Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 12 Aralık 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Ekonomi

Her 100 emekliden 58’i çalışıyor

Türkiye’de SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’a bağlı toplam 7 milyon 164 bin emekli bulunduğu, bunların ise 4 milyon 140 bininin herhangi bir işte çalıştığı belirlendi.

Başka bir deyişle her 100 emekliden 58’i çalışıyor. SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan belirlemelere göre, Türkiye’de toplam 7 milyon 164 bin kişi emekli aylığı alıyor. TÜİK’in hanehalkı işgücü anketinin sonuçlarına göre 3 milyon 24 bin emekli çalışmıyor. Geriye kalan 4 milyon 14 bin kişi ise herhangi bir işte çalışıyor.

Çalışan emeklilerin sayısı ve oranı da her geçen gün artıyor. 2005 yılında her 100 emekliden birisi çalışırken, 2006 yılında her 100 emekliden 58’inin çalıştığı belirlendi.

YENİ YASA EMEKLİLERİ ETKİLEYECEK

Yılbaşından yürürlüğe girecek olan sosyal güvenlik reformuyla, çalışan emekliler büyük bir darbe alacak. Emekli olup da çalışmaya devam edenlerden asgarî ücret ile asgarî ücretin 6.5 katı arasında olmak şartıyla yüzde 33.5’i ve yüzde 39’u arasında Sosyal Güvenlik Destek Primi ödemek zorunda kalacak.

ÇALIŞAN HER 100 KİŞİDEN 18'İ EMEKLİ

Çalışan emeklilerin kayıt dışı çalışmanın da kaynağını oluşturuyor. Emekliler, tüm sosyal güvenlik haklarını emeklilik sebebiyle kazandıkları için kolayca kayıt dışı çalışabiliyorlar. Genç emeklilik ve kayıt dışı çalışmayı kabul etmeleri sebebiyle işverenlerin istihdamda emeklileri tercih edebildikleri belirtiliyor. Türkiye’de istihdam edilen her 100 kişiden 18’inin emekli olduğu belirlendi.

/ ANKARA

12.12.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Krediyle de borçlanmayın

  Her 100 emekliden 58’i çalışıyor

  Büyük mükellefe ‘VİP’ hizmet başlıyor

  Askerlik borçlanması bu yıl daha kârlı

  Büyüme hızı düşüyor

  Özelleştirmeler iki yılda 3,5 milyar dolar getirdi

  Libya’lı yatırımcıların Türkiye ilgisi

  Akdeniz serbest ticaret alanına dönüşecek


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004