Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 04 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

‘YÖK’ün kararı ideolojik’

YÖK Genel Kurulu’nda alınan bir kararla, İlahiyat fakültelerinin öğretmen yetiştirme dönemine son verilmesine Adıyaman Eğitim-Bir-Sen Şubesi tepki gösterdi. Gaffari İzci YÖK’ün almış olduğu kararla toplam 10 İlahiyat fakültesinin bünyesinde bulunan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinin bundan sonra eğitim fakültelerine bağlandığını söyledi.

Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şubesi Başkanı Gaffari İzci yaptığı basın açıklamasında, YÖK’ün almış olduğu kararla toplam 10 İlahiyat fakültesinin bünyesinde bulunan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği bölümlerinin bundan sonra eğitim fakültelerine bağlandığını söyledi.

Daha önce 28 Şubat sürecinde alınan bir kararla İlahiyat fakülteleri bünyesinde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği için ayrı bir bölüm açıldığını kaydeden İzci, “Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmenlik hakkının verildiği bir ortamda, YÖK neden böyle bir karar alma gereği duymuştur anlam veremedik. Bu kararın bilimsel ve akademik gerekçeleri nelerdir, İlahiyat fakültelerinde ne gibi bir eksiklik ve başarısızlık tesbit edildi? Bu kararla neler telâfi edilecek? En son Adıyaman Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu yeni kurulan 15 üniversiteye rektör atanmaması da gösteriyor ki bu kararlar siyasî ve ideolojiktir. Hiçbir bilimsel ve demokratik açılımı yoktur. Milletimizin inancına ve değerlerine saygısızlıktır.” dedi.

“Güzel ülkemizi germeye, milletimiz ile devletimizin kurumlarını karşı karşıya getirmeye YÖK de dahil hiçbir kişi ve kurumun hakkı yoktur” diyen İzci, “Bu ve benzeri birçok sorunun çözümü halk iradesidir, yani seçimdir. Bütün yöneticiler; atanmışlar da dahil gücünü milletten almalı ve millete hesap vermelidir. Bu anlamda SHP’nin başlatmış olduğu ‘Cumhurbaşkanını halk seçmelidir’ düşüncesine destek veriyor, çözümün burada olduğuna inanıyoruz. TBMM’nin mutlaka kapsamlı bir anayasa değişikliği yaparak, milletimizin, ülkemizin ve devletimizin üzerinde yükseldiği temel dinamikleri hazmedememiş, milletle ve halk iradesiyle kavgalı YÖK gibi kurumları tasfiye etmesi, tüm Türkiye’nin olduğu gibi Eğitim-Bir-Sen’in de acil beklentisidir.” şeklinde konuştu.

/ ADIYAMAN

04.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Hükümete çağrı: Gündeme hakim olun

  Askerin tavrı “darbe-i müstehcen”

  Erdoğan: Biz büyük hesapların adamıyız

  Genelkurmay: Operasyonu basından öğrendik

  ‘YÖK’ün kararı ideolojik’

  Diyanet: Din hizmetlerini sorunların çaresi olarak sunuyoruz

  Ağar: Metrekareye üç çete düşüyor

  Uslu: TÜSİAD taleplerinin peşinde

  Kamu hastaneleri özerk hâle getirilecek

  Diyarbakır’da tutuklu çocuk kalmadı

  Danıştay saldırganı açlık grevini bozdu

  Ecevit’in hayatî tehlikesi sürüyor

  AKP’li Topaloğlu: Çete olaylarından endişelenmiyorum

  Okullardaki şiddete kamera tedbiri

  Mersin’de patlama: 13 yaralı

  Taraklı’da 50 hektar çamlık alan yandı

  Kentsel Dönüşüm Yasası Başbakanlıkta

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004