Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 05 Mart 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

Sarkozy ve Merkel Akdeniz Birliği’nde mutabakata vardı

Almanya ve Fransa, Akdeniz Birliği’nin kurulması konusunda anlaşma sağladı. Merkel ve Sarkozy, bu konudaki önerilerini gelecek hafta sonunda düzenlenecek olan AB zirvesinde gündeme getirmek istediklerini belirtti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Hannover şehrindeki Bilgisayar ve İletişim Fuarı CEBIT’in açılışını yaptıktan sonra gerçekleştirdikleri görüşmede, Akdeniz Birliği’nin sadece Fransa’nın değil, tüm AB ülkelerinin projesi olarak hayata geçirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı.

Merkel ve Sarkozy, bu konudaki önerilerini gelecek hafta sonunda düzenlenecek olan AB zirvesinde gündeme getirmek istediklerini belirtti. Akdeniz Birliği’nin 13 ve 14 Temmuz tarihlerinde Paris’te düzenlenecek 2 günlük bir zirveyle kurulması öngörüldü.

Fransa, 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını üstlenecek. Sarkozy, Merkel ile vardığı anlaşmayla ilgili olarak, ‘’Temelde ve ayrıntılar konusunda anlaşma sağladık’’ derken, Merkel de ‘’İyi çalıştık’’ şeklinde açıklama yaptı. Merkel, AB’nin Akdeniz ülkeleriyle işbirliğinin stratejik öneme sahip olduğunu kaydetti.

Akdeniz Birliği’ne sadece Akdeniz’e sahili olan ülkelerin alınmasını daha önce savunan Fransa’yla, bu projeye bütün AB ülkelerinin dahil edilmelerini talep eden Almanya arasında bu sebeple bir anlaşmazlık yaşanmıştı.

/ BERLİN

05.03.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Katleden İsrail, suçlanan Hamas

  Yeni bir süper Salı

  ‘Hizbullah’ın 30 bin roketi var’

  Kıbrıs’ta köprüler kuruluyor

  Sarkozy ve Merkel Akdeniz Birliği’nde mutabakata vardı

  Dinler arası zirveye hazırlık

  Havuzda tesettüre onay

  ‘İslâmı anlat’ yardımı

  Rum tarafına Türkçe bilen Amerikan elçisi


 Son Dakika Haberleri