15 Haziran 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Şükrü BULUT

Gurbetteki bayramlar - 2009...


A+ | A-

Gurbetteki bayramları tarif ve tasvir etmek o kadar zor ki… Mahiyetine uygun bir isim bulmak fevkalâde müşkil… Gerçi Avrupa Nur Cemaati “Bediüzzaman Hazretlerini Anma” ismini bulmuş bu toplanmalara…

Katolik kilisesinin meşhur iktisat prof'u konuşurken salonun köşelerinde koşuşturan küçük Said ve Nur’ların manzarasına böyle ilmî bir toplantıda şahit olmak mümkün mü? Bin kişilik salonda anneler, babalar ve gençler, meşhur ilim adamının konuşmasına kulak kesilirken, ara ara kundaktaki bebelerin sesleri de salonun arka taraflarında duyuluyor.

İstanbul Üniversitesinin ve dindar iktisatçıların yüzakı Nazif Gürdoğan'ın halka inen ilmî konuşması ile Genel Yayın Müdürümüz Kâzım Güleçyüz'ün mevzuyu Risâle-i Nur çerçevesinde resimleyen konuşmalarını can kulağıyla dinleyenleri gördükçe, kendinizi “ilmî bir konferansta” hissediyorsunuz. Toplantının dördüncü saatinde Yûsuf Sûresi çerçevesinde “küresel krizi” tahlil eden Prof. Dr. Mehmet Emin Ay Hocamızı dinleyenlerdeki dikkat, toplantının seansından da canlı olunca, Köln'deki “Nur'un bayramının” başka bayramlarla mukayese edilemeyeceğini anlıyorsunuz.

Mehmet Emin Ay Hocamızın sesini cd, kaset ve ekranlardan duyan dinleyicilerinin, hoca ile sahnede karşılaşmaları, Kur'ân-ı Kerîm ve na't-ı şerifleri bizzat kendisinden duymaları, bu bayramın orijinalliğini biraz daha öne çıkardı. Bahri Güngördü ve kıymetli arkadaşlarının icra ettikleri ilâhîler ve na't-ı şerifler, bin yıllık tarihimizden ve inançlarımızdan nebean eden musîkimizi bilhassa Avrupa'daki nesillerimize aktarmaya ne kadar mecbur olduğumuzu ortaya çıkardı.

Türk kültürünün ikinci Avrupa'nın sefih ve dinsiz kültürleri karşısında asimileye uğramaması için çırpınan yetkililerimize bu noktayı ayrıca hatırlatmakta fayda var. Elektronik aletlerin, dijital org ve diğer musîki enstrümanların; ney, kanun, ud ve bendir karşısındaki mağlûbiyetine Avrupa Nur Cemaati Köln Şehir salonunda bir defa daha şahit oldu.

Musîki heyetinin bilhassa ikinci bölümde seslendirdiği kahramanlık türküleri, vatanî kasîdeler ve hasret melodileri başlı başına bir program oluşturduğundan dolayı, Köln'deki “Nur bayramlarını” belli bir formata taşımak zorlaşıyor. Çocukların programa katkılarını unutmadan; bu bayramı aynı zamanda Anadolu kadınının gurbetteki “mutfak bayramı” olarak da anabiliriz. Avrupa'daki Müslümanların Mc Donalds'ı lahmacun ve dönerle nasıl devre dışı bıraktıklarını; Pommes, Ketçap ve Kola ile fıtratı tahrip edilmek istenen mutfağının şanlı mücadelesini de yine Köln'de seyretmek artık gelenek olmuş.

Köln'deki Nur bayramlarının gelenekselleşen bir özelliği daha burada öne çıktı: Her senenin Haziran ayındaki bu bayrama “orjinal sinevizyonlar” hazırlamak. www.SaidNursî.de sitesinin idarecisi Abdullah kardeş ile İzmir'deki kardeşlerimizin fedakârane gayretleriyle, profesyonellere parmak ısırtacak güzellik ve kalitede hazırlanan bu 20-25 dakikalık filmlerin bu denli kolayca ortaya çıkışını, söz konusu kardeşlerimiz “cemaatin şahs-ı manevîsinin kerametine” bağlıyorlar.

Avrupa Nur cemaati ile Yeni Asya İnternational´in birlikte hazırladıkları bu bayrama “hasret giderme bayramı” da diyebiliriz. Sekiz saat süren bu buluşmayı bir yönüyle Van, Urfa, Isparta ve Kocatepe mevlidlerine de benzetebiliriz.

İskandinavya'dan Alpler'e, Paris'ten Viyana'ya, Türkiye'den Amerika'ya uzanan coğrafyaların buluştuğu bu bayramın en önemli diğer bir özelliği, Hıristiyanlarla birlikteliğe önem verilmesidir. Her bayrama, seçilmiş konunun mütehassıs ilim adamları dâvet ediliyor.

Netice-i Kelâm, bu bayramların tasviri kabil olmuyor. En iyisi Türkiye'den de olsa, kalkıp gidip katılmak… Bu yazının asıl çerçevesini bu bayramın hazırlığında bulunan Nur Cemaati mensuplarının fedakârane ve gayretli çalışmaları teşkil ediyor. Rabbimiz istihdamlarını devam ettirirse, en büyük mükâfata kavuşmuş oluruz.

15.06.2009

E-Posta: s.bulut@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (12.06.2009) - AB karşıtlarına dair...

  (08.06.2009) - Avrupa’da ki gençlerimize Türkçülük dersleri…

  (01.06.2009) - Mayın tarlaları...

  (29.05.2009) - Hürriyetin istismarı…

  (25.05.2009) - Yaşadıklarımız tekrar değil mi?

  (22.05.2009) - Az gittik... Uz gittik...

  (18.05.2009) - Tekrar güzeldir

  (15.05.2009) - Sular mecrasına (mı) dönüyor?

  (11.05.2009) - Lâle Hanım Obama’ya özenmesin

  (08.05.2009) - Hırs sebeb-i hasarettir

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.