Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 06 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Çöller yok olmasın

Dünya Çevre Günü dolayısıyla Londra’da yayınlanan BM raporunda, yeryüzünün yaklaşık 33,7 milyon kilometrekaresinin bugün çöl sayıldığı, 500 milyon insanın yaşadığı bu bölgelerin özel bitki örtüleri ve hayvan türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

BM, güneş enerjisi veya özel bitki üretimi açısından dünya için ‘’hazine’’ değerine sahip çöllerin, tehdit altında olduğunu bildirdi.

Dünya Çevre Günü dolayısıyla Londra’da yayınlanan BM raporunda, yeryüzünün yaklaşık 33,7 milyon kilometrekaresinin bugün çöl sayıldığı, 500 milyon insanın yaşadığı bu bölgelerin özel bitki örtüleri ve hayvan türlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. BM raporunu hazırlayan ekipten Andrew Warren, iklim değişiklikleri, yeraltı sularının aşırı tüketimi, tuz oranının artması ve ‘’faunanın’’ yok olmasıyla çöllerin de ‘’daha önce görülmemiş ölçüde’’ tehdit altına girdiğine dikkati çekti.

Rapora göre, çöl sayılan bölgelerde sıcaklık 1976 ile 2000 yılları arasında 0,5 ila 2 santigrad derece arttı. Oysa gezegenin diğer kesimlerindeki sıcaklık artışı, aynı zaman zarfında ortalama 0,45 derece oldu. Çöl sıcaklıkları bu gidişle 2100’e kadar 5-7 derece daha artacak.

Nehir yataklarının kuruması, bazen uygun şekilde yapılmayan sulama faaliyetleri ve nüfus artışı, su sıkıntısını daha da artıracak. Yol inşaatları, kirlilik, turizm ve avcılık da ‘’faunayı’’ tehdit ediyor.

Oysa çöllerin rüzgâr ve güneş enerjisi üretimi amacıyla kullanılabileceği, bunun çevreyi de kirletmeyeceği vurgulanan raporda,ayrıca çöllerde yetişen bazı özel bitkilerin ilâç üretiminde kullanılabileceği, ancak buna da yeterince önem verilmediği kaydedildi. BM Çevre Programı Müdürü Şefkat Kakakhel de, yayınladığı yazılı açıklamada, ‘’modern dünyanın baskısına maruz kalan çöllerin, aslında biyolojik, kültürel ve ekonomik bakımdan dinamik bölgeler olduğunu’’ vurguladı.

/ LONDRA

06.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Doğu Makedonya’ya imam hatip okulu ve müftülük

  Rusya: İran’a saldırı yasak

  Haşimi: ABD’nin kanlı hatalarını BM araştırsın

  Danimarkalı İslâmı seçiyor

  Solana Batı teklifleriyle İran’da

  Gazze’de memurlar bankalara saldırdı

  Çöller yok olmasın

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004