Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 25 Nisan 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Basından Seçmeler

Sezer’in demokratlık katsayısı

Meclis’e hücumlar bugün de sürüyor. Son olarak 23 Nisan mesajında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “ Meclis Atatürk’e ve devrimlerine layık olduğunu kanıtlamalıdır “ gibi gayet talihsiz bir cümle kurdu.

‘Talihsiz’ diyorum çünkü bu cümle en az iki açıdan problemlidir:

1) Birincisi ‘bireysel’ açıdan: 1938’de vefat eden Atatürk’ü, günümüzde Sezer mi temsil ediyor? Hangi hakla? Neye dayanarak? Sezer’in yaptıklarının ve söylediklerinin Atatürk çizgisinde olduğunu nereden biliyoruz? Her fırsatta, hatta yerli yersiz, Atatürk’ten, laiklikten ve inkılaplardan ‘ söz açarak’ mı Atatürkçü olunuyor? Sezer giderayak sanki kendine bir halef belirlemeye çalışıyor.

2) İkincisi ‘ilkesel’ açıdan ki bence bu nokta daha önemli: Meclis’in kimseye bir şeyi kanıtlama yükümlülüğü yoktur. Meclis sadece Anayasa’nın sınırları içinde çalışır. O kadar! Sezer’in kendisini seçen Meclis’e karşı daha saygılı olmasını beklemek hakkımızdır sanırım. 2000 yılında onu seçen Meclis iyiydi de, bugünkü Meclis mi kötü? Ancak Sezer’i de anlamıyor değilim: Cumhurbaşkanı olmadan önce Çankaya’nın yetkilerinin fazla olduğunu ısrarla söylüyordu. Seçildikten sonra bu fazlalığı hiç ağzına almadı, yetkilerini sonuna kadar kullandı. Şimdi kendisi gibi olmayan birisi tarafından kullanılacak diye kaygılanıyor. Böyle davranan bir kişinin, Meclis’e ‘ liyakatini kanıtla’ demesini gayet normal buluyorum.

Geçenlerde yaptığı bir konuşmada, “ tüm yurttaşların taraf olması gereken “ bir ‘ devlet ideolojisi’nden söz ediyordu. O da talihsiz bir cümledir. Böyle bir cümleyi ancak totaliter bir rejim hayalleri kuranlar söyleyebilir. Çünkü ancak totaliter rejimlerde her yurttaşın taraftar olduğu bir devlet ideolojisi olabilir. Böylece Sezer’in demokratlık katsayısını da anlamış bulunuyoruz.

Sabah, 24.4.2007

Emre AKÖZ

25.04.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Cumhurbaşkanının dört yanlışı

  Sessizce Nokta

  Kanun önünde eşit

  Sezer’in demokratlık katsayısı

  Fransa’da Amerikan çizgisi


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004