Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 06 Haziran 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Temelde hukuk ve özgürlükler var

AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, ifade, din özgürlüğü, sivil halk ve ordu ilişkileri ile demokratik üstünlüğün hükümetlerin önceliği olması gerektiğini söyledi. Rehn, “Türkiye’nin çizmiş olduğu yol haritasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. AB’nin standartlarına uyum açısından reformların çok güzel bir şekilde yapılması gerekiyor. Bir evi düşünürseniz; bu reformlar evin çatısını oluşturuyorsa, hukukun üstünlüğü de evin temelini oluşturur. Bu temel; ifade, din özgürlüğü, sivil halk ve ordu ilişkileri, demokratik üstünlük” diye konuştu.

Türkiye’nin Avrupa enerji güvenliğine katkılarının ele alındığı “Türkiye ve AB: Avrupa Enerji Politikası İçin Hep Birlikte” konulu konferansta konuşan Olli Rehn, Türkiye’nin eskiden olmadığı kadar dikkat çeken bir ülke olduğunu belirtti. Terör saldırıları nedeniyle Türkiye’ye başsağlığı dilediğini söyleyen Rehn, “AB olarak bunları lânetliyoruz. Türkiye’ye yapılan bu saldırıyı lanetliyoruz. Terörle mücadelede sizinle birlikte olduğumuzu söylüyorum. Türkiye’deki ev sahipleri, Türkiye’nin AB’ye entegrasyonunu seçim kampanyasında bile bir kenara koyamayacak stratejik bir konu olduğunu bugün gösterdiler” dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan’a espri yapan Rehn, “Chicago lehçesiyle çok güzel İngilizce konuşuyordu. Ama bugün Türkçe konuştu. Buradan seçim kampanyasını başlatmış oldu. Seçimler çok önemli, siyasi tartışmayı çok yakından takip ediyorum. Seçimlerde kazanılacak ve kaybedilecek çok şey var” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok ciddî bir şekilde AB’yle ilgili reformlarına devam etmesi gerektiğinin altını çizen Rehn, şöyle devam etti:

“Bu ülkenin modernleşmesi için gerekli olan Türkiye’nin çizmiş olduğu yol haritasını büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. AB’nin standartlarına uyum açısından reformların çok güzel bir şekilde yapılması gerekiyor. Bir evi düşünürseniz; bu reformlar evin çatısını oluşturuyorsa, hukukun üstülüğü de evin temelini oluşturur. Bu temel; ifade, din özgürlüğü, sivil halk ve ordu ilişkileri, demokratik üstünlük. Kısa vadede bu, hükümetin ve seçilecek gelecek diğer hükümetin önceliği olmalı. Türkiye reformlara ritmik bir şekilde devam etmeli. İster samba, isterse ağır bir orkestra, bir şekilde devam etmeli. Eğer bir müzik durursa güvenimiz kaybolur. Ortak hedeften şaşmamalıyız. Ortak stratejik çıkarlarımızı gözden kaçırmamalıyız. Ortadoğu doğu bölgesindeki istikrar çok önemli. Türkiye, terörle insan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede bölgedeki en büyük ortağımız. Türkiye’deki ekonomik büyüme çok etkileyici.”

/ İSTANBUL

06.06.2007

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Babacan: AB’ye ihtiyacımız var

  Temelde hukuk ve özgürlükler var

  Şehit annesi: Güvercinimi kurtaramadım

  Mektubu gelmeden şehadet haberi geldi

  Ağar: Bizim ittifakımız milletle

  “Bağımsız adayların seçimi”

  Yazıcıoğlu, partisinden istifa etti

  AKP’de 150 milletvekili liste dışı

  MHP’de listeye tepki korkusu

  İstifalar demokrasinin oturmadığını gösteriyor

  Kadın vekil yasağı çözer mi?

  Meclis 914 kanun çıkardı, Sezer 61'ini veto etti

  Ulaşım sektörü seçime hazır

  AİHM’den Türkiye aleyhine 3 karar

  Pamuk çocuklar Fransız basınında

  Kaybedene 6 ay ‘yeşil kart’ yok

  Herkes ibadetini özgürce yapmalı

  Doğu, deprem riski altında

  Elazığ’da deprem tatbikatı

  Sapanca’dan Yuvacık Barajına su

  Sağlıklı fast-food nasıl yenir?

  Çöpdeniz!

  Güneş enerjisi ile ızgara keyfi

  Kamu binaları keneye karşı ilâçlandı

  Netteki virüslere dikkat!

  Haşereye yılda 50 milyon avro gidiyor

  Güneş çarpmasına karşı tedbirler

  Netteki virüslere dikkat!


 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004