"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demirel’i yok sayarak nereye?

M. Latif SALİHOĞLU
01 Haziran 2020, Pazartesi
Mevcut AKP ve Cumhur İttifakı, bu millete kırk yıldan fazla hizmet etmiş olan Süleyman Demirel’i siyaseten yok saymaya ve elinden geldiğince de unutturmaya çalışıyor. Bu husus, artık ayan-beyan ortaya çıkmış bulunuyor.

Bunun çarpıcı örnekleri vardı; zaman ilerledikçe, örneklerin sayısı da çoğalıyor.

***

Sayın Erdoğan, gerek Başbakan ve gerekse Cumhurbaşkanı olduktan sonra, hayırla yâd etmiş olduğu siyasetçilerin arasında Süleyman Demirel’i hiç zikretmedi. Ülkeye hizmet etmiş selefler listesine onu hiç dahil etmedi. Onun “Bizim siyasî çizgimiz şunlara dayanıyor; biz onların devamıyız” diyerek yaptığı en uzun isim listesinden biri şudur: Mustafa Kemal, Adnan Menderes, Turgut Özal ve (öldükten sonra) Necmettin Erbakan. Bu listeye, son zamanlarda Alpaslan Türkeş’i de dahil etti. Hatta, Yassıada’daki 27 Mayıs konuşmasında bile…

İsim listesinin zaman içinde hep değiştiğini gördük. Ancak, listesine Süleyman Demirel’i dahil ettiğini hiç görmedik.

Oysa ki, Demirel, ismi zikredilen şahısların hepsinden fazla bir müddetle bu vatana, bu millete hem bürokrat (DSİ), hem de siyasetçi ve devlet adamı olarak hizmet etmiş bir Anadolu insanıdır: 1955’ten tâ 2015’e kadar. Yekûn 60 sene.

***

Bundan altı sene kadar evvelki Marmaray’ın açılışı konuşmasında, kıt’aları birleştiren projeler kapsamında bazı devlet adamlarının ismini zikreden Erdoğan, Demirel’i yine es geçerek ismini zikretmedi. Öyle ki, proje tasarımlarından dolayı, bundan 100-150 sene evvelki padişahların ismini bile minnetle ve şükranla telâffuz ettiği halde (buna hiçbir itirazımız yok), Demirel’i yine yok hükmünde saydı.

Halbuki, Demirel, kıt’aların birleşmesini tarihte ilk kez tahakkuk ettiren kişidir. Eski bütün hasretli tasarımları “kuvveden fiile” çıkarmış olan müstesna bir devlet adamıdır.

Demirel ve onunla birlikte hizmet eden kadro, bir yandan anarşi ve terörle mücadele ederken, bir yandan darbe-cunta belâsıyla uğraşırken, bir yandan İnönü ve Ecevit gibi deve dişi muhaliflerle başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da ülkenin topyekûn kalkınmasına vargücüyle hizmet edip proje üstüne proje üretmeye, yatırım üzeri yatırım yapmaya çalışıyorlardı. Tek başına iktidar oldukları dönemde (1965-71), enflasyon yüzde 5-6’lar, kalkınma hızı yüzde 7-8’ler civarında seyrediyordu.

Buna rağmen, sen tut hiç onlardan söz etme. Hiç isimlerini, partilerini, siyasî misyonlarını hayırla yâdetme. Onları yok say.

Dahası, sen tut her fırsatta Menderes’in adını söyle, ama siyasî misyonunu ve o misyonun takipçilerinin ismini ağzına alma. Onları yok say ve unutturmaya çalış. Bu olacak şey mi Allah aşkına?

***

Yıllardır devleti yöneten kimseler olarak, seleflerinizden biri olan Demirel’e karşı niçin her defasında bu ayrımcılığı yapıyorsunuz? Sâhi, nedir derdiniz? Vefat edip gitmiş, beş sene evvel Hakk’ın rahmetine kavuşmuş bir insandan ne istiyorsunuz? Nedir onunla alıp veremediğiniz?

Neden ondan önceki ve sonraki devlet büyüklerini her vesileyle hayırla yâdettiğiniz halde, Demirel’in hem kendi ismini, hem partisinin adını, hem de siyasî iktidar dönemindeki hizmetlerini atlıyorsunuz?

Bu yapıtınızın altında ne var? Altında nelerin yattığını niçin millete anlatmıyor ve izah etmiyorsunuz?

Sahi, böylesi bir tutumla ne yapmak ve nereye varmak istiyorsunuz?

***

Ankara, İstanbul, Antalya gibi kaleleri seçimde kaybettiğinizde, insanları vefâsız ve hatta nankör olarak gördünüz. Peki, sizin yaptığınıza ne demeli?

Defalarca “Bu vatana, bu millete hizmet edene, bir çivi çakana, taş üstüne taş koyana minnettarız, onlara medyûn-u şükrânız” demediniz mi?

Peki, bu mu sizin teşekkür ve minnettarlığınız? Üstelik, millî kaynaklarla yaptıkları sayılamayacak kadar çok eserleri orta yerde dururken…

Sâhi, takdir hissiniz öldü mü? Vefâ denen insanî meziyete ne oldu?

Ortada hayırlı hiçbir eseri olmayanları takdirle anarsınız; ama, en çok ve en büyük eserlere imza atan bir lider şahsiyeti görmezden gelirsiniz. Ne iş?

Bütün bunları hatırlattıktan sonra, kulağınıza küpe olacak şu sözle noktalıyoruz: Siz, büyük hizmet insanı Süleyman Demirel’e ve bilhassa Adalet Partisi’ne nasıl bakıyor ve onlara karşı nasıl davranıyorsanız, sizden sonra gelecek olanlar da size karşı aynı muamelede bulunacak. Zira, siz de her türlü vefâsızlığa müstehak olmuş olacaksınız; şimdiden haberiniz olsun.

Okunma Sayısı: 2414
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Yıldırım

  1.6.2020 17:56:02

  Sayın Salihoğlu, bu siyasetçinin geldiği misyon belli o yüzden Demirelden bahsetme. Ben Nucuyum diyen ve üstadın mirasının takipçisib öldüğünü iddia eden nice kişiler de Ondan bahsetmiyor hatta ondan bahsedemedi Nurcu saymamaktadırlar. Galiba siyasalislamın bir özelliği olsa gerek bu bahsettiğimiz sözde nurculara demokratlıktan soysal islama geçkinlerinden Demiel ve hizmetlerini asla anmıyor ve her vesile ile Önü kötülemeyi hizmet addetmektedirler.

 • Abdulkadir

  1.6.2020 14:47:59

  2) Neden sürekli sizin safınızda yer alan,yahut sadece sizin tarafınızda duran veyahut güdümünüze giren şahısları savunuyor,her yerde anlatıyor ve onları hayırla yâd ediyorsunuz da;size muhalif olanı itham ediyor,ondan bahsetmek istemiyor ve ötekileştiriyorsunuz.Hak ve adâlet bunun neresinde sizce.Mantık aranır mı bu konuda.Adil davranmak çok mu zor.Diğer liderler hizmet ettilerse bu ülkeye eğer,Demirel de etmiştir.Kimse bunu inkâr etme cihetine gidemez.Dolayısıyla;ya hakkı,haklıyı savunacak ve onun yolundan gideceksin,ya da haksızlıklar kervanına katılıp,günden güne o kervanda erimeye mahkûm olacaksın.Bu işin orta yolu yoktur,bu böyle biline...

 • Abdulkadir

  1.6.2020 14:38:20

  1) Demirel'in bu ülkeye ne denli hizmet ettiğini,Sağır sultan bile duymuştur.Onun adını anma gereksiniminde bulunmayanlar,hizmetlerini deklare etmeyenler,bu ülkenin hizmetkãrı olma yolunda her türlü zorluğa göğüs geren bi şahsı,bir lideri göz ardı edenler;işlerine geleni savunup,ballandıra ballandıra anlatıyorlar,onlara muhalif olanları da;hiçbir şekilde mevzu bahis etmiyor,asla onlardan bahsetme cihetine gitmiyorlar.Kardeşim senin savunduğun liderler etkili,yetkili,ballı yahut yağlı olabilir.Hizmet etmişlerdir,halk onlardan memnundur;burası tamam.Peki savunduğunuz liderler kadar,hatta belki de,onlardan daha fazla hizmet etmiş,halkın içinden olan ve bu ülkeye maddî-manevî her türlü destekte bulunan liderleri neden yâd etmiyor,onlardan bahsetmiyorsunuz.Nedir derdiniz yahut sıkıntınız.

 • Emin

  1.6.2020 13:13:16

  Rahmetli Süleyman Demirel demokrat bir siyasetçi ve devlet adamıdır. Sayın M. Latif Salihoğlu'nun 28 Aralık 2018 tarihli "Demirel’i hatırlayanlar" ile sayın Abdülbakî Çimiç'in 26 Şubat 2020 tarihli "Samsun Kitap Fuarı’nın ardından" başlıklı yazılarında da belirttikleri üzere, Rahmetli Demirel'e duydukları özlemi ve değerini sonradan anladıklarını üzülerek beyan eden iş, sanat ve medya dünyasının tanınmış ve önde gelen isimlerinin beyanatları da bu gerçeği göstermektedir. Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun.

 • Abdullah Tunç

  1.6.2020 10:05:32

  Rahmetli Demirel, hem maddi ve hem de manevi hizmetleri olmuştur.Kalkın manın temelini oluşturan elektrik üreten barajları ( Keban gibi) demir çelik tesislerini kuran( İskenderun Demir çelik tesisleri gib) Rahmetli De mir'eldir. Asya ile Avrupa'yı birleştiren ilk köprüyü yapan da Demirel'dir. Maddi hizmetlerinin yanında çok ma nevi hizmetleri de olmuştur.Hukuk ta mamen kuralları içinde işliyordu.Hürri yet azami derecede hakimdi.Kendisine hakaret derecesinde saldıranlara bile devletin gücünü kullanarak susturup cezalandırmiyordu. Bunu onun en şid detli muhalifleri bugün itiraf ediyor.Ya ni fikir ve düşünce hürriyeti açısından rahat ve parlak bir devir yaşattı.Dört yüz kitabı, onun iktidarı zamanında yazdık. Japonyadan sonra, kalkınma hızı% 7, enflasyon %5 rakamını yaka layan ilk lider Rahmetli Demir'el iktidarıdır. En acısı içimizdeki vefasızlardır.Bu vesile ile Süleyman Demirel'i rahmet, anıyor,Nur içinde yatsın diyorum.

 • Eyüp

  1.6.2020 08:52:00

  "Men Dakka Dukka.Demireli Zikrederse.Kendini yokmu saymış olacak acaba.Bütün Korkusu Bundan Olmasın.Demirelin Eserlerini Türkiyeden Söküp Çıkarmak Lâzım ki.Unuttura bilsinler.Bunlarada Onların Gücü Yetmez."

 • Hüseyin İlhan

  1.6.2020 07:45:18

  Muhterem yazarımız merhum başbakan DEMİREL i anmadı diye niçin sitem ediyorsunuz.İST.Medeniyetler Şurası Buluşması toplantısında'ŞEHİRLERİMİZE İHANET ETTİK,diyerek ihanetini itiraf eden,tarihe ve ecdada istismarı dışında zararından başka hayrı dokunmamış,M.Marmara şehitlerini katillere satmış ihanet liderinden sahi siz vefa bekliyorsanız lütfen bu hatayı yapmayın.Zira VEFA bu gibilerde İstanbul da bir semt adından ibarettir.Danışmanlarından parti kurucuları olan,başbakan,mv,c.başkanı olan arkadaşlarına dahi vefasızlıktanda öte iftira ve çamur atanalrdan ne bekliyoruz. Amma BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNÜ başka isimlerle bize unutturacağıunı sanan,merhum DEMİREL in yaptıklarını sata sata nemalanan YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ namlı şahıs elbette gereken karşılığı hem milletimiz hemde rabbimizin katında görüyor ve görecektir.

 • Ali R. Yardimoglu

  1.6.2020 02:52:12

  .... cunku merhum Demirel'i begenip, mulayim zekiligini ve ince maharetini takdir edenler, simdiki dessas siyasilerin murai destekcileri gibi, ona fanatikce biat etmediler; dolayisiyla bahsetmeyenlerin inadli hasedlikleri, insafsizliklari, bundandir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı