Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 05 Şubat 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Türkiyesiz, AB olmaz

Cranfield Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Profesörü Andrevv Kakabadse, AB’nin birçok sorununun çözümünin Türkiye ile olacağını belirterek, “Türkiye’nin birçok kaynağı var, genç nüfusu var. Doğal kaynakları, AB için itici güçtür. AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Dünyaca ünlü yönetişim bilimcisi Kakabadse, TRT tarafından aylık yayınlanan “radyo televizyon” dergisine yaptığı açıklamada, AB’nin, siyasi bir konu kaydederek, AB içindeki bütün ülkelerin Türkiye’nin karşısında olduğununun söylenmeyeceğini ifade etti. Türkiye’nin üyeliğini İngiltere’nin desteklediğini, Fransa istemediğini hatırlatan Kakabadse, şunları söyledi:

“Kararını net olarak ortaya koyamayan bazı ülkeler var. Müzakere süreci devam ediyor. Burada dini kimlik gibi birçok konu ön plana çıkıyor. Türkiyesiz bir AB olabilir mi, gerçekleşebilir mi, ileriye gidebilir mi, bence hayır. AB’nin birçok sorununun çözümü Türkiye ile olacaktır. Türkiye’nin birçok kaynağı var, genç nüfusu var. Doğal kaynakları AB için itici güçtür. Şu an Avrupa’da sınır tartışılmaktadır ancak Türkiye her zaman Avrupa’nın sınırı zaten olmuştur. AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Siyasî konular karşılıklı olarak ele alınmalıdır. İngilizler, İtalyanlar, Fransızlar neler istiyor? Tabiî ki bunların karşısında Türkiye neler istiyor? Bunlar müzakerelerde ele alınacak konulardır. Kurumların değişikliği Türkiye için bir ihtiyaçtır. Müzakere süreci her AB’ye üye olmak isteyen ülkenin gerçekleştirmesi gerektiği gibi devam edecektir. Ekonomi süreci çok önemlidir. Uluslararası düzeyde uyumlu bir ekonomi gerçekleştiğinde tam üyelik süreci de hızlanacaktır.”

Andrevv Kakabadse, hükümetin siyasi kararlılığının çok önemli olduğunu vurgulayarak, siyasi kararlılık olunca, reformların da kolaylıkla gerçekleşeceğine dikkat çekti. Kakabadse, Türkiye’nin küresel ortamda rekabetinin sadece kurumsal strateji olarak değil aynı zamanda bir yönetişim ve hükümet tercihlerinin toplamı olarak ele alınmasını gerektğini belirtti.

Yeni Asya / İSTANBUL

05.02.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Şam’da Bediüzzaman sempozyumu

  Hukuksal ve bilimsel dayanağı yok

  Lagendijk: Başörtüsü üniversitede serbest olmalı

  Demokrasi herkese lâzım

  Bahçeli’den emekli subay uyarısı

  Süreci durdurun, ortak çözüm bulalım

  Başörtüsü her yerde serbest olmalı

  Geçmişimizle yüzleşelim

  Yasağı kayıtsız şartsız kaldırın

  Değişiklikler yeni sorunlar getirecek

  İsveç’ten, AB üyeliğine destek

  Türkiye’nin, AB’ye katılımı şart

  Türkiyesiz, AB olmaz

  Zeytinburnu’ndaki patlamaya suç duyurusu

  "Türk jetleri sınır ötesini bombaladı" iddiası

  Doğu’da köy yollarında ulaşım sağlanamıyor

  Karadere Barajı dondu

  Gül, Katar’a gidiyor

  Badem ağaçları çiçek açtı

  Kiracılar ev sahibinin keyfî baskılarından kurtarılacak

  TCDD, 2008 yılı kurumsal hedeflerini belirledi

  ‘Jel’in sırrı çözüldü

  İnternette 3 boyutlu yolculuk

  Google’dan Microsoft’a itiraz

  Sigara, evlilik kararında etkili

  Kilo, erkeği daha çabuk öldürüyor


 Son Dakika Haberleri