Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 08 Temmuz 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Silâha ve ambargoya son verilsin

TBMM Filistin ve İsrail parlamentolararası dostluk gruplarının başkanları, her iki tarafı ateşkes ilan etmeye, barışın sağlanması amacıyla görüşmeleri yeniden başlatmaya davet etti.

Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Vahit Kirişçi ile Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, basın toplantısı düzenledi. Tanrıverdi tarafından okunan ortak açıklamada, şiddetin ve gerilimin giderek tırmandığı Ortadoğu’da itidal ve barış çağrılarının, füze ve bomba sesleri arasında kaybolup gittiği belirtilerek, son durumdan Türkiye’nin endişe duyduğu ifade edildi. Özellikle son gelişmelerin, bölgede barışa, özgürlüğe ve demokrasiye vurulan büyük bir darbe olduğu kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

‘’Bölgedeki ülkelerin aşırı güç kullanımı, Ortadoğu’nun güvenlik ve geleceğini tehlikeye atmaktadır. Her iki tarafı ateşkes ilan etmeye, barışın sağlanması amacıyla görüşmeleri yeniden başlatmaya davet ediyoruz. Ortadoğu’daki kaos ortamından olumsuz olarak en çok etkilenen kesim İslam ülkeleridir ve bu ülkelerin halklarıdır. Bu nedenle İslam ülkelerinin üst kuruluşu olan İKÖ daha fazla sessiz kalmamalı ve Filistin özel oturumuyla acilen toplanmalıdır. Bugüne kadar uluslararası toplumda Filistin devletinin ve halkının yanında olduklarını beyan eden, ancak herhangi somut bir adım atmayan Arap ülkeleri de Filistin için samimi, güçlü ve kararlı bir tavır sergilemeliler. BM Güvenlik Konseyi vakit geçirmeden toplanmalı, acımasız operasyonlara son verilmesi ve ambargonun kaldırılması çağrısında bulunmalıdır. ABD ve AB’nin yanında Rusya, Çin ve Japonya gibi önemli ülkeler de sorunun çözümüne yönelik bir çabanın içine girmelidir. Çünkü yaşanan gelişmeler, sadece Ortadoğu’yu değil, tüm dünya barışını tehdit eder hale gelmiştir Açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ile Dünya Gıda Örgütünün acilen Filistin’e yardım götürmesi istenerek, çocuk ve yaşlı ölümlerine dikkat çekildi.”

/ ANKARA

08.07.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Depremzede AİHM’e gidecek

  Sessiz kalınmasın

  Gül: AB halka anlatılmalı

  DEP kasetleri DGM’de imha edilmiş

  Erdoğan’dan güvenilirlik hatırlatması

  Arınç’tan İsrailli meslektaşına mektup

  Filistinli çocukların çığlığını duyun

  76 bin kişi terör zararı için başvurdu

  Şehit polisin kanı yerde kalmadı

  ABD elçisinden itiraf: Geçmişimiz kusursuz değil

  ATO’dan sağlıkta tasarruf tebliğine dâvâ

  Kızlar Kur’ân öğrenmeye koştu

  CHP’den Zapsu'ya suç duyurusu

  16 bin cami imamsız

  Başbağlar şehitlerine duâ

  100’lükler ilçesi

  Önce Müslüman, sonra Türk

  Silâha ve ambargoya son verilsin

  Akdağ: Kenenin kanatlı itlâfı ile ilgisi yok

  ‘Cop yerine gaz kullanın’

  ‘’Boş yatak yok” mazeretine son

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004