Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 03 Temmuz 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Irak savaşı terörü arttırdı

İngiltere Avam Kamarasının Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri tarafından hazırlanan raporda, Irak savaşının radikal grupları artırdığı ve ülkeye yönelik El Kaide tehdidinin arttığı uyarısında bulunuldu.

El Kaide terör örgütünün İngiltere’ye yönelik tehdidini ‘’olağanüstü ciddi ve tehlikeli’’ olarak niteleyen komisyon üyesi milletvekilleri, her geçen gün bu tehdidin ortadan kaldırılmasının daha da güçleştiğine işaret etti.

Bu tehdidin artmasındaki en önemli sebeplerden birinin Irak’taki savaşın sağladığı propaganda fırsatı olduğunu belirten komisyon üyeleri, Irak’ın aynı zamanda da uluslar arası terörizm için son derece müsait bir eğitim alanı oluşturduğuna dikkat çekti.

Komisyon Başkanı Mike Gapes, El Kaide’nin İngiltere’de varlığını küçük hücrelere bölünerek sürdürdüğünü ve bu sebeple izlenmesinin de güçleştiğini belirtti. Bu sebeple de örgütün bugün her günkünden çok daha büyük bir tehdit haline geldiği uyarısında bulunan Gapes, Arap ve İslâm dünyasıyla ilişki kurmak için çok az çaba harcandığı ve Guantanamo’daki ABD’ye ait esir kampı yüzünden koalisyonun destek kaybettiğini de vurguladı.

Raporda, ayrıca Afganistan’daki gelişmeler ve İran konusuna da geniş yer ayrıldı. Rapor yazarı milletvekilleri, İran’ın Irak’taki bazı terörist eylemlere kaynak oluşturduğuna işaret ederken, Tahran’ın terörle mücadele çabalarına yardım etmekten kaçındığı vurgulandı. Bağdat yine kana bulandı Irak’ta dün de saldırılar hız kesmedi. Başşehir Bağdat’ta ikisi bomba yüklü araçla olmak üzere düzenlenen çeşitli saldırılarda 5 kişi hayatını kaybetti, 20 kişi yaralandı, bir milletvekili de bombalı saldırıdan yara almadan kurtuldu. Başşehrin merkezinde yerel saatle 08.10’da düzenlenen bombalı saldırıda 2 kişinin öldüğü, 13 işinin yaralandığını belirten güvenlik kaynakları, bu saldırıdan biraz sonra yine bomba yüklü araçla düzenlenen bir başka saldırıda 1 polisin öldüğünü, 3 sivilin yaralandığını açıkladı.

/ LONDRA/ BAĞDAT

03.07.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Irak savaşı terörü arttırdı

  Saldırılar devam ediyor

  Gazze’de açlık kapıda

  Dünya tepki gösterdi

  Saddam'ın kızı ve karısı da aranıyor

  Kızılhaç: Sivilleri koruyun

  Afganistan’da 20 Taliban öldürüldü

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004