Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 26 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Ekonomi

Akşehir’den Almanya’ya bin ton kiraz ihraç edildi

Napolyon kirazıyla ünlü Konya’nın Akşehir ilçesinden, Dünya Kupası maçlarının oynandığı Almanya’ya bugüne kadar bin tonun üzerinde kiraz ihraç edildiği bildirildi.

Akşehir Tarım İlçe Müdürü Bahri Karaman, yaptığı açıklamada, İzmir’den Afyon, Konya ve Niğde’ye kadar olan geniş coğrafyada kiraz üretiminin yapıldığını söyledi.

Bu bölge içinde Akşehir ve Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesindeki Napolyon kirazının öne çıktığını ifade eden Karaman, ‘’Akşehir ve Eber Gölü ile Sultandağları’nın arasındaki bölgede yetişen kirazlar diğerlerine göre çok farklı irilik ve aromaya sahip. Bu yüzden birkaç yıl önce bu bölgede yetişen Akşehir kirazına patent aldık’’ dedi.

Akşehir kirazının her yıl yurt dışından büyük talep gördüğünü dile getiren Karaman, şunları kaydetti: “Geçen yıl olumsuz hava şartları nedeniyle Akşehir kirazı üretimi çok az gerçekleşmişti. Bizim kadar Sultandağı’nda da üretim az oldu. Bu yıl ise hava şartlarının iyi olması ve arıların iyi çalışması sonucu Akşehir’de geçen yıla göre yüzde 100’ün üzerinde artışla 14 bin ton kiraz üretimi bekliyoruz. Bölgede bu yıl kiraz verimi çiftçinin yüzünü güldürecek. Geçen hafta başından itibaren Akşehir’de kirazlar toplanmaya ve yurt dışına ihraç edilmeye başlandı.’’

26.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  İhracatçıya rekabet uyarısı

  14 bankada yabancı payı var

  Trakyalı çiftçinin umudu ayçiçeği oldu

  Değirmen taşlarına bakan bile yok

  Akşehir’den Almanya’ya bin ton kiraz ihraç edildi

  Piliç etinde tarih hassasiyeti

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004