Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 23 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Talat: AB hatasını anlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Rumların Türkiye-AB müzakerelerinin ilerleyişini veto ile tehdit etmesinin, kendileri için değil, AB üyesi diğer ülkeler için sürpriz olduğunu ifade ederek, “AB böylesine Avrupalı olmayan bir ülkeyi bünyesine almakla ne kadar büyük bir belâyı satın aldığını daha iyi anlayacaktır” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Türkiye-AB müzakerelerinin ilerleyişini veto ile tehdit etmesinin, kendileri için değil AB üyesi diğer ülkeler için sürpriz olduğunu söyledi. İzmir ziyaretinde ikamet ettiği Hilton Otelinde soruları cevaplandıran Talat, GKRY’nin veto unsurunu dile getirerek, Türkiye-AB üyelik müzakerelerinde dış politikayı ilgilendirmeyen başlıklarda dahi Türk limanlarının ve havaalanlarının Rumlara açılması konusunu gündeme getirmesinin, kendileri için sürpriz olmadığını belirtti. Talat, şunları kaydetti: ‘’Biz bunun böyle olacağını biliyorduk. Kıbrıs Rum tarafının ne kadar katı ve uzlaşmaz olduğunu, özellikle son yıllarda, özellikle referandumdan bu yana görmüş taraf olarak, Rum tarafının son derece katı tutum izleyeceğini zaten biliyorduk. Bunun böyle olup olmayacağı konusunda kuşkuları olan Avrupalılardı. Doğrudan yaşayarak, üstelik de dış politikayla hiç alakası olmayan, Kıbrıs Rum tarafıyla hiçbir ilgisi olmayan konularda bile ne kadar büyük zorluklarla karşılaşılacağını AB görmüş oldu.’’

Rum kesiminin çıkardığı zorlukların olumsuz olmasına karşın, AB’nin hangi boyutta uzlaşmazlıkla karşı karşıya olduğunu görmesi bakımından da uyarıcı olduğunu ifade eden Talat, sözlerine şöyle devam etti:

‘’Her konunun (müzakere faslı) açılışında, kapanışında ve içeriği tartışılırken bu zorluklarla karşılaşılacaktır. Bunun hesabını AB yapmalı. Böylesine Avrupalı olmayan bir ülkeyi bünyesine almakla ne kadar büyük bir belayı satın aldığını daha iyi anlayacaktır. Görünce de tedbir alma yoluna gidecektir diye düşünüyorum.’’

‘’Limanların açılmasına karşı değiliz, KKTC’ye yönelik izolasyonların da eş zamanlı olarak kaldırılması gerektiğini söylüyoruz’’ diyen Talat, ‘’İzolasyonların devam etmesi hiçbir akla ve vicdana sığmaz’’ şeklinde konuştu.

Talat, Kıbrıs’ta yapılması gerekenin, izolasyonların kaldırılması olduğunu vurguladı.

/ İZMİR

23.06.2006

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Memurun beklediği af nihayet çıktı, ama...

  MGSB ilk kez yargılanıyor

  İşkencelerin faturası millete

  TMK tasarısı MGK öncesi komisyondan geçti

  Ağar: Bu misyon kaybolmaz

  Arınç: Türkiye, AB sürecinde kararlı

  Baykal’dan muhalefete sansür

  İran taviz verse 70’li yıllara dönülür

  Talat: AB hatasını anlıyor

  Şemdinli örtbas edilmesin

  ‘Akıllı ajanda’ ile demokrasi dersi

  Şemdinli dâvâsı kararına itiraz

  Sınır kapılarında gurbetçiye hazırlık

  ‘Risâle-i Nur ve talebeleri beni çok etkiledi’

  Dudullu trafiği nefes alacak

  Kapkaççılar 8 aylık hamile kadını sürükledi

  Pertevniyalliler buluştu

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004