Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 21 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Ekonomi

4 milyar dolarlık projeye, 4 milyon dolarlık tören

Hazar Bölgesi petrollerini Adana-Ceyhan’dan tüm dünyaya ulaştıracak olan ve “yüzyılın projesi” olarak nitelenen, toplam 4 milyar dolarlık Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın resmi açılış töreni, 13 Temmuz 2006’da Ceyhan’da yapılacak.

Başta Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlık olmak üzere, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde sürdürülen açılış töreni de tıpkı projenin kendisi gibi önemli özelliklere sahip. Yüzyılın projesi olarak nitelendirilen ve 4 milyar dolar maliyete sahip BTC Projesi’nin 13 Temmuz’da Ceyhan’da yapılacak olan açılış töreni de yaklaşık 4 milyon dolarlık bütçesiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük organizasyonu olma özelliği taşıyor. Aralarında ABD Başkanı George W. Bush, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de bulunduğu 15 Devlet Başkanı ve 30 Başbakan’ın davet edildiği açılış töreni için katılımların henüz tam olarak teyit etmediği belirtilirken, törene BTC boru hattının geçtiği ülkeler olan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile birçok ülke Enerji Bakanları dahil olmak üzere, yaklaşık 85 VIP konuğun katılımlarının kesinleştiği öğrenildi. Konuk, devlet başkanları ve başbakanlar ile diğer üst düzey yetkililer, 12 Temmuz akşamı İstanbul’da tümüyle kapatılan başta Çırağan, Hilton, Ceylan, Conrad olmak üzere toplam 8 otelde konaklayacaklar. 13 Temmuz’da Ceyhan’a hareket edecek olan konuklar, aynı gün ülkelerine dönecek.

Öte yandan, açılış töreni, alınan olağanüstü güvenlik önlemleriyle de dikkat çekiyor. 13 Temmuz günü İstanbul-Adana hava sahasının da diğer tüm uçuşlara kapatılacağı açıklandı.

/ ANKARA

21.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Vergi kaçağına ceza yağdı

  İstihdam da, işsizlik de artıyor

  Soros, 5 yılda 8 milyon $ harcadı

  Mobilyacılar zamma hazırlanıyor

  Google Türkiye’de

  Babalar daha çok sevindi

  4 milyar dolarlık projeye, 4 milyon dolarlık tören

  Ekolojik halk pazarı

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004