Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 05 Mart 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Dünya

‘İslâmı anlat’ yardımı

İngiltere’de yerel idareler bazı Müslüman kuruluşlara, İslâmı anlatmaları için yaptıkları faaliyetleri malî olarak destekliyor. Belediyeler, tüm İngiltere ve Avrupa çapında birçok noktada düzenlenen “İslâm Sergisi” etkinliklerine her yıl 20 bin sterlin dolayında maddî destekde bulunuyor.

İngiltere’de 2 milyona yakın Müslüman yaşıyor. Müslümanların çoğunluğunu ise bir zamanlar ülkenin sömürgesi konumunda olan Hindistan ve Pakistanlılardan oluşuyor. Oran olarak en fazla Müslüman nufusün yaşadığı bölge olan Bradford şehrinde de ezan hoparlörden okunuyor. İslâm Sergisi etkinliği sadece İngiltere değil Avrupa’da her yıl belli periyodlarla yaklaşık 500 farklı yerde gerçekleşiyor. Hergün İslâm sergisine olan talebin ve ilginin arttığını belirten organizatörlerden Şakir Munir, ilk serginin 2005 yılında Londra’da açıldığını, 2 yıl içinde bunu tüm Avrupa’ya yayıldığını söyledi.

Sergide sadece resimler yok. Ayrıca sergiyi gezenlere, İslâm tarihini iyi bilen bir kişi eşlik ederek eserlerin ne anlama geldiklerini anlatıyor. Sergide, “Allah’ın 99 ismi, İslâm’ın 5 büyük direği, Allah’ın daha önce gönderdikleri Peygamberler, Kur’ân, Yüzyıllardan günümüze Kur’ân, İngiltere’nin İslâm tarihi, Kur’ân’da bilim, İslâm’da Ahlâk” gibi konularda ziyaretçiler hem sergiyi geziyor hem de İslâm tarihindeki yerini anlatan görevliyi dinleme fırsatını elde ediyor. Sergiyi organize eden kuruluşun ayrıca daha önce The Islam Guide (İslâm Rehberi), An Insight into the Faith (İnanca bir bakış), History of Civilisation (Medeniyetler Tarihi) adında çıkmış 3 kitabı da bulunuyor. İslâm Sergisi organizasyonu, 2008 yılı içinde de büyük ilgi nedeniyle Türkiye’ye de geliyor. Türkiye’nin yanı sıra Norveç, İsviçre ve Avusturalya’da da düzenlencek İslâm Sergisi etkinliği ile Müslümanların İslâm dinini oluşturan temel unsurlar konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilecek.

/ LONDRA

05.03.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Katleden İsrail, suçlanan Hamas

  Yeni bir süper Salı

  ‘Hizbullah’ın 30 bin roketi var’

  Kıbrıs’ta köprüler kuruluyor

  Sarkozy ve Merkel Akdeniz Birliği’nde mutabakata vardı

  Dinler arası zirveye hazırlık

  Havuzda tesettüre onay

  ‘İslâmı anlat’ yardımı

  Rum tarafına Türkçe bilen Amerikan elçisi


 Son Dakika Haberleri