Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 05 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Kenya'da muhalefet yeni seçim istiyor

Kenya'da devlet başkanlığı seçim sonucunu kabul etmeyen muhalefet, yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu. Muhalefetteki Turuncu Demokratik Hareketinin Genel Sekreteri Anyang Nyongo, ülkenin "yeni bir devlet başkanlığı seçimi için" hazırlanması gerektiğini söyledi.

"Bu demokrasi ve adaletle ilgili" diyen Nyongo, Kenyalıların haklarını savunmaya ve geliştirmeye devam etmeleri ve böylece demokratik sürecin yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Muhalefetin adayı Raila Odinga, dün 1 milyon kişinin katılacağı bir protesto eylemi düzenlenmesi çağrısında bulunmuş, göstericilerin polisle çatışmasının ardından eylem bugüne ertelenmişti.

Nairobi'deki Uhuru (özgürlük) Parkında yapılması planlanan eylem belirtildiği saatte başlamamasına karşın, sokaklarda küçük grupların oluştuğu belirtiliyor. Polisin de, Nairobi'nin Kibera ve diğer bölgelerinde ana yollarda devriye gezdiği görülüyor. Kenya'da, yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Devlet Başkanı Mwai Kibaki'nin kazandığının açıklanmasından sonra çıkan şiddet olaylarında 300'den fazla kişi hayatını yitirdi.

KOUCHNER: KENYA SEÇİMLERİ HİLELİ

Bu arada, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Kenya'da yapılan seçimlere hile karıştırıldığına inandığını söyledi. Kouchner, RTL radyosuna yaptığı açıklamada, "Bunun bir etnik şiddet olduğu söyleniyor. Evet şüphesiz Afrika'da bu yaygın. Ancak bu aynı zamanda bir demokrasi savaşı" dedi. Kouchner, "Seçimler hileli mi değil mi? Ben öyle olduğunu düşünüyorum. Birçok kişi böyle düşünüyor, Amerikalılar böyle düşünüyor, İngilizler böyle düşünüyor, onlar bu ülkeyi iyi tanıyorlar" diye konuştu.

/ NAİROBİ

05.01.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Irak'ta onbinlerce sivil öldü

  Kenya'da muhalefet yeni seçim istiyor

  Irak gazeteciler için hiç güvenli değil

  Iowa galipleri Obama ve Huckabee

  Sorgu kasetlerini yok eden CIA'ya dâvâ

  BM'de intihar saldırıları tartışılsın

  Sırbistan'dan AB'ye Kosova resti

  Scotland Yard Pakistan'da

  Ariel Şaron, 2 yıldır komada

  NASA 24 Ocak'ta deneyecek


 Son Dakika Haberleri