil. Enflasyon tavan yapmış. Mühim değil. Kurtarıldık ya her şeye bedel.

28 Şubat sürecinde Refah-Yol Koalisyonu işleri tıkır tıkır yürütmeyi becermişken, bu tehlikeli(!) gidişata dur demek için yine 28 Şubatçılarca kurtarılmışız. Anasol-M koalisyonu döneminde Anayasa kitabı fırlatılarak bir gecede milyarlarca dolar servet uçup gitmiş. Amma millet anayasa kitabının başbakana fırlatılmasıyla kurtarılmış ya, ne gam. Olacak o kadar.

Şimdileyin AKP döneminde Danıştay suikastı, terör kanunu vs.’lerle yine Ergenekoncular, Vatansever Kuvvetler Güç Birliği gibi oluşumlar bizleri kurtarmaya soyunmuşlar. Yok Sauna çetesi, yok hamam safası, yok irtica haftası, yok mangal tahtası diyerek birileri yine bizi kurtarmak için cansiperane çalışıyor. İşin içinde emekli askerden, kart sosyalistine, Maocusundan, Cengiz Hancısına kadar kimler yok ki. Bunlar, devletin nizamî ordusu, meşrû ve kanunî emniyet ve asayiş güçleri varken, vatanı kurtarmaya yeterli görmediklerinden vatan için, millet için, memleket için her şeylerini feda ederek, meselâ son model 4x4 ciplerini, yatlarını, katlarını, bankalardaki miktarı belirsiz ABD doları hesaplarını bir kenara park ederek vatanı kurtarmaya, milleti halas eylemeye soyunmuşlar. Adamın kafasının tası atmış. Saunadaki hamam tası atmakla karıştırılmasın. Adamın kafası bozulunca tası da atar, tarağı da. Bombayı da atar, kurşunu da. Yeter ki vatan kurtulsun.

Ey vatansever, yurtsever, millet kahramanları(!) Allah rızası için bizi kurtarmayın. Ne zaman kurtarsanız millet, aç, sefil ve perişan oluyor. N’olur yav n’olur bizi kurtarmayın artık. İstemiyoruz Allah’ım, ya Rabbi… Bizi kurtarıcılardan kurtar. Âmiiin.

01.06.2006

E-Posta: zaferakgul@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (25.05.2006) - Halkçılar ve Türkçüler birleşmesi

  (18.05.2006) - Made by Turkey

  (11.05.2006) - Millet-i Sadıkanın ihaneti

  (04.05.2006) - İhtimal hesapları

  (27.04.2006) - 28 Şubat şakşakası

  (20.04.2006) - 31 Mart vak-vak’ası...

  (13.04.2006) - Muhtemel ihtimaller(!)

  (06.04.2006) - Hacı

  (30.03.2006) - Ahlâk ruh estetiğidir

  (24.03.2006) - Psiko-newroz günleri olmasın

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahaddin YAŞAR

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004