Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 06 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Doğu Makedonya’ya imam hatip okulu ve müftülük

Göçlerle boşalan, dinî, içtimaî ve eğitim olarak ihmal edilen Doğu Makedonya, yıllardır ihtiyacı olan imam hatip okulu ve müftülük binasına kavuştu. Deniz Feneri Derneğinin katkısıyla bir yıldır inşaatı devam eden İştip Hamidiye Medresesi tamamlanarak 3 Haziran Cumartesi günü geniş bir topluluğun katıldığı törenle hizmete açıldı.

Deniz Feneri Derneği hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Göçlerle boşalan ve dinî ve içtimaî ve eğitim olarak ihmal edilen Doğu Makedonya yıllardır bir imam hatip okulu ve müftülük binasına muhtaç ve hatta hasret bulunuyordu. Aziz Mahmud Hudai Vakfı’nın bölgedeki yetkililerinden Rafet Bilaç’ın da delaletiyle Deniz Feneri’ne yapılan müracaat sonrası bir yıldır devam eden İştip Hamidiye Medresesi inşaatı tamamlanarak 3 Haziran Cumartesi günü geniş bir topluluğun katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açıldı. Törene başta Türkiye olmak üzere Makedonya ve civar bölgeden geniş bir katılımın olduğu görüldü. Türkiye’den 63 kişinin katılımıyla yapılan tören de duygulu anlar yaşandı. Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Engin Yılmaz açılış programında dokunaklı bir konuşma yaptı ve hizmetlerinin bununla sınırlı kalmayacağını ve süreceğini vadetti. Açılış coşkusu nedeniyle törene İştip’e yakın yörelerden ve onun da ötesinde Batı Makedonya’nın Gostivar ve Kalkandelen ahalisinden de katılımlar oldu. Açılış sonrasında misafirlere ve katılıma gelen yöre halkına yemek ikram edildi. Bayram havasında geçen açılış yeni tanışmalara vesile olduğu gibi eski dostlukları da tazeledi ve pekiştirdi.

Deniz Feneri Derneği yetkilileri törene neredeyse tam kadro olarak katılmışlardı. Açılışa, Kanal 7 Genel Koordinatörü Zekeriya Karaman, Recep Koçak, Zülfikar Güngör, Mehmet Gürkan gibi dernek yetkililerinin yanında seçkin bir dâvetli topluluğu da çağrılmıştı. Bunlar arasında İştip doğumlu olan ve doğduğu şehre geçen yıl 72 yıl aradan sonra yine Deniz Feneri Derneği’nin çağrılısı olarak giden Prof. Sabahaddin Zaim de vardı. Ayrıca, Prof. Raşit Küçük, Türkiye gazetesi yazarlarından Mustafa Necati Özfatura, Vakit gazetesinden Hüseyin Öztürk de dâvetliler arasındaydı. Ziyaret ve açılış töreni Zambak Tur’un ve yöneticisi Mehmet Raşid Kansu’nun da işbirliğiyle gerçekleşti.

Yine törende Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi ile birlikte Din İşleri Müşaviri Ahmet Durmuş da hazır bulundu. Durmuş tören de Kur’ân tilâvet etti.

Açılışa civar bölge olan Kosova’dan da bölge Müftüsü Naim Tırnava iştirak etti. Makedonya’dan da Makedonya İslâm Toplumu Dinî Lideri (Meşihat) Başkan Vekili Bahri Aliyu katılırken yine birçok devlet yetkilisi ve sivil toplum örgütü temsilcileri de hazır bulundu. Bunlardan birisi de El Hilâl Derneği başkanlarından ve Makedonya Cumhuriyeti Millî Kültürül Mirası Koruma Merkezi Başkanı Behicüddin Şihabi, Makedonya SDA Başkanı Kenan Mazlamî, Logos A yayınevinin sahibi Adnan İsmaili ile Fahri Kaya ve Nedin Abaz gibi seçkin şahsiyetler katıldı.

Hem müftülük binası hem de imam hatip okulu olarak hizmet verecek okulda 70’i yatılı olmak üzere toplam 120 kişi imam hatip eğitimi alacak. Buradan mezun olanlar Doğu Makedonya olmak üzere Makedonya’nın genelinde münhal olan başta imamlık kadroları olmak üzere din hizmetleri görevlerini deruhte edecekler. Okul, 900 metrekare kullanım alanlı, 5 sınıf, 1 bilgisayar sınıfı, 1 kütüphane ve yemekhaneden oluşuyor.

Mustafa ÖZCAN / MAKEDONYA

06.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Doğu Makedonya’ya imam hatip okulu ve müftülük

  Rusya: İran’a saldırı yasak

  Haşimi: ABD’nin kanlı hatalarını BM araştırsın

  Danimarkalı İslâmı seçiyor

  Solana Batı teklifleriyle İran’da

  Gazze’de memurlar bankalara saldırdı

  Çöller yok olmasın

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004