Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 26 Eylül 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Eliezer: Abbas'tan sonra Barguti gelecek

İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben Eliezer, İsrail cezaevinde 5 kez çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çekmekte olan El Fetihli lider Mervan Barguti’nin, Filistin’in gelecekteki lideri olacağını söyledi.

Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada Ben Eliezer, Barguti’nin serbest bırakılmasında endişelenecek bir şey olmadığına inandığını belirtti, “Onun serbest kalmasını düşünüyorum. Yaptıkları yasadışı değildi, ama kötü niyetliydi. Onları da hafife almıyorum” dedi. İsrail’de 2002 yılı nisan ayından bu yana hapiste bulunan Barguti, El Fetih’e bağlı Tanzim grubunun Batı Şeria’da liderliğini yapıyordu. Ben Eliezer, uzun süredir Barguti’nin serbest bırakılması yolundaki düşüncelerini gündeme getiriyor. İsrailli bakan, son birkaç aydır Barguti’nin İsrail için Filistinlilerle görüşmelerde açılım yapabilecek en iyi muhatap olacağını düşündüğünü belirtti ve Barguti’nin, bulunduğu Hadarim’deki cezaevinden bile Filistin Yönetimi üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu ifade etti.

Binyamin Ben Eliezer, Barguti’nin serbest bırakılmasına uygun bir yol bulunması ve bununla Gazze Şeridi’nde 15 aydır alıkonulan İsrailli asker Gilad Şalit’in serbest bırakılması arasında bağlantısı kurulması gerektiği düşüncesinde. Ben Eliezer, “Bu kolay başa çıkılabilecek bir durum değil, ama 10 yıl ileriye bakıp nereye gitmek istediğimizi kendimize sormamız gerekir” dedi.

/ KUDÜS

26.09.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Avro’da Trakya ayıbı

  İsrail’e saldırmayacağız

  Eliezer: Abbas'tan sonra Barguti gelecek

  Myanmar’da askerî rejim çatırdıyor

  Lübnan’da seçim 23 Ekim’de

  Irak ve Afganistan’da bilanço ağır


 Son Dakika Haberleri