Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 27 Nisan 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Başörtülülerin yanında olmalıyız

İngiliz The Independent gazetesinin köşe yazarı Adrian Hamilton, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdiği yazısında, yaşanan tartışmaların Türkiye’ye özgü olmakla birlikte Avrupa için daha geniş sonuçları da içerdiğini, Avrupa’nın Müslüman hareketlerine “gerici” olarak bakmakla haklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti.

İngiltere’de “peçe”yi gündeme getiren eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’a gönderme yaparak, “Bu defa, hepimiz başörtüsü kullananların yanında olmalıyız” diye yazan Hamilton, Türkiye’deki tartışmaların büyük ölçüde başörtüsüne odaklandığını belirtti ve “Bu savaşın özelliği, geleneksel giysi isteyenlerin modernleşme yanlıları, karşı çıkanların ise muhafazakar güçleri olmasıdır” diye yazdı.

İngiliz The Independent gazetesinin köşe yazarı Adrian Hamilton, Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdiği yazıda İngiltere’de “peçe” tartışmalara atıfta bulunarak “Peçe kullanılması ne zaman ilerici bir eylemdir?” başlığını attı.

AKP’yi “İslâmcı partı” olarak nitelendiren Hamilton, AKP’nin son dört yılda Türkiye’nin ekonomisinde “devrim” yaptığını, “Batı’ya dönük ve ilerici” bir parti olduğunu yazdı.

Independent yazarı, Türkiye’nin AB üyeliğine şiddetle karşı olan Nicolas Sarkozy’nin Fransa’da yeni Cumhurbaşkanı olması ihtimalinin bulunduğu bir dönemde Türkiye’nin kendi “cumhurbaşkanlığı krizi”ni doğurduğunu belirterek “Bunun görünürde Avrupa’nın laik kapılarını kuşatan İslâmcı bir devlete ilişkin en kötü korkuları doğrular gibi” sözlerini kullandı.

Türkiye’de yaşanan tartışmaların Türkiye’ye özgü olmakla birlikte Avrupa için daha geniş sonuçları da içerdiğini, Avrupa’nın Müslüman hareketlerine “gerici” olarak bakmakla haklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini kaydetti.

Hamilton, Türkiye’de başta ordu olmak üzere, “muhafazakâr” çevrelerde Başbakan Erdoğan’ın aday olmak istediği işaretini verdiğinde infial yaşandığını, Erdoğan gibi bir politikacının laiklik kalesi olan cumhurbaşkanlığına getirilmesi ihtimalinin, göstericilerin sokaklara dökülmesine, askerlerin uyarılarda bulunmalarına yol açtığını kaydetti.

Türkiye’deki tartışmaların büyük ölçüde başörtüsüne odaklandığını belirten Hamilton, “Bu savaşın özelliği, geleneksel giysi isteyenlerin modernleşme yanlıları, karşı çıkanların ise muhafazakâr güçleri olmasıdır” diye yazdı.

Independent yazarı, “Türkiye’deki İslâmcı parti, Batı’ya dönük ve ilerici bir güç” diye yazdı.

HEPİMİZ BAŞÖRTÜSÜ KULLANANLARIN YANINDA OLMALIYIZ

Türkiye’de İslâmcı bir devlet arzulayanların oranının yüzde 10’un altında kaldığına dikkat çeken Hamilton, Türkiye’nin sınırlarındaki “Kürt milliyetçiliği tehdidi ve AB’nin Türkiye’nin üyeliğine yönelik ‘şimdi istiyoruz, şimdi istemiyoruz’ yaklaşımının Türkiye’deki milliyetçi ve otoriter güçleri kuvvetlendirebileceği uyarısını da yaptı.

Adrian Hamilton, “Türkiye, Avrupa’ya doğusu ve güneyindeki yeni dünyayı anlama ve kabul etme konusunda eşsiz bir şans sağlıyor. Buna karşın, Sarkozy ve onun gibileri, ona bir fırsat gibi değil, bir tehdit gibi muamele ediyor” görüşünü dile getirdikten sonra İngiltere’de “peçe”yi gündeme getiren eski Dışişleri Bakanı Jack Straw’a gönderme yaparak “Bu defa, hepimiz başörtüsü kullananların yanında olmalıyız” diye yazdı.

/ İSTANBUL

27.04.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Başörtülülerin yanında olmalıyız

  Gizli oyla seçilecek

  Başka aday çıkmadı

  Seçim Kasım’a kalırsa geçici bütçe gerekir

  Başörtüsü Köşke çıkarsa mağdurların önü açılır mı?

  Su israfına fren çağrısı

  367 şartı hukukî değil, siyasî yorum

  Çoğunluğu görünce Meclisi açarım

  Kanal 7 Int: Basın özgürlüğüne baskın

  Aslan: Müzakere sürecinde yoğun çalışıyoruz

  AKP ve CHP’den sürpriz istifalar

  367 şartı Meclisi etkisiz kılma girişimi

  Askere mayın tuzağı: 2 şehit

  CHP Gelirler Vergisi Kanunu’nun iptalini istedi

  Sürücüler artık direksiyon başında uyuyamayacak

  Eğitimcilerden protesto

  Okullarda eğitim dili Türkçe olmalı

  Yetenek engel tanımıyor

  Amerika’da ‘Mevlânâ Yılı’ faaliyetleri

  Yılın ebesi seçildi, ama...

  3 semavî din aynı sahnede


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004