29 Ağustos 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Hüseyin GÜLTEKİN

Çelikhan sevdiği-mütevazı eski başkanını kaybetti


A+ | A-

Yazının başlığına bakıp içinizden “Siyasilerden de hiç mütevazı insan olur mu?” diyorsunuz her halde. Haklısınız, çünkü siyasetle iştigal edenlerin ekserisinde bir gurur, bir enaniyet göze çarpar. Siyasilerin çok az bir kısmında belki bu his bulunmayabilir, alçakgönüllülük gibi güzel bir haslete sahip olabilirler.

İşte güzel hasletlere sahip olanlardan birisi de, geçenlerde bu dar-ı faniden dar-ı bekaya yolladığımız, Çelikhan’a unutulmaz hizmetlerde bulunan, eski belediye başkanı Mustafa Şahin idi. Son mahalli seçime iki hafta kala, seçim çalışmalarının en yoğun bir döneminde nükseden amansız bir hastalıktan kurtulamayarak onu rahmet-i Rahmana yolcu ettik.

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok özellikleri vardı merhumun. Daha delikanlılık çağında, Yeni Asya’nın muhabirliğini üstlenmişti. Yetmişli yılların başında bu amansız hastalığına duçar olduğu zaman çok iyi bir okuyucusu idi. Hatta iki dönemlik belediye başkanlığında her gün iki gazetemizi alır, birisini resmî makamına, birisini de evine götürürdü. Her yerde herkesin yanında gazetemizin propagandasını çekinmeden yapardı. Vefatına kadar samimiyetimiz, dostluğumuz aralıksız devam etti. Çünkü Nurlara ve Nurculara fıtrî bir meyli ve dostluğu vardı.

Huyu, mizacı aslında siyasete uygun değildi. Fıtraten; sessiz, gösterişsiz, tek kelime ile efendi diyebileceğimiz bir yapıya sahipti merhum. Bunun bir sonucu olarak hemen herkes, ona çabucak ısınıyor, beğeniyor ve seviyordu. Çok geniş bir dost ve akraba çevresi vardı. Her görüşten, her yaştan, her baştan insanla samimî bir yakınlığı, bir dostluğu vardı rahmetlinin. Onun siyasete girmesinin önemli bir sebebi her halde bu idi. Çevresi, onu, kendilerine bir rehber, bir lider olarak görmek istiyordu. Yakın çevresinin takdir ve teşvikleri, onu belki istemeyerek de olsa siyasete girmeye sevk etti. Asil ve varlıklı bir aileye mensup olduğundan, maaş ve maddî bazı imkânlara da aslında ihtiyacı yoktu. O doğup büyüdüğü memleketine ve insanlarına hizmet maksadıyla belediye başkanlığına talip olmuştu.

Demokrat misyonun samimî ve şuurlu bir mensubu idi merhum Mustafa Şahin. Çok genç yaşından vefatına kadar hemen hemen bu çizgisinden hiç sapmadı o. Son yıllarda konjonktürün gereğine kapılıp parti değiştiren bazı eski siyasilerin baskı ve telkinlerine rağmen, en güçsüz zamanında, hatta seçimi kaybetmeyi dahi göze alarak partisini değiştirmemesi, onun ne derece vefalı ve samimî bir hizmet adamı olduğunu gösterir her halde. Bu noktada hatta yakın akrabalarının dahi parti değiştirme yönündeki telkin ve tavsiyelerini geri çevirerek “Tek başıma da kalsam, seçimleri de kaybetsem, asla demokrat misyondan vazgeçemem” diyerek merdane bir duruş sergilemesi, takdire şayan bir durum olsa gerek. Bu isabetli ve şuurlu duruşunu Yeni Asya’dan öğrendiğini, bundan dolayı da bu gazeteye ve mensuplarına çok şey borçlu olduğunu söylerdi rahmetli başkan.

Merhum, iki dönem belediye başkanlığı yaptı Çelikhan’da. Seçim çalışmalarını sessiz ve sakin yapardı. Bir çok siyasetçinin yaptığı aldatmalardan, yalanlardan, içi boş vaad ve sloganlardan uzak bir şekilde çalışırdı.

Her türlü incitme ve kırıcılıktan uzak durur; herkese eşit davranır, rey vereni de, vermeyeni de baş tacı ederdi merhum. Ne kırar, ne kırılırdı, ne küser, ne de küstürürdü. Ama onu kıran, ona haksızlık eden çok olurdu. O yine onlara da hiç kızmaz, hiç darılmaz, herkesi hoş karşılardı. Rey versin veya vermesin sıkıntıda olan herkesin yardımına koşar, elinden tutar, görülecek işi varsa mutlaka görürdü. Halka açık bir belediye başkanıydı o. Sade bir vatandaş yaklaşımı içinde idi halka karşı. Makamına her insan istediği zaman serbestçe girer, derdini, meramını anlatmaktan çekinmezdi. Mekânın Cennet olsun mütevazı, örnek başkan.

29.08.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (22.08.2010) - Darbeler,referandumlar ve Yeni Asya

  (17.08.2010) - Cemaatlerde eksen kayması

  (08.08.2010) - Malatya’da örnek hizmetler

  (01.08.2010) - Bu hâle nasıl geldik?

  (22.07.2010) - Hizmetlerimizin ön şartı uhuvvet

  (12.07.2010) - Anne babaya itaat

  (04.07.2010) - Safdil olmanın bedeli

  (20.06.2010) - Hizmet erlerinin sorumlulukları

  (13.06.2010) - Meslek ve meşrebi koruma sorumluluğumuz

  (07.06.2010) - Komşu hukukunu ciddiye alıyor muyuz?


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.