Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 18 Şubat 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Haberler

Meke Gölü'ne nazar değdi

Küresel ısınma sebebiyle yağışların azalıp buharlaşmanın artması ve yer altı sularındaki hızlı azalma ile Karapınar’daki Meke Gölü, yabani kuşların ürediği, görüntüsüyle “dünyanın nazar boncuğu’’ olarak adlandırıldığı günlerini arıyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Jeoloji Mühendisi Aytekin Diken, Meke Gölü’nde 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla oluşan kraterin zamanla suyla dolarak göle dönüşmesiyle ana şeklini aldığını, ortasındaki volkan konisinin ise günümüzden 9 bin yıl önce ikinci bir volkanik patlamada meydana geldiğini söyledi.

Aytekin Diken, böylece gölün şeklinin, nazar boncuğuna benzeyen, yuvarlak bir kara parçası ve çevresini çepeçevre saran su birikintisi halini aldığını ifade etti.

Ancak dünyada bir benzeri daha olmayan Meke Gölü’nün, özellikle son yıllarda ciddî şekilde kan kaybettiğini anlatan Diken, küresel ısınma sebebiyle yağışların azalıp buharlaşmanın atması, yeraltı sularındaki hızlı azalma gibi sebeplerle adeta bataklığa döndüğünü vurguladı.

ARTIK ÇAMURDAN İBARET

Diken, daha önce angıt, sakarmeke, kızılbacak, uzunbacak ve deli doğan gibi 100’ün üzerinde kuş türünün beslenip üreme alanı bulduğu Meke Gölü’nde suların azalması sorununun ortadan kalkmadığını belirterek, şunları kaydetti:

‘’Yüzeysel sular ve yer altı suyu ile beslenen Meke Gölü’nün su miktarının son 5 yıl içinde azalması nedeniyle eski güzelliğini kaybetti. Birçok kuş türü artık bölgeye gelmez oldu. Daha önce 12 metre derinliğe ulaşan Meke Gölü, artık sadece çamurdan ibaret. Bölgede bilinçsiz tarımsal sulamaya bağlı yer altı suyu seviyesinin düşmesi ve geçen yıl kendisini bariz bir şekilde hissettiren küresel ısınma kaynaklı buharlaşma, Meke Gölü’nün bu hale gelmesinde en önemli etkenler. Yani küresel ısınmadan ve bilinçsiz tarımsal sulamadan Meke Gölü de nasibini aldı ve tümüyle kurumaya yüz tuttu.’’ KURTARMAK İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR Meke Gölü’nü kurtarmak amacıyla civarda açılacak sondaj kuyularından gölün beslenmesinin sağlanmasının düşünüldüğünü vurgulayan Diken, ‘’Ancak sondaj kuyularından besleme de kesin bir çözüm olarak görülmemektedir. Bu geçici bir çözümdür. Çünkü yeraltından çekilerek göle basılacak su, nihayet yer altı su seviyesini daha çok düşüreceği gibi, göle aktarılan suda da buharlaşarak azalma olacaktır’’ diye konuştu.

/ KARAPINAR

18.02.2008

 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri

 

Bütün haberler

Başlıklar

  Başı açık-kapalı sürtüşmesi hiç olmadı

  Müminler kardeştir

  Şahin: Mini af yok

  Herkes sınırını bilmeli

  Mecliste Vakıflar Kanunu görüşmeleri devam edecek

  Okullar tatil edildi

  Çığ ve don uyarısı

  İstanbul’da kar hasreti bitti

  Kış, hava trafiğini olumsuz etkiliyor

  Bazı yollar ulaşıma kapandı

  4 yolcu otobüsü karda devrildi: 2 kişi öldü 123 kişi yaralandı

  Teröristlerin kurduğu 4 tuzak imha edildi

  YÖK sağlıkçıların hakkını teslim etti

  Ek-17’de düzenlemeye gerek yok

  Belde belediyelerine sahip çıkılmıyor

  Eker: Birileri gündem oluşturup, kaos üretiyor

  Avrupalı turistlerin gözdesi yine Türkiye

  DP: Siyasetin seviyesi düştü

  ‘Çok Yaşa Bebek’ ile bebekler çok mutlu

  Antep’ten çevreye büyük yatırım

  İnternetten mezar ziyareti

  Kalabalıklar koyun sürüsü gibiymiş

  Atıklar için telefon hattı

  Meke Gölü'ne nazar değdi


 Son Dakika Haberleri