Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 08 Temmuz 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Ekonomi

Döviz düşüyor, zammı kalıyor

Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) Genel Başkan Yardımcısı ve Hukuk Komisyonu Başkanı Faruk Hançer “döviz düşüyor, zammı kalıyor”derken, firmaların döviz kaynaklı zamlarını geri çekmeleri için, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuracaklarını bildirdi.

Hançer, yaptığı açıklamada, demir çelik, cep telefonu ve kozmetik başta olmak üzere dövizdeki artış sebebiyle çok sayıda üründe yükselen fiyatların, döviz düşüşüne rağmen değişmediğini söyledi.

Hammaddesi dövize dayalı ürünler ile ithal ürünlerde son birkaç ayda dövizdeki artışa paralel olarak fiyatların yükseldiğini hatırlatan Hançer, “Ancak, döviz son günlerde bir ay önceki seviyesine geriledi. Buna rağmen etiketlerde değişimin olmadığı yönünde tüketicilerden şikayet alıyoruz” dedi. Hançer, Türkiye’de serbest piyasa ekonomisinin olduğunu ancak, bunun kuralsızlık haline getirilmemesi gerektiğini savunurken, şunları kaydetti: “Döviz kurunda yaşanan iniş-çıkışlar, dalgalı kur rejiminin göstergesi. Piyasadaki fiyat serbestliği ise serbest piyasa ekonomisinin bir gereği. Ancak, bu serbestlik kuralsızlık haline getirildiğinde piyasa dengeleri adeta alt üst ediliyor. Kuralsızlığı önlemenin yolu ise denetimden geçiyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın bir an önce konuya el atacağını umut ediyoruz.”

/ ANKARA

08.07.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Babacan: Tereddütler gereksiz

  5.3 milyar faiz dışı fazla oluştu

  Döviz düşüyor, zammı kalıyor

  Parasızlık çiftçinin belini büktü

  5 şirket Telekom’la sözleşme imzaladı

  Vergi borçluları açıklanacak

  Yabancılara stopaj sıfırlandı

  779 bin memur sendika üyesi

  STK'ların etkisi artacak

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004