Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 21 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
[email protected]
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Güneşten yararlanamıyoruz

“21 Haziran Dünya Güneş Günü” sebebiyle bir açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası Başkanı, güneş enerjisinden daha fazla faydalanılması için tavsiyelerde bulundu.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Başkanı Emin Koramaz, güneş enerjisinin, Türkiye’de yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları içinde en yüksek potansiyele sahip enerji kaynağı olarak değerlendirilmeyi beklediğini belirtti.

Koramaz, ‘’21 Haziran Dünya Güneş Günü’’ sebebiyle yaptığı yazılı açıklamada, güneş enerjisinin, güneşten gelen ve yeryüzüne 0-1,100 Watt/metrekare değerinde bir ısı etkisi oluşturan yenilenebilir bir enerji olduğunu kaydetti.

Resmî verilere göre Türkiye’nin biyokütle enerjisi potansiyelinin 6 Milyon Ton Eşdeğer Petrol (MTEP), hidrolik potansiyelinin 7,5 MTEP, rüzgâr enerjisi potansiyelinin 19 MTEP, jeotermal enerji potansiyelinin 5,5 MTEP, güneş enerjisi potansiyelinin ise 80 MTEP olduğuna işaret eden Koramaz, şu tekliflerde bulundu:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik yatırımlar teşvik edilmeli, ar-ge projeleri desteklenmelidir. Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı özendirilmeli, güneş enerjisinden yararlanma konusunda da teşvik edici özel bir politika oluşturulmalıdır. Güneş enerjisi sıcak su sistemlerinin, güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege Bölgesi’nde öncelikli olarak, tüm ülkede yeni yapılmakta olan binalarda kullanımı zorunlu tutulmalı, mevcut binalarda ise teşvik edecek şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 80’i ısınmaya harcanmaktadır. Bu nedenle güneş mimarisi önemsenmelidir.”

21.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Ağar: Millete güvenelim

  Gazetelere reklam yasağı yok

  Erdoğan: Kıbrıs’ta 11adım öndeyiz

  Şemdinli çetesi üç kişiden ibaret değil

  Yargı üzerine düşeni yaptı

  TMK tasarısına ortak tepki

  Yasak, AB yolundaki Türkiye’ye yakışmadı

  Gürüz eskisi gibi

  Reformlar, başörtüsü yasağına işlemiyor

  İsrail, devlet terörü uyguluyor

  Öğrenci yurtları turizmin hizmetinde

  İnternetsiz okul kalmayacak

  Sünnet, uzmanı tarafından yapılmalı

  Köylü çocuklara taşımalı bilgisayar eğitimi

  Güneşten yararlanamıyoruz

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004