Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 11 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Gül: Ege, barış denizi olacak

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ege’nin mutlaka Türkiye ve Yunanistan’ı birleştiren dostluk ve barış denizi olacağını bildirdi.

Gül, 4. Türk-Yunan Medya Konferansında yaptığı konuşmada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Bakoyanni’yi İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Ege’nin iki kanadındaki ülkelerin basın mensupları arasındaki dostluğun yanlış algılama ve önyargıların aşılmasına hizmet edeceğine inandığını kaydetti. Farklılıkların karşılıklı anlayış ve hoşgörü potası içinde giderilmesi gerektiğine inandıklarını söyleyen Gül, şunları kaydetti:

“Türk-Yunan ilişkilerinin ulaştığı aşama ve olgunluk düzeyi, sorunların diyalog, temas ve işbirliği yoluyla halledilmesi imkanını vermektedir. Türk ve Yunan halkları yeni sorunlar istemediği gibi halihazır sorunların da çözümlenmesini bizden beklemektedir. Türk-Yunan ilişkileri, özlü bir içeriğe ve geleceğe sahiptir. Bölge barışının da önemli bir unsurudur. Türkiye ile Yunanistan arasında geliştirilecek işbirliği ve ortaklık ilişkisi, Balkanlara, Karadenize, Akdenize ve bizi çevreleyen tüm coğrafyaya olumlu yansımalarda bulunacaktır. Ege, mutlaka bizleri birleştiren, dostluk ve barış denizi olacaktır. Beklentimiz, Türkiye, Yunanistan ve kapsamlı çözüm sağlanmış Kıbrıs’ın örnek bir işbirliği içinde bölgemizde barış ve istikrarın, kalkınma ve refahın sembolü haline gelmesidir. Bu işbirliği, ihtilaflar ve çatışmalardan yorgun düşmüş yakın çevremize de yansıyacaktır.”

Salonda bulunan medya mensuplarına da seslenen Gül, “Biz sizlerden kaleminizi, uluslarımızı yakınlaştırmak amacıyla kullanmanızı istiyoruz” dedi. Dışişleri Bakanı Gül, bir soru üzerine yarın Lüksemburg’da düzenlenecek Ortaklık Konseyi toplantısına katılıp katılmayacaklarını, aynı gün sabah yapılacak Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi toplantısından sonra karar vereceklerini bildirdi.

/ İSTANBUL

11.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Müzakereler sıkıntılı geçecek

  Avusturya: Rum engeli aşılacak

  Sorunlar olabilir, ama biz dostuz

  Gül: Ege, barış denizi olacak

  Yasağa karşı 60 hafta

  Darbelere çizgi darbesi

  Yetimler Yeni Asya’da

  Öğrenciler gelecekten kaygılı

  Mecburî hizmette mağduriyet yok

  Çetelerle kaosa sürükleniyoruz

  Arınç, Arnavutluk yolcusu

  Anketlerde parayı veren düdüğü çalıyor

  İki terörist ölü ele geçirildi

  Ağar, güvence verdi

  Din eğitiminin içi boşaltılıyor

  34 gazeteciye “Altın Yıl” ödülü

  Belediyeden turiste yardım

  Hakkari’de deprem paniği

  Öğrencilere hediye

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004