Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 11 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Müzakereler sıkıntılı geçecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bundan sonra AB ile önlerinde uzun bir yol olduğunu belirterek, “Müzakerelerin sıkıntılı geçeceğinin sinyallerini alıyoruz” dedi. İktisadi Kalkınma Vakfı’nın kuruluşunun 40. yılı dolayısıyla İstanbul Swissotel’de düzenlenen yemekte konuşan Erdoğan, İKV’nin, Türkiye’nin AB sürecine 1965 yılından bu yana katkı verdiğini, katılım sürecinde de her alanda yoğun temposunu sürdürdüğünü söyledi.

“Bundan sonra AB ile önümüzde uzun bir yol var. Bu yolculukta da gece gündüz çalışacağız” diyen Erdoğan, gelecek süreçte de herkesle dayanışma içinde olacaklarını vurguladı. Bu dayanışmayla istenen ve beklenen sonuca ulaşacaklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: “Zorlu bir dönemden geçmiş olduk. Şu anda da artık fasıllar ve tarama süreciyle birlikte başladı. İnşallah bunun arkasından müzakereler başlayacak. AB ile müzakerelerin nasıl sıkıntılı geçeceğinin sinyallerini alıyoruz. Biliyoruz ki o da sıkıntılı geçecek. Şu ana kadar 22 fasılda tanıtıcı tarama yapıldı. 18 fasılda da ayrıntılı taramayı bitirdik. 3 Ekim 2006 tarihi itibariyle de bütünfasıllarda, yani 35 fasılda hem tanıtıcı, hem de ayrıntılı tarama tamamlanmış olacak. Bu süreç içinde gerçekten arkadaşlarımız dersini iyi çalışıyor. Bu gidiş gelişler zaman zaman az sayıda, zaman zaman çok sayıda oluyor. Ama ekiplerimiz çatır çatır orada çalışmalarını sunuyor.”

Erdoğan, bilim ve araştırma ile eğitim ve kültür fasıllarında fiili müzakere aşamasına geçildiğini, AB Dönem Başkanlığı’ndan alınan resmi talep karşılığında Türkiye’nin bu alanlara ilişkin müzakere pozisyon belgelerinin hazırlanarak AB tarafına iletildiğini söyledi. “Katılım süreci sadece tarama toplantılarından ibaret kalmamış, Türkiye bir yandan ev ödevlerini de yerine getirmiştir” diyen Erdoğan, 3 Ekim’den bu yana 17 fasıla ilişkin 16 düzenleme, 79 da ikincil mevzuat düzenlemesi yapıldığını bildirdi.

Diğer fasıllarda da benzer çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, siyasal kriterler alanında ileri adımlar içeren 9. uyum paketinin ilan edildiğini ve yasama sürecinde öncelikli olarak gündeme alındığını anlattı. Başbakan Erdoğan, hükümetlerinin AB heyecanının, ilk günkü gibi devam ettiğini söyledi.

/ İSTANBUL

11.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Müzakereler sıkıntılı geçecek

  Avusturya: Rum engeli aşılacak

  Sorunlar olabilir, ama biz dostuz

  Gül: Ege, barış denizi olacak

  Yasağa karşı 60 hafta

  Darbelere çizgi darbesi

  Yetimler Yeni Asya’da

  Öğrenciler gelecekten kaygılı

  Mecburî hizmette mağduriyet yok

  Çetelerle kaosa sürükleniyoruz

  Arınç, Arnavutluk yolcusu

  Anketlerde parayı veren düdüğü çalıyor

  İki terörist ölü ele geçirildi

  Ağar, güvence verdi

  Din eğitiminin içi boşaltılıyor

  34 gazeteciye “Altın Yıl” ödülü

  Belediyeden turiste yardım

  Hakkari’de deprem paniği

  Öğrencilere hediye

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004