"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Üstadın mesajları bizi vartalardan korudu

15 Temmuz 2021, Perşembe 00:01
Yeni Asya Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Atik, Yeni Asya’dan başka kimsenin 15 Temmuz ile ilgili gerçek yayın yapmadığını belirterek, Üstad Bediüzzaman’ın mesajlarının Yeni Asya’yı bu vartalardan koruduğunu ifade etti.

Nurseza Parlakoğlu - ANKARA
nursezaokur3@gmail.com

Yeni Asya Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Atik ile 15 Temmuz 2016 darbe girişimini ve Yeni Asya’nın bu meseleyi nasıl değerlendirdiğini konuştuk. 

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin üzerinden 5 sene geçti. Bu darbe girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

* 15 Temmuz 2016 darbe girişimi Türkiye’nin son yıllarında gündemine oturan bir mevzu. Maalesef günümüzde hâlâ 15 Temmuz ile ilgili bilinmeyenler kafaları kurcalamaya devam ediyor. 15 Temmuz tahlile muhtaç bir mesele. Üstadımızın yüz sene önce söylediği bir hakikat var; devlet din adına, milliyet adına veya farklı mantıklar adına idare edilmez, devlet teknik bir meseledir. İyi işlemesi de herkes için demokrasi ve adalet anlayışıyla mümkündür.

O rapor açıklansın

* Bir zamanlar devleti idare noktasında beraber hareket edenlerin artık beraber olamayışlarını ilân ettikleri bir gün 15 Temmuz. Bu olayın arka planını aydınlatmak iddiasıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nun klâsörlerle yazdığı rapor yayınlanmadı. Kamuoyu ısrarla ve merakla bekliyor. Şu anda devleti idare edenlerin sırtında bir vebal bu. Bir an önce kamuoyuna bu raporu vatandaşın anlayacağı tarzda açıklamaları gerekiyor.

Bu noktada, bunca iddia ve suçlamaların muhatabı olan Fethullah Gülen’in de gelip burada adalet önünde iddiaları cevaplaması lâzım. Rahmetli Mehmet Kutlular Ağabey haksız bir şekilde ceza almasına rağmen geldi hapis yattı. Sonradan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) beraatini sonuçlandırdı. 

Türkiye 15 Temmuz’un ciddî manada aydınlatılmasını bekliyor. Yoksa birilerinin birilerini deşifre ettiği, fişlediği, gidip şikâyet ettiği farklı mülâhazalarla birbirine zarar verdiği bir durumdan öteye gitmiyor. 15 Temmuz aydınlatılmadığı için bu memleket kan kaybediyor. 

15 Temmuz meselesinin aydınlatılmasında medyanın nasıl bir görevi bulunuyor?

* Burada en çok görev medyaya düşüyor. Maalesef medya da bu noktada sınıfta kaldı. Üstadımızdan aldığımız mesajlarla yaptığımız yayınlar ortada. Yeni Asya’dan başka 15 Temmuz ile ilgili gerçek ifadeleri kullanan kimse yok şu an. Üstadımız toplumun nasıl olması, insanların devletin içinde nasıl durmaları, devletle nasıl bir münasebette olması gerektiğini bizlere gerek Hutbe-i Şamiye’de, gerek Münâzarât’ta anlatmış. Bunları bilen bizler elhamdülillah bu tip vartalara düşmedik. Bu sistem içerisinde sıkıntıya giren birçok kişinin de kurtulmalarını ümit ediyoruz. Birçok kişi de bu meselede manipüle edildi. Yeni Asya olarak bizim hedefimiz toplum mutlu olmalı, birbiri ile düşman olmamalı. Olmaması için de şeffaf, açık, topluma hesap verebilir demokratik bir hukuk devleti istiyoruz. 

Yeni Asya camiası, iktidara gelmek uğruna dini siyasete alet edenlerle de, hedefine varmak için siyasetçilerle işbirliğine tutuşanlarla da hiçbir zaman bir ve beraber  olmamış ve olmayacaktır.

Okunma Sayısı: 979
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İ. Seyda

  15.7.2021 19:23:41

  Bütün cemaatlerin bu süreçten çıkarması gereken derslerin başında, kendilerini ister istemez siyaset ve iktidar çekişmelerinin tarafı ve sonuçta mağduru konumuna getiren tavır ve yaklaşımları terk edip, aslî hizmetlerine dönmeleri gerekiyor. Gerek bunu sağlamanın, gerekse cemaatleri kirli tuzaklara düşmekten korumanın yolu ise, hem kendi iç işleyişlerinde, hem de birbirleriyle ilişkilerinde meşveret sisteminin sağlıklı bir şekilde işletilmesidir.

 • Feyzullah Ayhan

  15.7.2021 15:20:34

  Çok şükür dünya ve nefsi emmere hesabına gidene ağam, gelene paşam demeyenlerdeniz. Bu düşüncede olanlar bizi anlayamaz ve bu tavrımızı kendilerine engel görürler. Bukalemun lar, ayçiçeği gibi olanlar bizi tenkit etseler de biz millet, memleket ve de mukaddesat-ı İslâmiye hesabına rızai bariyi esas maksat yapmaktan taviz vermeyiz. Çok şükür secdeden başka, bir olandan başkasına ser fru etmedik etmeyiz.temd yeriz çifte yeriz ama yine de hakkı tutar kaldırırız.İçte Nurdan aldığımız feyiz ve ders budur, biz bununla mükellefiz.

 • mustafa

  15.7.2021 15:06:14

  Allah Yeni Asya ekolünden razı olsun..Çok zor bir dönemde doğru duruş sergilediler..Zaman onları yine haklı cıkaracak..Ölçülere uyulduğu zaman mesele kolay çözülüyor..

 • Feyzullah Ayhan

  15.7.2021 14:51:48

  İşte biz buyuz. Her hal ü karda doğruları söyleyen, doğrudan yana olan, dünyevi fâni makam ve mevkileri, menfaatleri nazarı dikkate almayan, rızai ilahiyi herşeyin üstünde tutan bir anlayışın sahibiyiz. Kemiyyetten çok keyfiyete önem veren bir camiayız.

 • Hüseyin

  15.7.2021 10:54:02

  İzzet kardeş seni tebrik ediyorum. Bizim tam vaziyetimizi anlatmışsın.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı