Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 27 Mart 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Risâle-i Nur modeli okullarda okutulmalı

Yrd. Doç Dr. Muammer Gürbüz, Risâle-i Nur’un okullarda ders olarak okutulması gerektiğini söyledi. Risâle-i Nur Enstitüsü Ankara Şubesi tarafından düzenlenen “Risâle-i Nur’da Sevgi” konulu konferansta konuşan Gürbüz, “Türk eğitim sisteminde, okullarda Risâle-i Nur metodları sistemli bir şekilde ders olarak okutulmalıdır” dedi.

Sunuculuğunu Hidayet Yıldız’ın yaptığı, Risâle-i Nur Enstitüsü Ankara Şubesi tarafından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Risâle-i Nur’da Sevgi” konulu konferans Ali Demir’in okuduğu aşr-ı şerifle başladı. Ramazan Yıldırım’ın okuduğu “Gönüller Fatihi Aziz Üstada” şiirinin ardından konferansın açış konuşmasını Ömer Peker yaptı.

RİSÂLE-İ NUR’U OKUYAN İMANINI KURTARIR

Bediüzzaman Haftasının “sevgi” konusuyla Türkiye’nin bir çok beldesinde işlendiğini hatırlatan Peker, “Kendi iç âlemimizden başlayıp etrafımıza, çevremize doğru baktığımızda müsbet şeylerin temelinde sevgi olduğunu ve olumsuz şeylerin de özünde sevgisizlik bulunduğunu görebiliriz. Dostluklar, paylaşmak, acımak, yardımlaşma, dayanışma, birlikte büyük işler başarmak gibi olumlu şeylerde de hep sevgi esastır. İnsanın gerek ferdî hayatının gerekse içtimâî hayatının sağlıklı ve huzurlu olması için sevgi anahtar konumdadır” dedi.

Risâle-i Nur’un, insanların imanlarını kurtarmasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Peker, “Risâle-i Nur, dünya savaşları sonrasında, insanlığın geçirdiği buhranlar, dinsiz felsefe ve medeniyet anlayışının getirdiği felâketlerden kurtulmasını sağlayacak çareler getirmiştir. İnsanlık bunlara ekmek gibi, su gibi, hava gibi muhtaçtır. İçinde bulunduğumuz asrın hayat şartları, dünya nizamı ve görüşü karşısında imanın takviyesi ile bu milletin mazisine uygun bir şekilde yeniden şahlanmasıdır. Risâle-i Nur’u okuyan ve ondan ders alan herkes imanını ve dolayısıyla ebedî hayatını kurtarabilir. Hayatına müsbet bir akış ve istikamet verebilir. Böylece bütün bu olumsuzlukların içinde dahi cennetâsâ bir hayat yaşayabilir” şeklinde konuştu.

SEVGİ, İNSANI ALLAH’A BAĞLAR

İslâmın çok önemli ahlâkî kaideler koyduğunu, bunlardan birinin de insan sevgisi olduğunu ifade eden Araştırmacı-Eğitimci Yrd. Doç. Dr. Muammer Gürbüz, başta Kur’ân-ı Kerim âyetleri ile Peygamberimiz’in (asm) hadis-i şeriflerinde sevgi ve kardeşliğe yönelik mesajlar olduğuna dikkat çekti. Gürbüz; Yunus Emre, Mevlânâ, Hacı Bektaş ve Bediüzzaman Hazretleri’nin bu mesajlardan aldıkları ilham ile eserlerini insanlığa sunduklarını belirtti.

Konuşmasında tabiatta cereyan eden olaylardan örnekler veren Gürbüz, “Sevgi bir tesanüddür, teavündür. Kâinat, sevgi üzerine yaratılmış, çirkinliğe, sevgisizliğe asla yer verilmemiştir. Sevgi, insanı Allah’a bağlayan bir bağdır. Öyle ise kâinata mânâ-yı harfiyle bakmak gerekir” dedi.

Bediüzzaman’ın, iman hizmetlerini yürütürken bir çok sıkıntı, eza ve cefalara maruz kaldığını ifade eden Gürbüz, “Bediüzzaman, kalbindeki sevgiyi hep muhafaza ederek tüm sıkıntılara göğüs germiştir. Kendi idamına çalışanların Risâle-i Nur’larla imanlarını kurtarmaları halinde onlara haklarını helâl edeceğini söylemiştir. Cemiyetin iman selâmeti yolunda ahiretini de feda ettiğini söyleyerek sevgide fedakârlığın en güzel örneğini sergilemiştir” şeklinde konuştu.

Ailelerin çocuklarına sevgi ve güleryüzle yaklaşmaları, dinî eğitimlerini zamanında, doğru olarak vermeleri gerektiğine işaret eden Gürbüz, okullarda Risâle-i Nur metotlarının uygulanması gerektiğine işaret etti.

Gürbüz, “Türk eğitim sisteminde, okullarda Risâle-i Nur metotları sistemli bir şekilde ders olarak okutulmalıdır. Yoksa tehlike büyük ve korkutucudur. İslâmın ter ü taze metotları bu gençliğin kurtuluşu olacaktır. Nur talebeleri emniyetin, sevginin ve barışın güvencesidirler. Hiçbir zaman anarşi ve teröre bulaşmamış, siyasetin oyuncağı olmamışlardır” dedi.

İbrahim Doğru - A. İhsan Kaya / ANKARA

27.03.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Türkiye niye çağrılmadı?

  HAK VE ADALET

  Erdoğan’a “sayın” incelemesi

  Toptan: Laik düzenin en büyük güvencesi AKP

  Çelik: Görsel medya okuma alışkanlığını bitiriyor

  Arınç komutanları ağırladı

  MEB'den teknoloji atağı

  Anayasa Mahkemesi, ‘Torba Kanunu’nu görüşecek

  SHP'den CHP'ye: Asker üzerinden siyaset, ateşle oynamaktır

  Silopi'de 1 terörist teslim oldu

  Van’da köylülerin yol çilesi

  İstanbul lâleleri erken açtı

  Manisa'ya 7. kardeş şehir Sudan'dan

  Emniyetten ailelere, ahlâk telkini

  Cinnet toplumu olduk

  Risâle-i Nur modeli okullarda okutulmalı

  Samsun’da sevgi yağmuru

  Polis dünyanın en uzun bayrağıyla yürüyecek

  Sosyal güvenlik kurumları kendini finanse edemiyor

  Uzlaşı ve diyaloğa ihtiyaç var

  Adalet Bakanlığı bin 42 personel alacak

  Sıcaklıklar normale dönecek

  Okula patenle gittiler

  Kasım’da su sıkıntısı ihtimali

  Adım adım kuraklık

  62 yıllık bakırcı, çırak bulamıyor

  Bebekli kadınlara soğan sarımsak uyarısı

  118, 11811 oluyor

  Köylülerin bilgisayar merakı


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004