Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 06 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Eğitime yoksulluk engeli

UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond Mc Loughney, Türkiye’deki çocukların yüzde 37’sinin yoksulluk sınırında yaşadığını belirterek, ‘’Okula gitmeyen kızların önündeki en büyük engel, geleneklerden de önce yoksulluk’’ dedi.

Mc Loughney, yaptığı açıklamada, ekonomik yoksulluğun yanında eğitim ve sağlık yoksunluğunun da önemine dikkat çekti. Sağlık haklarının bilinmemesinin, yeterli beslenememenin, anne bebek ölüm oranlarının yüksekliğinin, sağlık yoksunluğuna; okuma yazma oranlarının düşük olmasının, kız çocuklarının okula gönderilmemesinin ise eğitim yoksunluğuna örnek gösterilebileceğini belirten Mc Loughney, şunları söyledi:

“Haydi Kızlar Okula Kampanyası dolayısıyla yaptığımız çalışmadan da biliyoruz ki okula gitmeyen kızların önündeki en büyük engel, geleneklerden de önce yoksulluk. Eğitim ücretsiz de olsa okul forması, kırtasiye malzemesi gibi birtakım yan harcamalar var. Geleneksel düşündükleri halde maddî yardım yapılan aileler, kız ya da erkek fark etmiyor, çocuklarını okula gönderiyorlar. Türkiye’deki çocukların yüzde 37’si yoksulluk sınırında yaşıyor.’’

Mc Loughney’in verdiği bilgiye göre, çocuk yoksulluğu ile ilgili duyarlılık oluşturmak ve bu konuda yapılacak çalışmalar için bir yol haritası belirlemek amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve UNICEF’in ‘’Çocuk Yoksulluğunun Önlenmesi’’ konulu uluslararası konferans düzenlenecek.

ANKARA’DA YOKSULLUK KONFERANSI

Ankara’da 12-13 Haziranda yapılacak konferansa, çeşitli ülkelerden akademisyenler, Amerika, Avrupa ve Türkiye’den sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, BM görevlileri ve çocuklar katılacak. Yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkileri küresel, bölgesel ve Türkiye perspektifinden ele alınacak. Konferansta, ‘’çocuklara yönelik bütçe’’, ‘’çocuk işçiliği’’, ‘’erken çocukluk’’, ‘’eğitim’’, ‘’temel hizmetlere erişim’’, ‘’çocukların korunması’’, ‘’çocukların ve ailelerin güçlendirilmesi ve katılımı’’, ‘’çocuk yoksunluğuna sivil toplum kuruluşu ve akademi perspektifi’’ gibi konu başlıkları tartışılacak.

/ ANKARA

06.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Çeteler Şemdinli’nin devamı

  9. paket Temmuz'dan önce

  Başoğlu: Millet sizin köleniz değil

  Din konusunda herkes yorum yapamaz

  Liderler: Çevreyi koruyalım

  Hastahanelerimizde rehin kalma dönemi sona erdi

  20 bin memurun gözü Meclis’te

  Irak’ta 86 vatandaşımız kaçırıldı

  Vali mahkeme kararıyla döndü

  Eğitime yoksulluk engeli

  Panzer takla attı: Bir polis şehit, 3 yaralı

  Atalay: Komşularla işbirliği istiyoruz

  Orman yangınları için kırmızı alarma geçildi

  Aydın'da orta şiddette deprem

  Bingöl'de askerî birliğe saldırı

  Ecevit'in durumunda değişiklik yok

  İhsanoğlu Moskova’da

  Emniyetten “yap-boz”lu trafik eğitimi

  İlköğretimi tamamlama imkânı

  İstanbullular piknikte buluştu

  Sinekle mücadelede 39 kişi zehirlendi

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004