04 Ağustos 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Robert MİRANDA

Risâle-i Nur’a güveniyoruz


A+ | A-

Risâle-i Nur okurken, Bediüzzaman Said Nursî’nin kuvvetli bilgeliğinden ve basiretli fikirlerinden dolayı kendimi büyülenmiş hissediyorum.

Risâle-i Nur eserleri bana kelimenin tam mânâsıyla doğru bir Müslüman olmanın reçetesini sunuyor: Tefekkürden bilgiye, bilgiden tasdiğe, tasdikten iman veya inanca, inançtan da teslimiyete götürüyor...

Bu yolda eğitimimde ve inancımda ilerlerken, her geçen gün, tıpkı her gün güneşin doğması gibi, ilâhî hakikatin tecellisinin üzerimde parıldadığını görüyorum. Ve bu ilâhî hakikat asla sönmeyecek bir ışık gibi... Tıpkı gün boyunca güneş ışınlarıyla aydınlanmamız ve gece olunca da ayın nuruyla nurlanmamız gibi daimî ve sürekli bir aydınlanmadır... İşte o ışık Risâle-i Nur’dur ki, benim imanımı aydınlatmış, Müslüman olmam için gereken bilgiyi vermiş ve beni basit ve taklidi bir imandan kurtarmıştır.

Bir Müslüman olarak, Amerikalılara İslâmı sunmak için yapmam gerekenleri hep düşünürüm... Wisconsin’de Risâle-i Nur hizmetine başladıktan sonra, bu meseleyi tekrar tekrar düşündüm ve sonunda şu neticeye vardım ki, Wisconsin’de ve pek tabiî ki geneli itibariyle Amerika’da bizim bu hizmetimiz sayesinde bir çok fütuhatlar yaşanabilir, ama henüz çabalarımız bunu sağlamak için yeterli değil. Kesinlikle, biz inanıyoruz ki İslâmiyet inancı Müslümanlar için herşeydir. Bizim inancımız, İslâmın anlaşılması ve doğru yorumlanması üzerine bina edilmektedir, ancak bir çok inançsız insan için bu pek bir anlam ifade etmeyebilir.

Batı’da İslâmı inanmayan insanlara tanıtmak için yazılan kitaplar tamamen Batılı bir zihniyete göre yazılmış kitaplardır. İnançları harekete geçiren nosyonlar ise ya örtülmüş yahut yok sayılmıştır... Bu ise inanmayan bir insana kesinlikle faydalı bir bilgi sunmamaktadır.

Bu sebeplerden ötürü, Batı dünyası benim gözümde, güneşin ışığının sönmesi yahut insanları karanlıklarda bırakan ve dinî inançlardan uzaklaştıran bir ay tutulması metaforundan öteye geçmemektedir. Karanlık Batı’da hızla yayılmaktadır çünkü Batılıların çoğu gerçeklerden ve imandan hızla uzaklaşmakta, Bediüzzaman Said Nursî’nin önemle işaret ettiği “firavunlaşma” mânâsında, iman hakikatlerini hayatından silip süpürmektedir.

Amerikan kültüründe, insan için tek referans kendisidir, kendini, kendi kâinatının merkezinde görür ve hayatındaki tek geçerli kriter kendi sefil hayatıdır. Batı kültürü adeta insana Esma-ül Hüsna kıyafetlerini çalıp kendi üzerine giyme hakkı tanır ve insan bu şekilde “İlâh” kılığına girmeye çalışır. Zenginlikten, egodan ve firavunluktan dolayı Batı insanı kendi hayat tarzının biz Müslümanların inandığı ideal hayat tarzına uygun olduğu yanılgısına kapılır. Problem şudur ki, Batılı düşünceler ve hayat tarzı asla ve asla İslâma uygun olmamıştır ve olamaz...

Tarihe şöyle bir bakarsak, asırlardan beridir Batılı insanların bütün dünyayı kendi mülkleri gibi gördüklerini ve bütün hayatlarını elde ettikleri varlığa varlık katmakla harcadıkları görülecektir. Batı insanı fıtratındaki Yaratıcı’yı tanıma ve O’nu sevme kabiliyetini bastırmış ve aslında tek başına kaldığında zayıf ve güçsüz bir hiç olduğu gerçeğini kibriyle göz ardı etmiştir.

İşte bizim Risâle-i Nur’u kendilerine getirmek istediğimiz bu seküler ve bencil toplum bütün katmanlarıyla insanı körleştirmek ve aptallaştırmak için tasarlanmıştır. Bunun için biliyoruz ki, en başta “Ene” hastalığına çare bulunmalıdır. Bu hastalığa yakalanmış birine, İslâmın öngördüğü ekonomi ve adalet sisteminin en eşitlikçi ve en adil sistem olduğu gerçeğini anlatmak kesinlikle mümkün değildir. Batı dünyası yakalanmış olduğu kanser hastalığından artık topraklarını fethederek veya işgal ederek kurtarılamaz. Bunun için gereken şey ise Risâle-i Nur’dur... Said Nursî’nin sözlerinde gizli saklı hiçbir şey yoktur, herşeyi apaçık önümüze koyar: İman ya da imansızlık; ebedî saadet ya da ebedî sefalet; kurtuluş ya da azap; cennet ya da cehennem... Bu dünyada ve öteki dünyada...

Amerika’daki Müslümanlar olarak bizler, Risâle-i Nur’un her üniversitede okutulması gerektiğini haykıracağız. Bunu gerçek kılmak için de Amerika’da Yeni Asya hizmetlerini yürütecek bir mekanizmanın hayata geçirilmesinin heyecanını yaşıyoruz. Bunu gerçekleştirirsek ve eğer Bediüzzaman Said Nursî’nin de Amerika’da bir hanesinin, bir adresinin olmasını temin edersek, şüphesiz bu Allah’ın izni ve iradesiyle olacaktır...

TERCÜME: UMUT YAVUZ

04.08.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (14.07.2010) - Ancak işgalciler işgalde eğlenebilir

  (27.06.2010) - Amerikalı Müslümanlar İsrail Siyonistlerinin cinayetlerini kınıyor

  (04.06.2010) - Problem İslâm’da değil

  (09.05.2010) - Obama yönetimi diyalog arayışında

  (22.04.2010) - Wisconsin hapishanelerinde Risâle-i Nur hareketi

  (30.03.2010) - Barbaros’tan Aztek’lere şiirsel adalet

  (17.03.2010) - Rand Corporation Amerikan emperyalizmini güçlendiriyor

  (04.03.2010) - Vahşi atlar bize huzur getirdi

  (19.02.2010) - Amerika’da ırkçılığın panzehiri Risâle-i Nur

  (19.01.2010) - Amerika’da İslâmofobya gelişiyor


Son Dakika Haberleri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.